چرا تیروئید کم کار می گردد

به گزارش وبلاگ بایجانی، ساسان شرقی، در مصاحبه با رادیو سلامت گفت: تیروئید، غده ای است پروانه ای شکل در جلوی گردن در پایین حنجره و بالای استخوان های ترقوه. تیروئید، دو نوع هورمون ترشح می نماید که وارد خون می گردد و آنها باعثِ سوخت و سازِ سلول های بدن اعم از پوست، عصب و…، می گردد.

چرا تیروئید کم کار می گردد

وی اضافه کرد: هدف اصلی تیروئید، تنظیم سوخت وساز بدن است که اگر نتواند این کار را به درستی انجام دهد طبیعتاً سوخت و ساز بدن دچار مشکل می گردد که این حالت، را کم کاری تیروئید می گویند؛ بدین معنا که، کار تیروئید، کم شده است اما چرا این اتفاق می افتد.

شرقی با بیان اینکه ید ضروری است تا تیروئید بتواند کار خودش را انجام دهد، ادامه داد: هنگامی که ید وجود نداشته باشد مواد ساخته نمی گردد و کم کاری تیروئید اتفاق می افتد. از حدود 20 سال پیش، در خاورمیانه از جمله ایران، نمک طعام را یددار کردند و خوشبختانه کمبود ید نداریم و کمبود ید در بسیاری از منطقه ها جهان ریشه کن شده است؛ اما همچنان با برطرف کمبود ید و اقدامات دیگر، هنوز هم با شیوع قابل توجهی از کم کاری تیروئید در کشور روبرو هستیم.

وی اضافه کرد: هنگامی که کمبود ید در جامعه ای برطرف می گردد. یک نوع خود ایمنی در بدن رخ می دهد، بدین معنا که بدن علیه خودش وارد عمل شده است. در همه جای جهان، بعد از برطرف کمبود ید، این مورد شایع است. در حال حاضر، بسیاری از کم کاری تیروئیدها، در اثر خود ایمنی است. بیماری که به نام هاشیموتو شناخته می گردد و ترسناک نیست ولی بیماران را می ترساند. هاشیموتو یک بیماری خود ایمنی است که غده تیروئید را مورد حمله قرار می دهد و موجب بروز اختلال در کارکرد آن می گردد. مورد دیگری هم که در کم کاری تیروئید تأثیرگذار است، کمبود روی است.

این متخصص غدد در پاسخ به این پرسش که کم کاری تیروئید در بدن چه می نماید، بیان نمود: در موارد خفیف هیچ اتفاقی نمی افتد. معیارهایی برای خفیف یا شدید بودن کم کاری تیروئید وجود دارد؛ اما خفیف بودن کم کاری تیروئید، هیچ کاری نمی نماید ولی در موارد شدید، عواقب جدی دارد. به طور مثال، در بچه ها و نوزادان منجر به عقب ماندگی فکری می گردد. در بزرگسالان سبب افزایش وزن، خواب آلودگی و حتی می تواند تا نارسایی قلبی پیش رود. از این رو، غربالگری نوزادان قانونی شده است و در همه جا انجام می گردد.

وی خواب آلودگی، کسل شدن و پر خوابی را یکی از نشانه ها و علائم کم کاری تیروئید دانست و گفت: فرد دچار کاهش اشتها می گردد؛ اما به رغم اینکه کاهش اشتها پیدا نموده است چون بدن سوخت و ساز انجام نمی دهد، فرد چاق می گردد و افزایش وزن دارد. معمولاً افزایش وزن در حد زیر 10 کیلو است. در مواقعی که افراد احساس راحتی می نمایند، فرد سردش می گردد. ریزش مو، پوست خشک، یبوست، مشکل شنوایی، کندی فکر هم از دیگر علائم کم کاری تیروئید است. البته این را هم باید بدانیم که کم کاری تیروئید، روی خلق و خو هم تأثیر می گذارد و باعث کم حوصلگی افراد می گردد.

منبع: فرارو

به "چرا تیروئید کم کار می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا تیروئید کم کار می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید