میوه های مفید برای کم کاری تیروئید

به گزارش وبلاگ بایجانی، غده تیروئید کم کار، هورمون تیروئید کمتری فراوری می نماید و متابولیسم را کند می نماید. سپس بدن میزان کمتری کالری می سوزاند و خطر چاقی، افزایش سطح کلسترول بد و خستگی را افزایش می دهد.

میوه های مفید برای کم کاری تیروئید

یک رژیم غذایی متعادل که شامل برترین میوه ها برای کم کاری تیروئید باشد می تواند به کنترل علائم و نشانه های این بیماری یاری کند. غده تیروئید شما وقتی کم کار است، هورمون کافی برای فرآیندهای بدن شما فراوری نمی نماید. اگر غده تیروئید شما نتواند به میزان کافی هورمون فراوری کند، می تواند منجر به مسائل سلامتی از جمله افزایش وزن گردد. در اینجا پنج مورد از برترین میوه ها برای کم کاری تیروئید که باید در رژیم غذایی خود بگنجانید، آورده شده است.

برترین میوه ها برای کم کاری تیروئید

آناناس

یک آناناس حاوی مقادیر زیادی ویتامین C و منگنز است که می تواند به محافظت از بدن در برابر رادیکال های آزاد یاری کند. آناناس بعلاوه حاوی تیامین، ویتامین B است که می تواند باعث افزایش سطح انرژی بدن گردد. علاوه بر این، یک بیمار مبتلا به کم کاری تیروئید گفت که آناناس به او یاری نموده است تا سرطان نهایی را شکست دهد. کندیس ماری فاکس، 31 ساله، برنامه رژیم غذایی کم کاری تیروئید خود را با خوردن حداکثر سه آناناس کامل در روز اصلاح کرد. فاکس که سرطان تیروئید درجه چهار داشت، پس از شش ماه خوردن این میوه فوق العاده، تومور را از بین برد. او معتقد است که اگر زودتر میوه های مبارزه نماینده با بیماری را می خورد، از ابتدا سرطان در بدنش رشد نمی کرد. برترین راه برای خوردن آن: برای متعادل کردن اسیدیته، میزانی دارچین آسیاب شده و کاملا طبیعی به آناناس اضافه کنید.

پرتقال

این یک واقعیت کاملاً شناخته شده است که پرتقال دوز سالم ویتامین C را برای بدن فراهم می نماید. با این حال، میوه پرتقال می تواند برای افراد مبتلا به کم کاری تیروئید مفیدتر واقع گردد. ویتامین C می تواند رادیکال های آزاد را از بین برده و سلول های شما را از آسیب بیشتر حفظ کند؛ این نکته خوبی است زیرا سلول های آسیب دیده پیش ساز سرطان هستند. رادیکال های آزاد بعلاوه می توانند باعث التهاب تیروئید شوند و پرتقال های غنی از ویتامین C می توانند غده را در عملکرد بهینه نگه دارند. برترین راه برای خوردن آن: یک پرتقال کامل بخورید یا آن را با انواع توت ها مخلوط کنید. به جای آب پرتقال که در سوپرمارکت ها فروخته می گردد، آب پرتقال طبیعی نوش جان کنید.

زغال اخته

زغال اخته به حفظ فراوری عالی هورمون تیروئید یاری می نماید. محققان می گویند این اتفاق تا حد زیادی به علت محتوای آنتی اکسیدانی بالای آن، همراه با سایر ویتامین ها و مواد معدنی برای مبارزه با بیماری های احتمالی است. زغال اخته بعلاوه به علت محتوای فلاونوئیدی بالا یک غذای فوق العاده شناخته می گردد. فلاونوئیدها همراه با پروتئین ها و آنزیم ها در مغز شما برای بهبود عملکرد حافظه برترین عملکرد را دارند.

تعریف فلاونوئیدها: گروه متنوعی از مواد شیمیایی گیاهی موجود در میوه ها و سبزیجات که مسئول رنگ آنهاست. خوردن این میوه ها برای کم کاری تیروئید به شما یاری می نماید فکر خود را جوان نگه دارید، شناخت مغز را بهبود ببخشید و زوال شناختی مرتبط با افزایش سن را به تاخیر بیندازید. برترین راه برای خوردن آن: آن را به صورت خام بخورید یا با سایر انواع توت ها مخلوط کنید. بعلاوه می توانید زغال اخته را در بلغور جو دوسر خود مخلوط کنید.

تمشک

تمشک یکی از برترین میوه ها برای بیماران تیروئیدی است. جدا از مجموعه ای از ویتامین ها، آنتی اکسیدان ها و فیبر، تمشک دارای غلظت بالایی از اسید الاژیک است. اسید الاژیک، یک ترکیب فنلی است که می تواند رشد سلول های سرطانی را متوقف نموده و حتی می تواند از بین ببرد. درست مانند زغال اخته، تمشک نیز منبع عالی ویتامین C و منگنز است. این میوه ها برای کم کاری تیروئید و یاری به کاهش وزن در رژیم غذایی تیروئیدتان عالی هستند. برترین راه برای خوردن آن: تمشک با شاه توت عالی است. می توانید هر دو را به عنوان سالاد میوه ای مقوی بخورید.

شاه توت

شاه توت یک مکمل عالی برای رژیم غذایی تیروئید شما خواهد بود. مطالعات نشان داد که توت سیاه برای عملکرد مغز بسیار عالی است. محتوای منگنز موجود در شاه توت به بیماران مبتلا به اختلالات تیروئیدی یاری نموده تا حافظه خود را بهبود بخشند. التهاب ناشی از رادیکال های آزاد ریشه بیشتر بیماری های انسان است؛ بنابراین، رژیم غذایی متشکل از شاه توت به محافظت از بدن در برابر التهاب یاری می نماید و بهبود سلول های آسیب دیده را سرعت می بخشد. برترین راه برای خوردن آن: مخلوط کردن توت سیاه، توت آکای، تمشک و شیر را برای یک میلک شیک آماده در نظر بگیرید.

چه رابطه ای بین متابولیسم و غده تیروئید وجود دارد؟

متابولیسم یک فرآیند مهم در بدن است زیرا غذا را به انرژی تبدیل می نماید. مانند سایر فرآیندهای بدن، به وسیله یک عضو داخلی بدن که غده تیروئید شما است، مدیریت می گردد. غده تیروئید کم کار، هورمون تیروئید کمتری فراوری می نماید و متابولیسم را کند می نماید. سپس بدن میزان کمتری کالری می سوزاند و خطر چاقی، افزایش سطح کلسترول بد و خستگی را افزایش می دهد.

کدام مواد مغذی برای تیروئید شما لازم است؟

کلید حفظ سلامت تیروئید، مصرف مواد مغذی مورد احتیاج تیروئید است. شما می توانید این مواد را از غذاهایی مانند میوه ها برای کم کاری تیروئید که در بالا ذکر شد مصرف کنید.

فلز روی

روی ماده معدنی است که بدن شما از آن برای تنظیم هورمون محرک تیروئید (TSH) استفاده می نماید و هورمونی است که به تیروئید سیگنال می دهد تا هورمون های خود را آزاد کند. به غیر از میوه های کم کاری تیروئید، می توانید از غذاهای غنی از روی مانند مرغ، گوشت گاو و صدف و نیز بهره ببرید.

سلنیوم

سلنیوم به بدن شما یاری می نماید تا هورمون های تیروئید را فعال کند. این ماده معدنی بعلاوه حاوی آنتی اکسیدان هایی است که ممکن است به محافظت از تیروئید در برابر آسیب رادیکال های آزاد یاری کند.

غذاهای غنی از سلنیوم عبارتند از:

حبوبات

تخم مرغ

ساردین

ماهی تن

آجیل

حواستان به مصرف مکمل باشد زیرا ممکن است دوزهای سمی زیادی سلنیوم به شما بدهد. اگر قصد مصرف مکمل را دارید، بهتر است ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.

ید

ید یک ماده معدنی بسیار مهم برای تیروئید است و افرادی که سطح ید پایینی دارند ممکن است در معرض خطر ابتلا به کم کاری تیروئید باشند. تیروئید شما ید را از غذاهایی که می خورید یا مکمل هایی که مصرف می کنید می گیرد تا این ماده معدنی را به هورمون های تیروئید تبدیل کند. جالب اینجاست که سلول های تیروئید شما تنها سلول هایی هستند که ید را جذب می نمایند. این سلول ها تیروزین، یک اسید آمینه، را با ید ترکیب می نمایند تا هورمون های تیروئید، تری یدوتیرونین (T3) و تیروکسین (T4) را ایجاد نمایند. با استفاده از نمک یددار در دستور العمل های خود می توانید به راحتی مصرف ید را افزایش دهید. بعلاوه می توانید تخم مرغ، لبنیات، ماهی و جلبک دریایی بخورید.

نکات سبک زندگی برای کم کاری تیروئید

به بدن خود گوش دهید

کم کاری تیروئید ممکن است افراد زیادی را تحت تاثیر قرار دهد، اما واکنش هر فردی به این بیماری فرق دارد. اگر داروهای کم کاری تیروئید مصرف می کنید، یاد بگیرید که چگونه به بدن خود در زمانی که احتیاج به تغییر دوز دارد گوش دهید. این بدان معناست که اگر حتی با مصرف دارو احساس خستگی مزمن یا افزایش وزن می کنید، برای تغییرات مناسب در داروی خود با پزشک خود صحبت کنید.

هر روز خواب آرام را تمرین کنید

خواب خوب به بهبود و شارژ مجدد بدن، ترمیم بافت های آسیب دیده و آرامش یاری می نماید. خواب در درجه اول برای بهینه سازی عملکرد تیروئید شما حیاتی است. روال های قبل از خواب را دنبال کنید که خواب باکیفیت را تقویت می نماید، مانند خواندن کتاب یا گوش دادن به موسیقی ملایم. بعلاوه از مصرف نوشیدنی ها یا خوردن غذاهای حاوی کافئین یا شکر قبل از خواب خودداری کنید.

استرس را مدیریت کنید

استرس همواره برای سلامتی و تندرستی کلی شما مضر است. می تواند سیستم ایمنی بدن شما را تضعیف کند و مقاومت سلول های گیرنده تیروئید را در برابر هورمون های تیروئید افزایش دهد. خوبی این موضوع این است که همواره می توانید با مدیتیشن با استرس مبارزه کنید یا آن را مدیریت کنید. تمرینات تمرکز حواس به فکر و بدن شما یاری می نماید تا در شرایط سخت آرام بمانند.

وزن بدن را سالم نگه دارید

وزن اضافی می تواند فراوری T3 و T4 شما را کند کند. برای جلوگیری از افزایش وزن، یک رژیم غذایی متعادل با مقادیر مناسب کربوهیدرات، چربی و پروتئین داشته باشید و از یک برنامه ورزشی منظم پیروی کنید. به یاد داشته باشید که در برنامه تمرینی خود زیاده روی نکنید، زیرا ممکن است بر توانایی بدن شما برای تبدیل هورمون غیرفعال تیروئید به هورمون فعال تأثیر بگذارد. این اثر می تواند علائم کم کاری تیروئید را افزایش دهد یا بدتر کند. اگر مبتدی هستید، با یک ورزش سبک مانند پیاده روی 30 دقیقه ای آغاز کنید تا به بدن شما اجازه دهید تا با فعالیت بدنی سازگار گردد و سپس در حین حرکت، شدت آن را افزایش دهید.

از سبزیجات چلیپایی اجتناب کنید

سبزیجات فواید زیادی برای سلامتی شما دارند زیرا حاوی مواد مغذی مفید برای بدن شما هستند. اما، انواع مختلفی وجود دارد که ممکن است بخواهید از آنها اجتناب کنید زیرا ممکن است فراوری هورمون های تیروئید را مسدود نمایند و این موارد سبزیجات چلیپایی مانند کلم و شلغم هستند.

مکمل های مخصوص تیروئید مصرف کنید

مکمل های حمایت نماینده تیروئید یک حمایت عالی برای رژیم کم کاری تیروئید هستند. اما قبل از مصرف هر مکمل سلامتی، حتما با پزشک خود مشورت کنید. بعضی از مکمل ها مستقیماً با داروها تداخل دارند. از آنجایی که هر بیمار منحصر به فرد است، باید با پزشک خود در خصوص برترین میوه ها برای کم کاری تیروئید که باید در رژیم غذایی تیروئید خود بگنجانید، مشورت کنید. زندگی با مسائل تیروئید به این معنی نیست که باید خود را از مصرف میوه ها و سبزیجات خوشمزه محدود کنید.

منبع: گردشبان

به "میوه های مفید برای کم کاری تیروئید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میوه های مفید برای کم کاری تیروئید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید