فواید گیاه سرخارگل

به گزارش وبلاگ بایجانی، سرخارگل یا اکیناسه گیاهی متعلق به آمریکای شمالی می باشد که از خواص درمانی مناسبی برخوردار است، معمولا از گیاه اکیناسه برای پیشگیری و درمان سرماخوردگی استفاده می گردد.

فواید گیاه سرخارگل سرخارگل یا همان اکیناسه گیاهی قدرتمند و متعلق به آمریکای شمالی است. این گیاه درمانی به طور گسترده برای پیش گیری و درمان سرماخوردگی استفاده می شود و هر بخش از این گیاه مثل ریشه، برگ ها و گل ها را می توان برای ساخت دارو استفاده کرد. دانشمندان مطالعات زیادی برای آنالیز مواد موجود در ریشه و نیز قسمت های مختلف این گیاه انجام دادند و دریافتند که ریشه گیاهان حاوی غلظت بالایی از روغن های فرار هستند. اکیناسه یا سرخارگل اغلب برای درمان عفونت های مختلف مثل عفونت های مثانه، ورم لوزه، مالاریا، عفونت های قارچی واژینال، قارچ پا به کار می رود. در این مطلب به فواید گیاه سرخارگل یا اکیناسه بطور جامع می پردازیم .

بهبود سیستم ایمنیبهبود سیستم ایمنی یکی از فواید سلامت سرخارگل است . سیستم ایمنی سالم نقش مهمی در محافظت از بدن در برابر بیماری ها و سرماخوردگی دارد. نوشیدن چای سرخارگل نیز به تسریع فرآیند التیام یاری می نماید.

کاهش ریسک سرطانسرخارگل به علت داشتن خاصیت دارویی و مواد فیتوکمیکال توانایی مبارزه با تومورها را دارد ، با استفاده از سرخارگل می توان خطر سرطان مغز را کاهش داد.

تسکین دردسرخارگل فواید سلامتی بسیاری دارد و جای تعجب نیست که به عنوان مسکن طبیعی قدرتمند در نظر گرفته شود. نوشیدن چای سرخارگل برای تسکین درد ناشی از ناخوشی های مختلف و بیماری هایی مثل سردرد، تب خال، سرخک، سوزاک، گلو درد، التهاب ورم لوزه، ورم معده، معده درد و دندان درد موثر است.

ملینسرخارگل ، مانند بسیاری از گیاهان، می تواند بیماری مختلف مربوط به کل دستگاه گوارش و معده را تسکین دهد،به علت داشتن خاصیت ملینی و آرام بخشی به عنوان درمان خانگی طبیعی برای یبوست به کار می رود. اگر از این بیماری بطور مزمن رنج می برید، باید روزانه دو فنجان چای سرخارگل بنوشید تا نتایج قابل توجهی به دست آید. هرگز بیش از 2 فنجان چای روزانه ننوشید؛ زیرا مصرف زیاد آن زیان بخش است.

مبارزه با عفونت هااکیناسه برای درمان عفونت ها عالی عمل می نماید. طبق گفته موسسه ملی بهداشت، نوشیدن ، خوردن و یا استفاده از یک کرم سرخارگل می تواند خطر توسعه عفونت های قارچی به اندازه 16 درصد را کاهش دهد و در درمان تب خال تناسلی، عفونت های جریان خون، مالاریا، بیماری های لثه، حصبه، سیفیلیس، عفونت های قارچی واژینال، و عفونت های دستگاه ادراری موثر است.

از بین بردن ویروس ها و باکتری هاویروس ها و باکتری ها عامل بسیاری از بیماری ها در بدن هستند ، یکی از فواید شگفت انگیز سرخارگل مبارزه با ویروس ها و باکتری ها است ،با مصرف منظم اکیناسه می توان سیستم ایمنی را با افزایش فراوری گلبول های سفید پوست افزایش داد. علاوه بر این، اکیناسه توانایی جلوگیری از ویروس ها و باکتری ها از حمله به سلول های سالم را دارد و برای کشتن ویروس ها و باکتری ها، اکیناسه باید به شکل طبیعی یا مکمل مصرف شود.

محافظت از سلامت دهاناکیناسه برای سلامت دهان خوب است و مصرف منظم آن می تواند خطر ورم لثه را که یک عفونت باکتریایی است ، کاهش دهد . علاوه بر این، نوشیدن چای سرخارگل یا مصرف مکمل های غذایی آن به شما یاری می نماید که دندان های خود را سالم و قوی نگه دارید.

درمان زخم هازمانی که از جراحات رنج می برید، باید اکیناسه را تا زمان ریکاوری و در فرایند التیام، روی آن ببندید. استفاده از سرخارگل می تواند به از بین بردن باکتری های سیستم بدن و فرایند التیام زخم ها یاری کند.

بهبود سلامت روانیسرخارگل فواید شگفت انگیز بسیاری نه تنها برای سلامت جسمانی بلکه سلامت روانی دارد. مصرف این گیاه برای درمان اختلال کم توجهی بیش فعالی توصیه می شود و بچه ها و بزرگسالانی که مبتلا به این بیماری ها هستند اغلب اختلالات عاطفی مثل افسردگی، اضطراب و ترس های اجتماعی را تجربه می نمایند. مصرف 20 میلی گرم از سرخارگل یا اکیناسه برای بهبود قابل توجه توصیه می شود.1

درمان آنفلوانزاامان از آنفولانزا که معمولاً هم خیلی بی موقع سراغ آدم می آید. اگر هیچ دارو و قرصی موثر واقع نمی شود می توانید از گیاه سرخارگل بهره ببرید. این گیاه حاوی قندهایی است که باعث فراوری پادتن های بیشتر می شوند. برای همین هم می تواند شدت و مدت آنفولانزا را کاهش دهد.

سرماخوردگیشهرت اصلی این گیاه برای مقابله با عفونت ها و بیماری های تنفسی مانند سرماخوردگی است. اگر سرماخورده اید به جای اینکه دفترچه به دست روانه مطب دکتر شوید و کلی آنتی بیوتیک بی اثر نوش جان کنید به سراغ این گیاه بروید. حواستان باشد آنتی بیوتیک ها همه میکروب ها را می کشند حتی میکروب های مفید را که برای مقابله با سرماخوردگی لازم اند.

برونشیتاین گیاه برای مقابله با بیماری های تنفسی فوق العاده است برای همین در برطرف برونشیت هم موثر عمل می نماید. با مصرف سرخارگل خواهید دید که خیلی زود بدنتان جان می گیرد و تقویت می شود.

مقابله با التهاب مثانهاگر دچار التهاب مثانه شده اید نیز می توانید به گیاه سرخارگل اعتماد کنید. این گیاه حاوی آلکامیدهایی است که برای مقابله با باکتری ها و قارچ ها موثر است.2

اثر ضد التهاباثر ضد التهاب الکامیدهای موجود درگیاه مذکور ناشی از مهار آنزیم های سیکلواکسیژناز و 5لیپواکسیژناز است.

فراکسیون پلی ساکاریدی اثر ضد التهاب داشته و پلی ساکاریدهای حاصل از E . purpurea القاء نماینده نوعی واکنش فاز حاد است. واکنش مزبور با افزایش خود به خود تحرک PMN و افزایش توانایی سلول های مذکور جهت کشتن باکتری هایی از قبیل استافیلوکوک همراه است.

اثر محافظ کلاژنمشتقات کافئیک اسید موجب محافظت کلاژن در برابر تجزیه، به وسیله رادیکال های آزاد می شود. قوی ترین اثرات مهار تجزیه کلاژن به ترتیب مربوط به اکینوزید سیچوریک اسید، سینارین و کلروژنیک اسید می باشد.

اثر تحریک سیتوکین هاعربینو گالاکتان که نوعی پلی ساکارید بسیار خالص حاصل از کشت سلولی می باشد در فعال سازی سمیت سلولی ماکروفاژی علیه سلولهای توموری و میکروارگانیسم ها (Leishmania enriettii) مؤثر است.

عصاره های حاصل از گیاه مذکور بعلاوه به وسیله فراوری لنفوکین ها به وسیله لنفوسیت ها موجب تحریک ایمنی سلولی می گردند.

اندامهای هوایی گیاه سرخارگل نیز سبب افزایش مقاومت کوتاه مدت در برابر ویروس های آنفلونزا، تبخال و نیز ویروس های مولد استوماتیت وزیکولی می شود.

فعالیت های مزبور به وسیله نوعی اثر شبه اینترفرون اعمال می شود.

اثر تحریک دستگاه ایمنینتایج آنالیز های اجرا شده حاکی از آن هستند که عصاره های اتانولی حاصل از ریشه های گیاه مذکور، موجب افزایش 23 درصدی سرعت فاگوسیتوز گرانولوسیت ها می گردند.

عصاره های اتانولی اندام های هوایی این گیاه محرک دستگاه ایمن ساز بوده، اثر مزبور را به وسیله افزایش عملکردهای متابولیک و باکتری کش ماکروفاژهای صفاقی اعمال می نمایند.

اثر ناباروریداروی بدست آمده از گیاه سرخارگل موجب مهار حرکت و سرعت اسپرم هامی شود. این گیاه باعث مهار اثر هیالورونیداز میشود. هیالورونیداز نوعی آنزیم مستقر در سر اسپرم است که به اسپرم یاری می نماید تا در لایه های متراکم سلولی اطراف تخمک نفوذ کند. مصرف این گیاه احتمالا مانع از بارور شدن پیروز تخمک ها به وسیله اسپرم می شود.3

پی نوشت:

1.www.namnak.com

2.www.beytoote.com

3.www.safiresalamat.com

منبع: راسخون

به "فواید گیاه سرخارگل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فواید گیاه سرخارگل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید