چرا نباید خودسرانه آنتی بیوتیک مصرف کنیم؟

به گزارش وبلاگ بایجانی، معاون درمان وزارت بهداشت درباره ضرورت مهار مقاومت میکروبی با کاهش استفاده از آنتی بیوتیک ها هشدار داد.

چرا نباید خودسرانه آنتی بیوتیک مصرف کنیم؟

سعید کریمی، به مناسب هفته آگاهی بخشی نسبت به مقاومت میکروبی، اظهار کرد: بیست و هفتم آبان ماه تا سوم آذرماه، برابر با هجدهم تا بیست و چهارم نوامبر، از سوی سازمان بهداشت جهانی به عنوان هفته آگاهی بخشی نسبت به مقاومت میکروبی که معضل جدی دنیای امروز در حوزه بهداشت و سلامت محسوب می گردد، نامگذاری شده است.

وی اضافه نمود: مقاومت میکروبی زمانی اتفاق می افتد که ماهیت باکتری ها، ویروس ها، قارچ ها و انگل ها به مرور تغییر می نمایند و دیگر به دارو هایی که زمانی بر آن ها موثر بوده اند، حساس نبوده و پاسخ نمی دهند و بدین جهت نه تنها باعث دشوارتر شدن درمان بیماری های عفونی می شوند، بلکه شدت، مقدار سرایت و مرگ ناشی از آن ها را افزایش می دهند. درنتیجه دارو ها بی اثر شده و عفونت در بدن باقی می ماند و بیماری به سایرین سرایت می نماید.

وی درخصوص ضرورت مهار مقاومت میکروبی اعلام نمود: در سال 2019 در اثر افزایش مقاومت باکتریایی یک میلیون و 300 هزار نفر به طور مستقیم از بین رفتند. از نظر مالی فراوری یک آنتی بیوتیک تازه 10 تا 15 سال زمان می برد و هزینه آن بیشتر از یک میلیارد دلار است. بعلاوه دفع دارو های مصرف نشده در زباله های شهری منجر به تشدید مقاومت ضد میکروبی می گردد.

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: با توجه به اینکه مقاومت ضد میکروبی (AMR) یک تهدید جهانی برای انسان ها، حیوانات، گیاهان و محیط زیست و توسعه پایدار است، به همین علت درسالجاری برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد (UNEP)، سازمان بهداشت جهانی (WHO) و سازمان جهانی بهداشت حیوانات WOAH، خواهان همکاری بین بخشی و کوشش یکپارچه جهانی برای مقابله با مقاومت ضد میکروبی به وسیله رویکرد سلامت یکپارچه (One Health) شده اند.

سعید کریمی درخصوص اقدامات صورت گرفته در راستای کاهش مقاومت میکروبی در حوزه معاونت درمان، گفت: تشکیل کمیته های پیشگیری و کنترل عفونت در بیمارستان ها به منظور فعال کردن تیم های پیشگیری و کنترل عفونت در تمامی بیمارستان ها، استقرار نظام مراقبت گزارش دهی عفونت های بیمارستانی در بیمارستان های کشور و انجام بیمار یابی فعال به وسیله تیم کنترل عفونت، تقویت استاندارد های ایمنی بیمار شامل موازین پیشگیری و کنترل عفونت و اعتبار بخشی منظم و دوره ای بیمارستان ها براساس محور بهداشت و کنترل عفونت، ابلاغ دستورالعمل تولیت آنتی بیوتیکی به بیمارستان های کشور، ثبت اطلاعات تجویز آنتی بیوتیک های خاص در سیستم های اطلاعاتی بیمارستان ها، نظارت و پایش فرآیند بی خطرسازی موثر پسماند های بهداشتی درمانی از جمله اقدامات معاونت درمان در این زمینه بوده است.

کریمی با اشاره به اینکه برای مهار موثر مقاومت میکروبی احتیاج به اقدامات اضطراری چند بخشی در سازمان های مختلفی از جمله وزارت بهداشت، وزارت جهاد کشاورزی، صنایع غذایی و سازمان دامپزشکی است، گفت: استفاده محتاطانه در مصرف و نیز تجویز منطقی دارو های ضد میکروبی مطابق دستورالعمل آنتی بیوتیکی منجر به کاهش عفونت های مقاوم به درمان آنتی بیوتیکی خواهد شد. علاوه بر آن، عدم فروش آنتی بیوتیک ها در داروخانه ها بدون نسخه پزشک، آموزش بیماران و جامعه در مورد عدم مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک ها و دقیقا مطابق با دستور پزشک و تکمیل دوره درمان نیز برای کاهش مقاومت میکروبی در سطح جامعه لازم است.

وی دامه داد: در بیمارستان های کشور به منظور کاهش خطر بروز بیماری های عفونی اقدامات متعددی در این زمینه برنامه ریزی و نظارت می گردد که مهمترین آن ها عبارتند از تقویت رعایت موازین پیشگیری و کنترل عفونت به منظور کاهش بروز عفونت های مقاوم باکتریایی در کلیه بخش های بیمارستان به خصوص در بخش های مراقبت ویژه، رعایت بهداشت دست، تجهیز واحد های آزمایشگاه میکروبیولوژی و تضمین مدیریت صحیح پسماند و پساب بیمارستانی است.

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: در وزارت جهاد کشاورزی اجرای برترین شیوه های بهداشتی در فراوری مواد غذایی و کشاورزی و در سازمان دامپروری محدودیت مصرف آنتی بیوتیک در دام می تواند در مهار مقاومت میکروبی موثر باشد.

وبلاگ بایجانی علمی پزشکی بهداشت و درمان

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "چرا نباید خودسرانه آنتی بیوتیک مصرف کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا نباید خودسرانه آنتی بیوتیک مصرف کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید