خوراکی های ضدپوسیدگی دندان

به گزارش وبلاگ بایجانی، نمک، آب معدنی، شکلات و تازگی ها، چای سبز را برای پیشگیری از پوسیدگی دندان موثر می دانند. دکتر کسری طبری متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در خصوص این خوراکی ها توضیحات جالبی دارد.

خوراکی های ضدپوسیدگی دندان

خوراکی های ضدپوسیدگی دندان

تبادل نظر با دکتر کسری طبری

نمک، آب معدنی، شکلات و تازگی ها، چای سبز را برای پیشگیری از پوسیدگی دندان موثر می دانند. دکتر کسری طبری متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در خصوص این خوراکی ها توضیحات جالبی دارد.

آقای دکتر! خوراکی ها می توانند از پوسیدگی دندان جلوگیری نمایند؟

خوراکی ها نقش مکمل دارند. افراد با مصرف روزانه آنها می توانند تاثیرات فلورایدهای دیگر مانند دهان شویه و خمیردندان فلورایددار را ثبات بخشند. از جمله آنها آدامس های حاوی فلوراید است. فقط در این آدامس از قندهایی استفاده شده است که قابلیت تخمیر برای باکتری ها را ندارند. فلوراید داخل آدامس پس از جویدن آزاد می گردد و فقط مدت کوتاهی روی دندان ها باقی می ماند و اثرات آن مانند دهان شویه و ژل های فلوراید نیست.

شکلات های حاوی فلوراید چطور؟

زمانی که شکلات یا آب نبات را فرد داخل دهان دارد فلوراید آزاد می گردد و در سطح دندان ها قرار می گیرد و به تدریج پس از آب شدن شکلات در دهان دیگر فلوراید در محیط دهان وجود ندارد.

چای سبز در پوسیدگی دندان نقش پیشگیری نماینده دارد یا چای معمولی؟

چای سبز حاوی فلوراید بسیار زیاد است. در واقع همان چای اصیل که در شهرهای شمالی کشور کاشته می گردد، حاوی فلوراید زیادی است. اما چای های معمولی که بیشتر حاوی رنگ ها هستند و مواد افزودنی به آنها اضافه شده است این کارایی را ندارند.

نمک و آب چطور؟

امروزه به نمک ها هم فلوراید اضافه نموده اند که به آنها نمک های حاوی فلوراید گفته می گردد.

آب های آشامیدنی، آب های معدنی که به فروش می رسند اگر روی محتویات آنها دقت کنیم می بینیم حاوی مقداری فلوراید هستند.

در برخی موارد ممکن است به آب آشامیدنی شهرها فلوراید اضافه نمایند که این کار موثرترین روش برای عموم مردم است.

اما این مواد یعنی شکلات، آدامس، نمک و چای فلورایددار هیچ گاه جایگزین دهان شویه ها و ژل ها و خمیردندان های حاوی فلوراید نمی شوند اما به اسم یک عامل پیشگیرانه بسیار خوب و موثر است.

آقای دکتر می گویند فلوراید در دندانپزشکی غوغا می نماید و دندان ها را در برابر پوسیدگی بیمه می نماید. درست است؟

به طور کلی فلوراید هم در زمینه درمانی و هم در زمینه پیشگیری به ما یاری می نماید فلوراید اعمال مختلفی دارد که می توانیم به آنها اشاره کنیم از جمله استحکام بخشی به ساختار مینای دندان. در حقیقت فلوراید می تواند جایگزین یون OH بگردد و هیدروکسیل آپاتیت را به فلوروآپاتیت تبدیل کند که مولکول فلوروآپاتیت در مقابل حملات اسیدی و PHهای اسیدی بسیار مقاوم تر هستند. لذا اولین حسن فلوراید این است که ساختار مینای دندان را مستحکم می نماید و دوم اینکه یون فلوراید می تواند در ضایعات اولیه مینایی نفوذ کند یعنی در پوسیدگی های اولیه با کاربرد فلوراید، یون فلوراید با رسوب یون های کلسیم و فسفات می تواند این پوسیدگی را در همان مرحله متوقف کند و جلوی پیشرفت آن را بگیرید. در مجموع ضایعه متوقف شده استحکام بیشتری از یک مینای طبیعی دارد و فلوراید می تواند نقش بسیار موثری در جلوگیری از پوسیدگی داشته باشد.

حالا اگر دندان های ما پوسیدگی داشته باشد باز هم فلوراید یاریی می نماید؟

اگر ضایعه پوسیدگی به وجود آمده است می تواند با مهار کردن میکروب ها و باکتری ها رشد پوسیدگی را کاهش دهد به طوری که بیمار فرصت کافی داشته باشد تا به دندانپزشک مراجعه کند و این ضایعه را ترمیم کند قبل از اینکه به عصب دندان آسیب برسد.

اثر ضدمیکروبی هم دارد؟

فلوراید در غلظت های مختلف اثر مهارنماینده یا کشندگی باکتری ها را دارد که در غلظت های کم می تواند باکتری های دهان را کم کند و در غلظت های زیاد می تواند باکتری های محیط دندان را از بین ببرد.

کلا مواد فلورایددار چند دسته اند؟

در خصوص موادی که حاوی فلوراید هستند آنها را به دو گروه تقسیم می نمایند. اول موادی که به اسم درمانی مورد استفاده قرار می گیرند که معمولا زیر نظر دندانپزشک انجام می گردد که می توانیم به ژل های فلوراید اشاره کنیم که ژل هایی با غلظت بالا هستند. اینها دارای اثر کشندگی روی باکتری ها هستند که در مطب دندانپزشکی باید هر 6 ماه یک بار تکرار گردد. برای بچه های بالای 6 و 7 سال باید به طور مرتب مصرف می شوند. در بچه ها در ابتدای رویش دندان ها، ساختار مینا چون به تکامل و بلوغ کامل نرسیده بسیار مستعد تحت تاثیر قرار گرفتن در برابر حملات اسیدی است. پس بچه هایی که دندان های شیری دایمی آنها در سن 6 یا 7 سالگی در می آید باید به طور مرتب به دندانپزشک مراجعه نمایند.

دهانشویه ها چطور؟

روش درمانی دیگر استفاده از دهان شویه های فلوراید است که در حقیقت با غلظت کمتر هستند و در داروخانه ها موجود هستند. بیمار می تواند تهیه و استفاده کند که در غلظت 2 و 5 درصد وجود دارد. 2/0 درصد را بیمار هفته ای یک یا دو بار باید استفاده کند ولی 05/0 درصد برای مصرف روزانه است. با توجه به اینکه در کشور ما 02/0 در داروخانه ها بیشتر موجود است، توصیه می گردد که از دهان شویه 02/0 درصد بچه های بالای 6 سال حداقل هفته ای 2 بار استفاده نمایند حتی می توانند در هفته چند بار استفاده نمایند.

لاک های فلوراید چطور؟

وارنیش های فلوراید یا همان لاک های فلوراید به وسیله دندانپزشک روی سطح دندان ها زده می گردد و تا 24 ساعت روی سطح دندان باقی می ماند. به همین دلیل اثرات خود را بسیار خوب اعمال می نماید.

خمیردندان ها باید چقدر فلوراید داشته باشند؟

خمیردندان های حاوی فلوراید را هم در دسته درمانی می توانیم جای دهیم و هم در دسته پیشگیری. معمولا این خمیر دندان بین 1000 تا 1200 ppm حاوی فلوراید هستند و مصرف 2 بار در روز آنها می تواند آثار پیشگیرانه فلوراید را 30 تا 40 درصد را افزایش دهد.

منبع:www.salamat.com

منبع: راسخون

به "خوراکی های ضدپوسیدگی دندان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خوراکی های ضدپوسیدگی دندان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید