آنالیز سمت پنهان ماه با یک تلسکوپ

به گزارش وبلاگ بایجانی، برای اولین بار در تاریخ نجوم، یک تلسکوپ مستقر در فضا(در مکانی به دور از دخالت زمین) داده هایی را از سمت پنهان ماه جمع آوری می نماید.

آنالیز سمت پنهان ماه با یک تلسکوپ

به گزارش وبلاگ بایجانی و به نقل از گیزمودو، اخیرا دو کشور چین و هلند با همکاری یکدیگر پیروز به توسعه ابزاری شده اند که توسط آن می توانند اطلاعات بسیاری درباره دنیا پس از بیگ بنگ به دست آورند. این همکاری بین چین و هلند می تواند بینش تازه ای در خصوص شرایط دنیا اولیه ایجاد کند.این ابزار کاوشگر فرکانس پایین هلند و چین(NCLE) نام دارد و بر روی ماهواره ارتباطی چینیQueqiao نصب شده است.

NCLE توسط پژوهشگران دانشگاه رادبود نیمخن هلند، موسسه فضایی آسترون هلند و سازمان فضایی ISISpace هلند توسعه داده شده است. ماهواره Queqiao در حال حاضر در حدود 450 هزار کیلومتری(280هزار مایلی) از زمین واقع شده است و در مدار هالو(Halo orbit) قرار گرفته است که ماهواره را در نقطه زمین- ماه لاگرانژی 2 نگه می دارد. دستگاه NCLE قرار بود چند ماه پیش نصب گردد اما به دلیل چالش های پیش آمده برای ماموریت چانگ ای 4 نصب آن به تاخیر افتاد.

NCLE باید بتواند سیگنال های رادیویی فوق العاده ضعیف را شناسایی کند که این کار را با سه آنتن پنج متری خود که در محدوده فرکانس رادیویی 80 کیلوهرتز تا 80 مگاهرتز کار می نمایند، انجام خواهد داد.

دانشمندان امیدوارند این تلسکوپ بتواند سیگنال های رادیویی مرتبط با عصر تاریک دنیا - دوره پس از بیگ بنگ، قبل از تولد ستاره ها را ثبت کند. به گفته ISISpace، سیگنال های رادیویی این دوران جام مقدس کیهان شناسی(holy grail of cosmology) محسوب می شوند.

سال گذشته چین پیروز به پرتاب ماهواره Queqiao از مرکز پرتاب ماهواره شیچانگ چین(Chinas Xichang Satellite Launch Center) به منظور آنالیز سمت پنهان ماه شد. این ماهواره

توسط راکت March-4C و از مرکز پرتاب ماهواره شیچانگ چین(Chinas Xichang Satellite Launch Center)، پرتاب شد.

ماهواره Queqiao دارای دو میکروماهواره به نام هایLongjiang-1 و Longjiang-2 است. این میکرو ماهواره ها به منظور یاری به اخترشناسان در فهم سپیده کیهانی(cosmic dawn) یا آن نقطه پس از انفجار بزرگ که اولین ستارگان و کهکشان ها متولد شده اند، قرار داده شده اند.

سمت پنهان ماه

سمت پنهان ماه(far side of the Moon) نیم کره ای از کره ماه است که به طور دائمی از کره زمین روی گردان است. سمت رو به زمین از کره ماه را سمت پیدای ماه می نامند.

سمت پنهان ماه دارای دهانه های برخوردی فراوانی است ولی دریاوارهای(گروهی از پهنه هایی تیره رنگ سطح کره ماه) کمی دارد. در این سمت از ماه کمتر حوضه ای یافت می گردد که عمق آن به اندازه ای باشد که اجازه فوران های آتش فشانی و تشکیل دریاوارها را بدهد. به این خاطر، با وجود اینکه دهانه های برخوردی زیادی در هر دو سمت ماه دیده می گردد اما تفاوت عمق ها باعث شده که دریاوارهای بزرگ بیشتر در سمت پیدای ماه تشکیل شوند. سمت پنهان ماه و سمت تاریک ماه فقط و فقط به هنگامی که ماه کامل است بر هم منطبق می شوند. هنگامی که ماه نو است، سمت پیدای ماه بر سمت تاریک ماه منطبق می گردد. هر دو سمت پیدا و پنهان ماه تقریبا به اندازه مساوی نور خورشید را دریافت می نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "آنالیز سمت پنهان ماه با یک تلسکوپ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنالیز سمت پنهان ماه با یک تلسکوپ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید