عجیب ترین جاهای دنیا: 12 منطقه که باور نمی کنید وجود داشته باشند

به گزارش وبلاگ بایجانی، سرزمین هایی که برای خود فصلی از کتاب دنیا هستند و اکتشاف و ماجراجویی در آنها، هر پژوهشگر و گردشگری را به وجد می آورد. در این مطلب از خبرنگاران به سراغ 12 سرزمین خاص رفته ایم که از عجیب ترین جاهای دنیا محسوب می شوند. در این سفر مرموز و پُر آدرنالین ما را همراهی کنید.

عجیب ترین جاهای دنیا: 12 منطقه که باور نمی کنید وجود داشته باشند

1. دریاچه ناترون تانزانیا، آیا این دریاچه جانداران را مومیایی می نماید؟

دریاچه ناترون تانزانیا (Lake Natron) یکی از عجیب ترین جاهای جهان است که سطحی سرخ و به شدت قلیایی دارد. این دریاچه در تانزانیا و در خاک آفریقا واقع شده است. جریان زندگی در این دریاچه متوقف شده است و حال وهوای عجیبی بر آن حاکم است. این دریاچه اسرارآمیز هیچ شباهتی به یک دریاچه معمولی در دل کوهستان ندارد و بیشتر شبیه لوکیشن فیلم های تخیلی هالیوود است.

مقدار PH این دریاچه قلیایی برابر 10.5 است و تبخیر آب سبب می گردد غلظت قلیایی دریاچه افزایش پیدا کند و مواد معدنی آتشفشانی کوه های اطراف نیز به یاری آن می آید. در نتیجه مقدار کربنات سدیم، ماده مشهوری که برای فرآیند مومیایی کردن در مصر باستان استفاده می شده است، در این دریاچه افزایش پیدا می نماید. بنابراین اینجا به سرزمینی سرخ و سوزان تبدیل می گردد و با خاصیت سوزانندگی از حیوانات بدشانسی که به مهمانی آمده اند، پذیرایی می نماید.

ناگفته نماند که این دریاچه یک مجسمه ساز پُرسرعت نیست و بلافاصله از کالبد حیوانات موجودات سنگی نمی سازد. بلکه بیشتر پوست و چشم موجودات دچار سوختگی می شوند و این حیوانات بداقبال با گذشت زمان مومیایی می شوند.

نیک برنت، عکاس معروف انگلیسی، شیفته عکاسی از طبیعت است و عکس های فوق العاده ای که او از دریاچه ناترون ثبت نموده است، بیش از پیش این منطقه را به عنوان یکی از عجیب ترین جاهای جهان معرفی نموده است. عکس های هنرمندانه و خلاقانه این عکاس، تصاویر شگرفی از پرندگان را نشان می دهد که در حین قرارگیری روی شاخه درختان، سنگ شده اند. این عکس ها با همت نیک برنت و مردم محلی پدید آمده اند.

نیک فسیل پرندگان مختلفی همانند عقاب و خفاش را روی شاخه درختان قرار داد و سپس از آنها عکاسی کرد. حاصل این خلاقیت، تصاویر پرندگانی را نشان می دهد که در همان لحظه که روی شاخه درخت نفس می کشیده اند، به سنگ تبدیل شده اند.

آدرس: آفریقا، تانزانیا، ناترون، دریاچه ناترون

2. دریاچه جوکولسارلون، منطقه ای از آب و یخ در ایسلند

دریاچه ای را تصور کنید که در آن تکه های یخ از کوچک تا غول پیکر بر سطح آب دیده می شوند و این دریاچه سرزمینی از آب و یخ باشد. دریاچه جوکولسارلون (Jökulsárlón) در ایسلند دقیقا این ویژگی را دارد و حیرت انگیز است. این دریاچه حاصل آب شدن یخچال های طبیعی است که از اقیانوس اطلس فاصله گرفته اند. وسعت آن با تغییر یخ به آب بزرگ شده است و به 18 کیلومتر مربع رسیده است. رنگ آبی و سفید در این دریاچه ایسلندی جریان دارد و ساختار آن سبب شده تا به یکی از عجیب ترین جاهای جهان تبدیل گردد.

دریاچه جوکولسارلون در کنار پارک ملی وانتایوکول (VatnajökullNational Park) واقع شده است. اکنون موقعیت جغرافیایی این تالاب آب و یخ در جنوب شرقی ایسلند و در فاصله 1.5 کیلومتری از اقیانوس اطلس تعریف می گردد. عمق دریاچه به بیش از 250 متر می رسد و می توان آن را عمیق ترین دریاچه ایسلند دانست. ترکیب خاکسترهای حاصل از کوه های آتشفشانی با تکه های یخ، به ویژگی اسرارآمیز و غیرمعول بودن دریاچه افزوده است. این منطقه به لوکیشن فیلم های ترسناک و مهیج شباهت دارد و در هالیوود از این دریاچه خاص استفاده شده است.

آدرس: جنوب شرقی ایسلند، حاشیه پارک ملی وانتایوکول، دریاچه جوکولسارلون

3. پارک ملی لینسویز ماراینسز، یک تکرار زیبا

برای دانستن در خصوص یکی دیگر از عجیب ترین جاهای جهان، این بار سراغ استان مارانو در شمال شرقی برزیل می رویم و شاهد تکرار زیبای همجواری تپه های شنی و چاله های آب می شویم. پارک ملی لینسویز ماراینسز (Lençóis Maranhenses) منطقه ای وسیع است که تپه های سفید آن را پوشانده اند.

تالاب های فصلی در ماه ژوئن پرآب می شوند و نتیجه این فرآیند حیرت انگیز خواهد بود. در واقع بارش های فصلی سبب پر شدن فضای خالی میان این تپه های سفید می شوند تا یکی از عجایب جغرافیای جهان خلق گردد.

دریاچه هایی کوچک با فاصله های کم به وجود می آیند و تپه ها مرز میان آنها می شوند. گاهی عمق این دریاچه ها به 3 متر هم می رسد. رودخانه های اطراف می توانند سبب اتصال تالاب ها شوند. ماهی های اقیانوس از این اتصال استفاده می نمایند و از طریق جهت ایجاد شده وارد این حوض های فیروزه ای می شوند. درخشش دریاچه های کوچک در میان تپه های درخشان و سفید، این منطقه را به یک اثر هنری تبدیل می نماید.

آدرس: برزیل، استان مارانو، شهر بررینس، پارک ملی لینسویز ماراینسز

4. غارهای کرم شب تاب، کهکشانی در دل کوه

غارها از مهیج ترین و مرموزترین پدیده های زمین هستند که جهانیی از زیبایی اسرارآمیز را درون خود مخفی نموده اند. غارهایی در نیوزلند وجود دارد که بدون شک یکی از عجیب ترین جاهای جهان هستند. تکه ای از کهشکشان نورانی و ستاره باران آسمان را در غارهای کرم شب تاب وایتومو نیوزلند (Waitomo Glowworm Caves) می توانید ببینید و از تماشای انعکاس نور آبی این ستاره ها در آب زلال غار به وجد بیایید.

این جهان رویایی یک زیست بوم بی نظیر از تجمع کرم های شب تاب است که سقف غار را آراسته اند و هر قندیل را به یک آویز نورانی تبدیل نموده اند. این غارهای کهکشانی در نیوزلند نزدیک به 30 میلیون سال قدمت دارند و صخره هایی مزین به قندیل و کرم شب تاب آبی رنگ، این جاذبه عجیب وغریب را پدید آورده اند.

این کرم های شب تاب جثه کوچکی دارند، اما تجمع آنها سبب شده تا غار روشن و درخشان باشد. این کرم های درخشان با همدستی انعکاس آینه ای آب، جهانی رویایی پدید آورده اند که می توانند هر گردشگری را میخکوب زیبایی اسرارآمیز خود نمایند. در این غار قایق سواری آرامی را در یک شب پرستاره تجربه خواهید کرد و همزمان از تماشای سقف کهکشانی غار و دو برابر شدن زیبایی آن از طریق انعکاس در آب، لذت خواهید برد.

آدرس:اقیانوس آرام، نیوزلند، شهر اوتوروهانگا، جاده غار وایتومو، غار کرم های شب تاب

5. غار آبی دوس اوجوس در مکزیک، غواصی در دل کوه

غارهای آبی همواره خاص و شگفت انگیز هستند. یکی از این پدیده های منحصربه فرد، غار آبی دوس اوجوس (Dos Ojos Cenote) در منطقه ساحلی کارائیب مکزیک واقع شده است و بدون شک یکی از عجیب ترین جاهای جهان محسوب می گردد.

این غار شگفت انگیز در واقع دریایی درون کوه است و تمام صخره ها و قندیل های آن در آب غرق شده است. غواصی و ماجراجویی در گذرگاه های آب گرفته این سرزمین شگفت انگیز، مهیج و ترسناک است.

در این ماجراجویی علاوه بر آنکه از زیبایی سرزمین پنهان شده در کوه لذت می برید و هیجان و آدرنالین را نیز تجربه خواهید کرد. ورودی اصلی غار در حدود 4500 متر است و بیشترین عمق گذرگاه های آن تقریبا 119 متر و طول منطقه ها کشف شده تا به امروز در حدود 82 کیلومتر تخمین زده شده است.

آدرس: مکزیک، استان کینتانارو، ساحل کارائیب، شهر باستانی تولوم، کاررترا، جاسینتو پات، غار آبی دوس اوجوس

6. غار رنگین کمان، پدیده ای در هرمز که نفستان را بند می آورد

تعدادی از گزینه های لیست عجیب ترین جاهای جهان، در ایران واقع شده اند. یکی از این عجایب آفرینش، در حوالی خلیج نیلگون فارس واقع شده است. جزیزه سراسر اسرارآمیز هرمز، مجموعه ای از عجایب خلقت است.

یکی از عجایب آفرینش غار رنگین کمان است که تماشای آن از نزدیک نفستان را بند می آورد. غار رنگین کمان یکی از جاذبه های گردشگری جزیره هرمز است که راه بلدهای این جزیره شما را تا رسیدن به آن راهنمایی خواهند کرد و بدون حضور این افراد محلی، رفتن به این غار ناممکن و به علت احتمال گم شدگی، بسیار خطرناک است.

بعد از عبور از دهنه صعب العبور غار و نیم خیز پیش رفتن، به جایی خواهید رسید که شبیه زمین نیست. لایه های رسوبی رنگارنگی، به شکل های صاف یا منحنی این قسمت از غار را پوشانده اند. این لایه های رنگارنگ رسوبی، دیواره غار را به تکه ای از کهکشان تبدیل نموده اند و برای چند لحظه ای فراموش خواهید کرد که هنوز روی زمین هستید.

آدرس: خلیج فارس، جزیره هرمز، غار رنگین کمان

7. چشمه های باداب سورت مازندران، پلکان اسرارآمیز

یکی از عجیب ترین جاهای جهان باز هم در ایران خودمان واقع شده است و برای رفتن به آن باید سری به مازندران بزنید. باداب سورت مازندران (Badab Soort)، چشمه ای پلکانی است که هزاران سال از حیات این منطقه زیبا و عجیب می گذرد. این شاهکار طبیعت با طبقات بسیار در ارتفاع 1841 متری از دریا واقع شده است.

جالب است بدانید که هر گوشه آن چشمه ای با رنگ و بوی متفاوت از سایر نقاط وجود دارد و در نتیجه پلکانی رنگارنگ خواهید دید. باداب سورت داروی بسیاری از امراض است و دومین میراث طبیعی ملی ایران و دومین چشمه آب شور جهان شناخته شده است. این منطقه حیرت انگیز طی هزاران سال، به مدد جابه جایی آب از طریق وزش باد، رسوبات مواد معدنی و قدرت تابش خورشید، به شکل امروزی درآمده است. رسوبات انواع مواد معدنی، رنگ هایی همانند قرمز، زرد، سبز، سفید، نارنجی و کرم را در باداب سورت باقی گذاشته اند.

آدرس: مازندران، شهرستان ساری، بخش چهاردانگه، روستای اروست، جاده چشمه باداب سورت

8. چشمه پاموک کاله ترکیه، همزاد باداب سورت مازندران

همزاد باداب سورت مازندارن در حوالی شهر دنیزلی ترکیه جا خوش نموده و به چشمه پاموکاله (Pamukkale) معروف است. چشمه های پاموک کاله نیز ساختار پلکانی دارند و نظم تکرار در پیدایش آن، به زیبایی جاری است. حوضچه های سفیدرنگ این اثر شگفت انگیز خلقت، نمایی فوق العاده دارند و سفیدی آن ظاهری برف پوش و پنبه ای به این منطقه بخشیده است.

دیواره های حوضچه های پنبه ای با مهارت مجذوب کنندهی از طریق دستان هنرمند طبیعت طراحی شده و تراش خورده اند. پاموک جواهری درخشان در میان جاهای دیدنی ترکیه است و ترکیب سفیدی حوضچه ها و فیروزه ای آب، ظاهری افسانه ای به این منطقه داده است. زیبایی و ساختار شگفت انگیز آن سبب استقبال گردشگران از این منطقه شده است.

آدرس: ترکیه، 16 کیلومتری شمال شهر دنیزلی، روستای پاموک کاله

9. چشمه آب گرم گرند پریسماتیک، چیدمان مجذوب کننده حلقه های رنگی

در استان متحده آمریکا یکی از خاص ترین چشمه های آب گرم جا خوش نموده که خاص ترین جاذبه خلقت است. چشمه آب گرم گرند پریسماتیک (Grand Prismatic Spring)، سومین چشمه آب گرم جهان است که مثل یک منشور شکست نور، رنگ های رنگین کمانی از خود به نمایش می گذارد. آب های دورتادور این چشمه بنا به فصل، با حلقه های رنگی زرد، قرمز، نارنجی، آبی و سبز پوشیده می گردد و بخار برآمده از سطح آن، مجذوب کنندهیت و اسرارآمیز بودن آن را بیشتر می نماید. این پدیده منحصربه فرد زمین، بزرگ ترین چشمه آب گرم آمریکا است که در پارک ملی یلواستون واقع شده است.

وسط این دریاچه به علت دمای بالای آب، بسیار استریل است و رنگ ذاتی آب، یعنی آبی را نشان می دهد. اما ماجرا در لبه های چشمه فرق دارد و مواد معدنی و تشک های میکروبی، رنگ دیگری به آن می بخشد. رنگ هایی از خانواده نارنجی و قرمز در بهار و رنگ هایی از تناژ سبز در زمستان، با شدت بیشتری قاب این دریاچه را رنگ آمیزی می نمایند. قطر این دریاچه منحصربه فرد 110 متر و عمق آن 50 متر تخمین زده شده است.

دمای وسط این دریاچه از اطراف آن بیشتر و در حدود 70 درجه سانتی گراد است. در این منطقه حلقه های رنگین کمان را روی زمین خواهید دید که این بار به جای آسمان، در مرکز دریاچه به رنگ آبی پیوند می خورند و بخار های متوالی از سطح آب، جای ابرهای سفید و پنبه ای آسمان را پُر نموده اند. به راستی که این منطقه یکی از مرموزترین و عجیب ترین جاهای جهان است و ماجراجویی در این منطقه بسیار لذت بخش خواهد بود.

آدرس: ایالات متحده آمریکا، شهرستان تتون، پارک ملی یلواستون، جاده گرند لوپ، چشمه آب گرم گرند پریسماتیک

10. دره ماه شیلی، سفری فرازمینی بدون آنکه از جو خارج شوید

سفر به کره ماه از آرزوهای بشر گذشته تا انسان امروز است که برای کسانی که در ایستگاه فضایی فعالیت می نمایند، تحقق یافته است. اما بدون خارج شدن از جو زمین و سفرهای فضایی هم می گردد، به کره ماه سفر کرد. فقط کافی است که به شیلی بروید و سری به دره ماه (Valle de la Luna) بزنید.

دره ماه در میان دره های سان پدرو در شیلی، یکی از عجیب ترین جاهای جهان است که بافت سنگی آن شبیه به ماه است. سفر به این منطقه کم از ماجراجویی در کره ماه ندارد و به نوعی یک ماه زمینی است. آب و باد به جان این منطقه افتاده اند و با گذشت زمان آن را به شکل پستی و بلندی های پوسته ماه تراش داده اند. شاهکار این منطقه و اوج شباهت آن به ماه، رگه های سفیدی است که روی زمین آن دیده می شوند.

این بسترهای سفید، در واقع نمک دریاچه های خشک شده هستند. با طلوع ماه در آسمان، زیبایی این منطقه از شیلی به اوج خود می رسد و به آینه ای تبدیل می گردد تا ماه در آن نظاره گر خود باشد.

آدرس: شیلی، شهر آنتوفاگاستا، دره سان پدرو، دره ماه

11. جزیزه سقطرا، خون اژدها در یمن

جزیره سقطرا (Socotra) در یمن با بافت گیاهی عجیب وغریبش در حاشیه اقیانوس هند، میان آفریقا و آسیا جا خوش نموده است. درخت خون اژدها، یکی از عجیب وغریب ترین گیاهان سقطرا است که ما را به یاد سرزمین های فانتزی در فیلم های تخیلی هالیوود می اندازد. این جزیره مجموعه ای از مجذوب کنندهیت های خلقت است و تنوع بی نظیری از گیاهان عجیب وغریب آن را پر نموده است.

در حدود یک سوم از این گونه ها، خاص سقطرا است و در هیچ نقطه از زمین وجود ندارد. درخت خون اژدها نمونه ای از این گیاهان خاص و نادر است. در واقع فقط جغرافیای خشک این جزیزه قادر به پرورش این درختان افسانه ای و فانتزی است و بسیاری از آنها بعد از سقطرا، فقط می توانند در والت دیزنی و هالیوود دیده شوند. این جزیزه به عنوان میراث جهانی یونسکو شناخته شده است.

آدرس: یمن، عدن، شرق خلیج عدن، جزیره سقطرا

12. جزیره دِوون در کانادا، گشتی در مریخ بزنیم

مثل دره ماه که در زمین جا خوش نموده بود، میراث دیگری از اجرام کهکشانی روی زمین یافت شده است که می توان آن را تکه ای از مریخ دانست. جزیره دِوون (Devon Island) در مجمع الجزایر قطبی کانادا و اقیانوس منجمد شمالی واقع شده است و تقریبا نشانه ای از حیات در آن دیده نمی گردد. یخ تمام بافت این منطقه را پوشانده است و این جزیره مریخی به ندرت، آن هم فقط در شرایطی که گرمای تابستانی زمین به اوج خود برسد، خالی از برف و یخ می گردد.

در این ایام خاص، در بخشی از دِوون که محدود به قسمت شمال شرقی ساحل جزیره است، شرایط کمی بهتر می گردد و آب وهوای مرطوب سبب رشد خزه و تجمع محدودی از جانوارن همانند پشه، مگس، کرم و چند نوع پرنده می گردد.

این جزیره با خاک قرمز رنگش در غرب خلیج بافین جا خوش نموده و پژوهشگران شیفته شباهت آن به مریخ هستند. این شباهت سبب اجرای پروژه تحقیقاتی مریخ هاتون در این منطقه از زمین شده است. این پژوهشگران در برخی از روزهای سال به طور موقت مهمان این خاک سرخ می شوند، اما شرایط خاص جغرافیایی این منطقه و آب وهوای نامناسبش، هرگز اجازه سکونت بلندمدت را به آنها نمی دهد.

آدرس: قلمروی نوناووت کانادا، غرب خلیج بافین، جزیره دِوون

کلام آخر

بدون شک لیست عجیب ترین جاهای جهان به همین موارد ختم نمی شوند و جهانی هزار رنگ ما پر از پدیده های حیرت انگیز است. ما در این مطلب سعی کردیم که گزیده ای از برترین و خاص ترین عجایب جهان را به شما معرفی کنیم. اگر شما بخواهید یک مورد دیگر به این لیست اضافه کنید، سراغ کدام نقطه از جهان می روید؟ نام این پدیده عجیب وغریب چیست؟

منبع:عـلی بـابا

منبع: دیجیاتور

به "عجیب ترین جاهای دنیا: 12 منطقه که باور نمی کنید وجود داشته باشند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عجیب ترین جاهای دنیا: 12 منطقه که باور نمی کنید وجود داشته باشند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید