آزمایشی که جهان را در بهت فرو برد

به گزارش وبلاگ بایجانی، گجت نیوز نوشت: یک روانشناس اجتماعی به نام استنلی میلگرام تلاش کرد تا بفهمد وقتی که افراد بین اصرارهای یک شخص مسئول و قضاوت اخلاقی خودشان گیر می کنند چه واکنشی نشان می دهند.

آزمایشی که جهان را در بهت فرو برد

به شرکت کنندگان این آزمایش گفته می شد که هدف مطالعه، تاثیر تنبیه بر یادگیری است. به آن ها گفته شد هر باری که پاسخ نادرست به سوالات داده می شود با دادن شوک به شخص یادگیرنده به اجرای آزمایش کمک کنند. اما این مسئله واقعیت نداشت و درواقع شخص یادگیرنده یک بازیگر بود.

میلگرام می خواست بداند که آیا افراد به اعمال شوک حتی در زمانی که قضاوت اخلاقی شان می گوید که این کار را انجام ندهند، ادامه می دهند یا خیر. در ابتدای آزمایش به خود افرادی که شوک را اعمال می کردند، شوک 45 ولت اعمال می شد.

سپس به آن ها گفته می شد که یادگیرنده برای اولین پاسخ نادرست، یک شوک 15 ولتی دریافت خواهد کرد و هر پاسخ نادرست، یک شوک قوی تر را در پی دارد تا زمانی که شماره گیر به حدبیشتر ولتاژ 450 ولت برسد.

در حین آزمایش، فرد یادگیرنده که همان بازیگر بود التماس می کرد، جیغ می زد و درنهایت ساکت می شد. میلگرام انتظار داشت که بیشتر مردم از اعمال شوک بر شخص یادگیرنده خودداری کنند. اما تعیین شد که بیشتر مردم هنگامی که از طریق یک شخص مسئول برای انجام کاری تحت فشار قرار گیرند، برخلاف اخلاقیات خود رفتار خواهند کرد.

5858

منبع: خبرآنلاین

به "آزمایشی که جهان را در بهت فرو برد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آزمایشی که جهان را در بهت فرو برد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید