مصطکی چیست؟ آشنایی با کاربردهای روغن مصطکی در طب سنتی

به گزارش وبلاگ بایجانی، مصطکی، به صمغ خارج شده از درختچه ای به همین نام گفته میشود. خواص دارویی مصطکی در طب سنتی گسترده بوده، از میوه آن، روغن مصطکی استخراج میشود.

مصطکی چیست؟ آشنایی با کاربردهای روغن مصطکی در طب سنتی

وبلاگ بایجانی | سرویس سلامت - کلمه مصطکی mastic از لغتی یونانی به معنای به هم ساییدن دندانها یا جویدن مشتق شده است. مصطکی درختچهای به ارتفاع حداکثر 4 متر بوده که از تنه این درخت صمغی رزینی به شکل اجسام کوچک، شیشهای، تقریباً کروی و به رنگ زرد متمایل به قرمز با بوی خوشبوی تربانتین استخراج می گردد. این صمغ خواص دارویی بسیاری را در خود داشته و از این رو گیاه مصطکی یکی از گیاهان دارویی مفید محسوب می گردد.

مصطکی (mastic (
طبع گیاه
 • گرم و خشک (صفراوی)
طریقه مصرف
 • جوشانده
 • مصرف خوراکی
 • روغن مصطکی
خواص درمانی
 • درمان گرفتگی گوش
 • تقویت حافظه
 • تقویت قلب و اعصاب
 • درمان سرفه
 • رفع بوی بد دهان
 • تسکین درد مفاصل و شکستگی
 • ضد سرطان
مضرات
 • منع مصرف برای زنان باردار
 • آلرژی و حساسیت
تداخل دارویی
 • از مصرف زیاد و خودسرانه با داروهای شیمیایی پرهیز گردد.

از این گیاه در مصر باستان به منظور مومیایی کردن اجساد استفاده میشده است. همچنین از آن برای خوشبو کردن دهان استفاده میشده و امروزه همچنان از صمغ گیاه مصطکی به عنوان عطر و طعم دهنده در نوشیدنیها و آدامسهای یونانی استفاده می گردد. این گیاه از خانواده پسته بوده، میوه آن کروی و به رنگ قرمز و کوچک است و پس از رسیدن سیاه رنگ می گردد. از میوه این درخت روغنی خوراکی استخراج می گردد که به روغن مصطکی معروف است و خاصیت قابض داشته، در برخی مناطق به جای روغن زیتون برای پخت خوراک مصرف میگردد ولی محصول عمده آن صمغ رزینی است که در اثر خراشهای طبیعی یا خراشهایی که به همین منظور بر درخت وارد میکنند استخراج و در مصارف دارویی و صنعت داروسازی استفاده می گردد.

خواص مصطکی در طب سنتی (طبیعت و خواص درمانی)

مصطکی که به مصرف میرسد به شکل قطعات کروی یا بیضی بوده، بسیار کوچک و در ابعاد دانههای نخود است. رنگ آن زرد و شفاف بوده، معطر می باشد. بر طبق طب سنتی، طبع گیاه دارویی مصطکی نسبتا گرم و خشک میباشد و برخی آن را معتدل میدانند. برخی خواص دارویی آن عبارتند از:

خواص مصطکی برای دهان و دندان

جویدن مصطکی باعث خوشبو شدن دهان میگردد، وقتی در دهان گزاشته گردد و آن را بجوید طعم معطری احساس می گردد و در برخی موراد از آن برای پر نمودن حفرههای دندان استفاده می گردد.

چننچه گوشت لثه های شما از بین رفته و دچار تحلیل و سست شدن لثهها شده اید، هر روز مقدار کمی مصطکی را بجوید تا پای دندان ها گوشت آورده و لثه ها سالم و محکم شوند.

جوشانده مصطکی با با سعد کوفی و شستن متناوب دندانها با آن بوی بد دهان را رفع میکند.

خواص مصطکی برای بیماری های گوش

درمان بیماریهای گوش و حلق از موارد کاربرد مصطکی در طب سنتی است برای باز شدن گرفتگی گوش می توان یک قطره از جوشانده مصطکی را در گوش چکاند تا گرفتگی باز گردد. به این منظور ده گرم مصطکی را با نصف فنجان آب و روغن زیتون بجوشانید تا آب آن خشک گردد.

در صورت تورم گوش یا اگر غدهای در گوش باشد که سبب سنگینی گوش گردد، باید مقداری مصطکی را در آب جوش بریزید و بجوشانید. پس از سرد شدن سه قطره از آن را سه بار در روز، در گوش بچکانید تا گوش را باز کند و در نتیجه سنگینی گوش و کری که در اثر غده گوش باشد رفع خواهد شد.

برای رفع سنگینی گوش، آن را در روغن کنجد بجوشانید و یک تا دو قطره در گوش بچکانید.

سایر خواص دارویی مصطکی

خوردن مصطکی همرا با کندر، برای تقویت هوش و حافظه بسیار مؤثر است.

زخم معده، زخم اثنی عشر و زخم روده را درمان میکند.

از خواص درمانی مصطکی که در طب سنتی بیشتر از آن یاد شده، بویییدن این گیاه است که در درمان وسواس مفید میباشد و مالیخولیا را کاهش میدهد.

برای رفع سردرد موثر است و برای از بین بردن و تسکین چشم درد، مقداری مصطکی را در گلاب حل کنید، سپس آن را گرم نموده و این محلول را پنبه بر روی پلک چشم خود قرار دهید.

برای رفع سردی کبد، جوشانده مصطکی بسیار مفید است به این منظور، یک قاشق چای خوری از صمغ مصطکی را در یک لیوان آب جوش بریزید و بگذارید چند دقیقه بجوشد، سپس آن را سرد نموده و بنوشید.

مصطکی، در درمان سرفه های سرد و خونریزی سینه موثر است به این منظور، آنرا با یک فنجان آب جوش دم نموده و میل کنید.

خواص روغن مصطکی

روغن مصطکی برای پوست بسیار مفید بوده، مالیدن این روغن به پوست باعث شفافتر شدن و نرم شدن پوست شما میگردد. همچنین از این روغن جهت التیام سوختگیها استفاده میگردد و از آن می توان به عنوان یک ضد آفتاب طبیعی در برابر اشعه ماورا بنفش خورشید استفاده نمود. روغن مصطکی از تورم پوست پیشگیری نموده و به طورکلی در حفظ و سلامت پوست موثر است.

از روغن مصطکی در طب سنتی و در قدیم برای درمان وبا استفاده می شده است.

امروزه از این روغن برای درمان غدههای سرطانی استفاده میگردد. از روغن مصطکی در طب سنتی و مخلوط آن با روغن زیتون، در بهبود بخشیدن معده، کبد و بیماری های پوستی استفاده می شده و آنرا علاج ورم روده و کبد دانسته اند.

مضرات مصطکی

اسفاده از گیاه و روغن مصطکی برای زنان باردار و شیرده و بچه ها بایستی با احتیاط همراه باشد، برخی از بچه ها در هنگام مصرف مصطکی دچار اسهال میشوند. از دیگر عوارض جانبی این گیاه ایجاد آلرژی و حساسیت برای برخی افراد است.

منبع: setare.com

به "مصطکی چیست؟ آشنایی با کاربردهای روغن مصطکی در طب سنتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصطکی چیست؟ آشنایی با کاربردهای روغن مصطکی در طب سنتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید