هشدار نارنجی هواشناسی

به گزارش وبلاگ بایجانی، سازمان هواشناسی با صدور هشدار سطح نارنجی از تشدید فعالیت سامانه بارشی با مخاطره رگبار و رعدوبرق، بارش تگرگ، وزش باد شدید موقت و بارش برف و کولاک در نقاط مرتفع و سردسیر از روز سه شنبه(اول فروردین ماه) تا روز چهارشنبه (دوم فروردین ماه) خبر داده است.

هشدار نارنجی هواشناسی

به گزارش ایسنا، طبق پیش بینی سازمان هواشناسی این شرایط جوی، روز سه شنبه (اول فروردین ماه) در آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، کردستان، تهران، البرز، قزوین، زنجان، همدان، مرکزی، غرب و جنوب اصفهان، لرستان، کرمانشاه، ایلام، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، شمال سمنان، شمال فارس، هرمزگان، گیلان و مازندران، مورد انتظار است.

بعلاوه شرایط جوی مذکور در روز چهارشنبه (دوم فروردین ماه) در کردستان، لرستان، مرکزی، همدان، خوزستان، سمنان، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، زنجان، قزوین، البرز، قم، تهران، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد و نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان پیش بینی می گردد.

در اثر این مخاطره، لغزندگی جاده ها، کاهش دید، اختلال در ناوگان حمل و نقل جاده ای، ریلی و هوایی، آبگرفتگی معابر، جاری شدن روان آب، طغیان رودخانه ها، کولاک برف در نواحی کوهستانی ، صاعقه، رانش زمین و ریزش سنگ در نواحی کوهستانی، خسارت به سازه های موقت و خسارت به صنعت کشاورزی انتظار می رود.

سازمان هواشناسی توصیه نموده است که هنگام سفر با خودرو همراه داشتن تجهیزات لازم و سوخت کافی، عدم اتراق در حاشیه و بستر رودخانه ها و مسیل ها، پرهیز از فعالیت های کوه نوردی، خودداری از چرای دام و عدم تردد عشایر در حاشیه رودخانه ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه های موقت، لایروبی کانال ها و آب روها در نواحی سردسیر و آمادگی برای برف روبی به وسیله دستگاه های مربوطه ضروری است.

سازمان هواشناسی بعلاوه نسبت به ورود سامانه افزایش گرادیان فشاری هشدار داده و زمان ورود این سامانه که با وزش باد شدید، رخداد تندبادهای لحظه ای و در نواحی مستعد همراه با خیزش گردوخاک همراه است را از روز سه شنبه (اول فروردین ماه) تا روز چهارشنبه (دومین فروردین ماه) اعلام نموده است.

منطقه اثر این رخداد در روز سه شنبه، استان های سمنان، یزد، فارس، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، کرمان و در روز چهارشنبه در استان های فارس، کرمان، یزد، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، تهران، البرز و قم گزارش شده است.

در صورت خیزش گردوخاک توأم با کاهش کیفیت هوا، کاهش شعاع دید و اختلال در ناوگان حمل و نقل، خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری از جمله سقوط بنرها و تابلوهای تبلیغاتی، داربست ها و سازه های موقت و سقوط اشیاء از ارتفاعات و آسیب به صنعت کشاورزی به عنوان مخاطرات این شرایط جوی ذکر و توصیه شده است که در نواحی مستعد گردوخاک از حضور در فضای باز و سفرهای غیر ضروری اجتناب گردد و اطمینان از استحکام سازه های موقت، تعطیل کردن فعالیت های عمرانی و عدم عبور و مرور و پارک خودرو در حاشیه ساختمان های نیمه کاره و درختان کهنسال مورد توجه قرار بگیرد.

منبع: فرارو

به "هشدار نارنجی هواشناسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار نارنجی هواشناسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید