10 میکروب شایع و خطرناک و روش های جلوگیری از ابتلا به آن ها

به گزارش وبلاگ بایجانی، میکروب ها، ارگانیسم هایی هستند که تنها با استفاده از میکروسکوپ می توان آن ها را مشاهده کرد و شامل باکتری ها، قارچ ها، پارازیت ها و ویروس ها می شوند. میکروب به طور معمول با بیماری های عفونی مرتبط بوده و در نتیجه بسیاری از افراد کوشش می نمایند تا جایی که امکان دارد از گرفتن و پخش میکروب ها جلوگیری نمایند. با این حال، تمام میکروب ها دلیل نگرانی نیستند. به عنوان مثال، روده انسان به طور معمول شامل 300 تا 500 گونه مختلف باکتری است، بسیاری از این باکتری ها حتی به افراد در حفظ سلامتی یاری می نمایند. اما آنچه که در این مطلب قصد داریم به آنالیز آن بپردازیم، میکروب هایی هستند که باید از آن ها دوری کنیم.

10 میکروب شایع و خطرناک و روش های جلوگیری از ابتلا به آن ها

1. باکتری استافیلوکوکوس آورئوس

استافیلوکوکوس آورئوس که به طور معمول به آن استاف می گویند، می تواند به انواع مختلفی از عفونت ها در انسان ها منجر گردد. بیشتر عفونت های استاف، پوست و بافت های نرم را تحت تأثیر قرار می دهند و باعث تشکیل آبسه پر از عفونت، تورم و سلولیتیس (نوعی عفونت باکتریایی است که پوست را درگیر می نماید) می شوند. در چنین مواردی، علائم به طور کلی ملایم هستند و عفونت به طور معمول در عرض چند هفته بهبود پیدا می نماید. با این حال، استافیلوکوکوس آورئوس می تواند عفونت های شدید خون (باکتریمی) یا ریه (پنومونی) را نیز سبب گردد که هر دوی این عفونت ها علائم نگران نماینده ای مانند تب و مشکل در تنفس را ایجاد می نمایند.

استافیلوکوک اورئوس، یکی از پیروز ترین باکتری های بیماری زاست، چراکه به عنوان ماده آنتی اکسیدان عمل نموده و موجب در امان ماندن در برابر رادیکال های آزاد اکسیژن می گردد. رادیکال های آزاد اکسیژن به وسیله گلبول های سفید میزبان برای کشتن باکتری ها فراوری می شوند که در این مورد، خیلی جوابگو نیستند. به طور کلی افرادی که مشکوک به عفونت جدی استافیلوکوکوس هستند باید فورا به پزشک مراجعه نمایند.

2. باکتری اشریشیا کلای

اشریشیا کلای (یا E. coli) یک باکتری است که معمولاً در روده انسان ها و حیوانات یافت می گردد. عفونت با اشریشیا کلای ممکن است عوارض معده ای شدیدی از جمله درد شکم، عفونت مجاری ادرار، اسهال خونی و حتی نارسایی کلیه را ایجاد کند. در بیشتر موارد، عفونت اشریشیا کلای به علت نوشیدن آب آلوده، شنا در آب آلوده، مصرف گوشت نیمه پخته یا لمس حیوانات آلوده انتقال پیدا می نماید. اگرچه بیشتر موارد عفونت اشریشیا کلای جدی نیستند، بعضی از افراد ممکن است عوارض جانبی تهدید نماینده را تجربه نمایند.

بنابراین سعی کنید در تماس خود با حیوانات و مصرف گوشت آن ها بسیار مراقب باشید. البته در رابطه با این باکتری باید بگوییم که ساکن طبیعی روده انسان ها و حیوانات است اما نباید از آن جا به هر علتی به جای دیگر منتقل گردد.

3. باکتری سالمونلا

سالمونلا نوعی باکتری است که می تواند علائم شدید مسمومیت غذایی از جمله اسهال خونی، اسهال معمولی، تهوع، استفراغ، سرماخوردگی و سردرد را ایجاد کند. بیشتر عفونت های سالمونلا پس از مصرف گوشت یا محصولاتی نظیر تخم مرغ نیمه پخته رخ می دهند و در عرض چند روز بهبود می یابند. سالمونلا بعلاوه یکی از عمده ترین دلایل مسمومیت های غذایی است. باکتری این بیماری می تواند به صورت فعال در بدن دام و بعلاوه انسان زندگی کند. به صورت کلی این باکتری هم در روده حیوانات یافت می گردد و به وسیله مدفوع انتقال پیدا می نماید. مثلا زمانی که مدفوع حیوانات به آب کشاورزی می رسد. بعلاوه بعد از خرد کردن گوشت مرغ باید حتما دست خود را بشویید چون آلوده به این باکتری است و می تواند سراسر خانه پخش گردد.

به طور کلی، هر نوشیدنی و خوردنی خامی که از حیوانات به دست بیاید می تواند مستعد حضور سالمونلا باشد که شامل گوشت، فراورده های لبنی غیرپاستوریزه مثل شیر، پنیر و غذاهایی مانند مرغ و غذاهای دریایی می شوند. بعلاوه باید بدانید که میوه، سبزی ها و دانه ها نیز ممکن است آلوده به باکتری سالمونلا شوند. در سال های اخیر گزارش های متعددی در خصوص ابتلا به سالمونلا به وسیله خوردن پسته، کره بادام زمینی، خیار و جوانه های گندم و یونجه به گوش رسیده است.

به صورت کلی این باکتری جدی نیست ولی بچه ها و بزرگسالان با سیستم ایمنی ضعیف را بیشتر اذیت می نماید که در صورت ابتلا باید به پزشک مراجعه کنید. به طور مشابه، بعضی از سویه های سالمونلا می توانند منجر به تیفوس مرغی شوند که معمولا در کشورهای در حال توسعه، حتی باعث مرگ و میر هم می گردد.

4. میکروب استرپتوکوکوس نئومونیه

باکتری استرپتوکوکوس نئومونیه می تواند عفونت های متنوعی را از حالت خفیف گرفته تا شدید ایجاد کند. التهاب غیر تهاجمی این باکتری شامل عفونت هایی نظیر عفونت گوش، سینوزیت و برونشیت می شوند که عموماً علائمی خفیف ایجاد نموده و بعد از مدتی هم رفع می شوند.

با این حال، استرپتوکوکوس نئومونیه می تواند عفونت های شدید و خطرناکی را ایجاد کند که بعضی از آن ها حتی باعث مرگ می شوند. از جمله این موارد می توان به مسمومیت خونی (علائم و نشانه های این بیماری شامل تب، افزایش تپش قلب، افزایش اندازه تنفس و سردرگمی هستند)، عفونت استخوان، پنومونی و مغز واژن (مننژیتیس) را ایجاد کند. این شرایط اورژانس های پزشکی هستند که احتیاج به درمان با آنتی بیوتیک دارند. این بیماری در افراد بالغ به ویژه معتادان تزریقی، افراد با ضعف ایمنی، بچه ها، افراد ناتوان و بیماران مرض قند شایعتر است.

5. ویروس آنفولانزا

ویروس های آنفولانزا در سراسر دنیا در حال گردش هستند و اپیدمی های فصلی و در موارد بسیار نادری مانند H1N1 (آنفولانزای خوکی)، پاندمی های نو را ایجاد می نمایند. آنفولانزای فصلی البته خیلی خطرناک نیست؛ اگرچه ممکن است علائم ناخوشایندی مانند سردرد، تب، سرفه، درد مفاصل، ملالت شدید و گلو درد را ایجاد کند. بیشتر مردم مبتلا به آنفولانزا پس از چند هفته بهبود پیدا می نمایند چون توانسته ایم روش های کنترل و بهبود آن را بیابیم، اما در بعضی از مواقع ممکن است افراد با بیماری های زمینه ای را بسیار درگیر کند.

بعضی از گروه ها در خطر بالاتری در ابتلا به این بیماری قرار دارند، از جمله بچه ها کوچک، سالمندان، زنان باردار، افراد با بیماری های مزمن و سیستم ایمنی ضعیف. اگر علائم شدید آنفولانزا را تجربه می کنید، حتما به پزشک مراجعه کنید. به طور کلی در همه موارد، مهم است که به بهداشت شخصی خود توجه کنید و شیوع عفونت ها را به حداقل برسانید. شست وشوی منظم دست ها، استفاده از ضدعفونی نماینده ها، مصرف مواد غذایی بهداشتی و رعایت بهداشت عمومی به عنوان تدابیر پیشگیرانه از ابتلا به آنفولانزا هر باکتری و ویروسی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

6. میکروب نوروویروس

نوروویروس یا ویروس نورواک که با نام ویروس استفراغ زمستانی هم شناخته می گردد، مثل بعضی از میکروب های این فهرست، عامل ایجاد نماینده بیماری های گوارشی مسری است و باعث التهاب معده و دیواره روده بزرگ می گردد. این ویروس با اینکه شباهتی به آنفلوانزا ندارد، اما افراد آن را با نام آنفلوانزای معده به خاطر دارند. آنچه که سبب خطرناکی این ویروس می گردد این است که حتی بعد از بهبود یافتن فرد مبتلا هم می تواند ابتلا پیدا کند تا به عنوان یکی از مسری ترین ویروس های این فهرست شناخته گردد.

به صورت کلی، نورو ویروس می تواند به وسیله غذا یا نوشیدنی لمس شده به وسیله فرد آلوده وارد بدن گردد. این ویروس می تواند به وسایلی مانند لوازم آشپزخانه و دستگیره در چسبیده یا به وسیله افراد بیمار، غذا یا وسایل غذاخوری مانند قاشق و چنگال به سایر افراد منتقل گردد. ویروس بعد از انتقال به بدن افراد، برای مدت دو هفته در معده می ماند که اگر در این میان به بیماری دیگری مبتلا شوید، مدت زمان درگیری می تواند بیشتر هم گردد. البته مسائل معده تنها علائم نوروویروس نیست. نورو ویروس می تواند باعث تب، درد عضلات و احساس ناخوشایند در افراد بیمار گردد. رعایت بهداشت فردی، شستن میوه ها و سبزیجات قبل از مصرف و… برترین روش برای جلوگیری از ابتلا به این ویروس است.

7. میکروب کامپیلوباکتر

عفونت کمپیلوباکتر یکی از شایع ترین عفونت های موجود در سراسر دنیا است که غالباً منجر به بروز اسهال و بیماری های مرتبط با آن می گردد. طبق آنالیز های انجام شده، این عفونت به وسیله مصرف غذای آلوده وارد بدن می گردد. در نتیجه همین خاصیت است که پزشکان توصیه می نمایند تا جایی که امکان دارد از مصرف گوشت خام و حتی نیمه پخته خودداری کنید. البته امکان اینکه این باکتری در مدفوع حیوانات خانگی هم وجود داشته باشد زیاد است. بنابراین اگر حیوان خانگی دارید، مراقب باشید محل مدفوع آن کاملا خارج از خانه باشد.

علائم این بیماری معمولا 2 الی 5 روز پس از آلوده شدن فرد مبتلا بروز پیدا می نمایند و در نتیجه این باکتری فرصت زیادی برای توسعه در بدن دارد. پس تا جایی که امان دارد، پس از مشاهده عوارضی نظیر اسهال یا اسهال خونی، دردهای شکمی، درد معده، تهوع، استفراغ، سردرد و تب، در صورت ادامه دار بودن به پزشک مراجعه کنید. خصوصا اگر گوشت خام زیاد مصرف می کنید یا از حیوانات خانگی نگهداری می کنید.

8. میکروب روتاویروس

این میکروب، نمونه شاخص ضرب المثل فلفل نبین چه ریزه، بشکن ببین چه تیزه است. یک دشمن کوچک اما فوق العاده قدرتمند که فرد مبتلا را تا مدت ها درگیر خود می نماید. این ویروس مثل بسیاری از ویروس های دیگر در این فهرست، مجرای روده را درگیر می نماید و یکی از عوامل اصلی اسهال شدید در بچه ها خردسال به شمار میرود. مهم تر اینکه سالانه منجر به مرگ صدها هزار نفر می گردد.

متأسفانه در بسیاری از نقاط دنیا، دسترسی به آب آشامیدنی تمیز بسیار کم است. همین موضوع سبب شده در این منطقه ها که آب ها غالبا آلوده هستند، ویروس هایی نظیر روتاویروس جولان دهند. این ویروس شدیدا مسری است و باعث عفون دستگاه گوارشی به خصوص در نوزادان می گردد. یکی از دلایل آنفولانزای معده هم همین ویروس است. این ویروس علائمی نظیر استفراغ، اسهال، تب و درد شکمی دارد و به وسیله مدفوع یک فرد آلوده به آن، دهان، مصرف آب و غذای آلوده، بهداشت ضعیف، تماس فیزیکی با شخص آلوده، مسافرت به محل هایی با بهداشت ضعیف و… منتقل می گردد.

9. میکروب متاپنوموویروس

میکروب متاپنومویروس انسانی (HMPV) یکی از ویروس های آزاردهنده محسوب می گردد که باعث عفونت های تنفسی شده و بسیار شایع است. این ویروس عمدتا بچه ها را در سن پنج سالگی تحت تاثیر قرار می دهد. علائم عفونت HMPV شامل آبریزش بینی، سرفه، سردرد و تب است. در بعضی از مواقع بچه ها ابتلا به این بیماری ممکن است علائمی از بیماری سینه پهلو را بروز دهند که یک شرایط التهابی ریه است که عدمتا، کیسه های میکروسکپی هوا را درگیر می نماید.

اگر آسم دارید، این میکروب می تواند شرایط را برای شما بدتر کند. اما خوشبختانه در مقایسه با سایر التهاب ها و بیماری های تنفسی، این ویروس خیلی خطرناک نیست و در بسیاری از مواقع به راحتی قابل درمان است. از جمله عوارض این بیماری می توان به تب شدید، تنگی نفس، خستگی مزمن، میالژی (درد و سفتی در شانه و قسمت بالایی کمر یا نواحی باسن) و آبریزش بینی اشاره نمود؛ برترین روش برای کنترل این بیماری، رعایت بهداشت فردی است.

10. ویروس سرماخوردگی

تعداد زیادی میکروب می توانند باعث سرماخوردگی شوند. از جمله این میکروب ها می توان به رینوویروس و ویروس سنسیتیال تنفسی (RSV) اشاره نمود. رینوویروس یک بیماری با فعالیت در دمای 33 تا 35 درجه است؛ در نتیجه به راحتی در بینی تکثیر شده و باعث ایجاد سرماخوردگی به خصوص در بچه ها می گردد. البته این ویروس خیلی خطرناک نیست و می توان در خانه هم با آن مقابله کرد. اما در بعضی از مواقع به خاطر اینکه فرد مبتلا، یک سری بیماری زمینه ای هم دارد، ممکن است این بیماری برایش خطرناک و حتی کشنده باشد.

شاید باور نکنید اما هیچ درمان قطعی برای سرماخوردگی وجود ندارد و فقط می توان آن را در صورت ابتلا کنترل کرد. اینطور نیست که شما یک دارو مصرف کنید و دیگر به آن مبتلا نشوید. از جمله داروهایی که شما در زمان ابتلا به سرماخوردگی مصرف می کنید می توان به مسکن برای کنترل دردهای ناشی از سینوزیت و داروهایی برای کنترل آبریزش بینی، بهبود التهاب گلو و… اشاره نمود. افراد برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری باید کمتر در معرض باد سر قرار بگیرند و از خود در برابر سرما مراقبت نمایند.

این مطلب صرفا جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر را بخوانید.

منبع: Facty

منبع: دیجیکالا مگ

به "10 میکروب شایع و خطرناک و روش های جلوگیری از ابتلا به آن ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 میکروب شایع و خطرناک و روش های جلوگیری از ابتلا به آن ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید