6 ویژگی که شما را به یک قهرمان تبدیل می نماید

به گزارش وبلاگ بایجانی، ویژگی های یک قهرمان چیست؟ چه ویژگی هایی یک فرد را به قهرمان تبدیل می نماید؟ آیا قهرمان بودن ژن خاصی دارد که به طور طبیعی ویژگی های قهرمانی را به کسی انتقال بدهد؟ در ادامه، درباره ویژگی های یک قهرمان بیشتر شرح می دهیم.

6 ویژگی که شما را به یک قهرمان تبدیل می نماید

تعریف قهرمانی

ویژگی قهرمان بودن افراد یکی از موضوعات نسبتا تازه در مطالعات روان شناسی است. محققان از اینکه دقیقا چه چیزی یک فرد را به قهرمان تبدیل می نماید تعاریف متفاوتی دارند. بااین حال، بیشتر آن ها معتقدند که قهرمانی شامل اقدامات اجتماعی و نوع محبت آمیز است که عنصری از خطرپذیری یا فداکاری را دارند.

بعضی از پژوهش گران نیز معتقدند که قهرمانی ویژگی هایی بیشتر از این دارد. از نظر آن ها قهرمان کسی است که:

 • داوطلبانه به احتیاجمندان خواه یک فرد باشد یا یک گروه یا جامعه یاری می نماید.
 • اقداماتی را بدون انتظار پاداش یا سود مالی انجام می دهد.
 • خطر احتمالی ناشی از اقدامات قهرمانانه را تشخیص می دهد و می پذیرد.

ویژگی های یک قهرمان

محققان علم روان شناسی درباره همه ویژگی های یک قهرمان اتفاق نظر ندارند اما بعضی از خصوصیات را همه به عنوان قهرمان می شناسند. این خصوصیات عبارت اند از:

 • شجاعت
 • ایمان به هدف برتر
 • دلاوری
 • عزم پایدار
 • مفید بودن
 • صداقت
 • الهام بخشی
 • اخلاق خوب
 • محافظت از دیگران
 • از خود گذشتگی
 • قدرت

علم روان شناسی قهرمانی هنوز به خوبی توسعه نیافته اما بسیاری از کارشناسان معتقدند که این علم به مردم یاری می نماید تا قهرمانی را یاد بگیرند. بر همین اساس، قهرمانان ویژگی های مهم دیگری نیز دارند.

1. نگران حال دیگران بودن

به گفته محققان، هم دلی و دل سوزی برای دیگران ویژگی های مهمی هستند که به رفتار قهرمانانه می انجامند. افرادی که در روبروه با خطر و ناملایمات به یاری دیگران می شتابد به ایمنی و رفاه مردم بسیار اهمیت می دهد. نتایج پژوهش های دانشمندان در سال 2009 میلادی نشان داد که افرادی که تمایلات قهرمانانه دارند، به درجات بسیار بالاتری از هم دلی رسیده اند.

کسانی که به اعمال قهرمانانه دست می زنند، نگران اطرافیان خود هستند و به آن ها توجه دارند. این افراد احساس احتیاجمندان به یاری را درک می نمایند.

2. درک منظره دیگران

محققان معتقدند که قهرمانان تنها دل سوز و هم دل دیگران نیستند. آن ها می توانند هر چیزی را از منظره دیگران ببینند و درک نمایند. قهرمانان می توانند خود را به جای دیگران بگذارند و شرایط آن ها را متوجه شوند. اگر کسی را ببینند که به یاری احتیاج دارد، می توانند بلافاصله خود را در همان موقعیت تصور نمایند و به برترین راهکار فکر نمایند.

3. قهرمانان نقاط قوت و مهارت های مفیدی دارند

شکی نیست که داشتن دانش یا توانایی فیزیکی لازم برای مقابله با بحران می تواند در قهرمان شدن یا نشدن یک فرد نقش مهمی داشته باشد. در شرایطی که امدادگران احتمالی دانش فنی یا قدرت فیزیکی لازم برای ایجاد تفاوت را ندارند، افراد عادی یاری چندانی نمی نمایند یا راه چاره های کاربردی کمتر پیشنهاد می دهند. در بسیاری از مواقع نیز برترین روش همین است.

به هرحال، اگر افراد عادی به سمت موقعیت های خطرناک بروند، ممکن است برای امدادگران مسائل بیشتری ایجاد نمایند. قهرمانانی که آموزش دیده و توانا هستند مانند افرادی که یاری های اولیه می دانند و تجربه این کار را دارند، در موقعیت های بحرانی آمادگی بیشتری خواهند داشت. این افراد می توانند در مواقعی که به مهارت هایشان احتیاج است، وارد عمل شوند.

4. قهرمانان بینش اخلاقی قوی دارند

به گفته محققان، قهرمانان 2 ویژگی اساسی دارند که آن ها را از افراد عادی متمایز می نماید:

 • بر اساس ارزش های خود زندگی می نمایند.
 • برای محافظت از ارزش های خود حاضرند مخاطرات احتمالی را تحمل نمایند.

ارزش ها و باورهای شخصی قهرمانان به آن ها شجاعت و عزم پایدار می دهد تا احتمال خطر و حتی خطر را بپذیرند. به هرحال، آن ها معتقدند که باید به اصول شخصی خود پای بند باشند.

5. قهرمانان توانمند و با اعتماد به نفس هستند

برای قدم گذاشتن در جایی که دیگران از ورود به آن می ترسند، هم مهارت و هم اعتماد به نفس ضروری است. به نظر محققان، افرادی که اعمال قهرمانانه انجام می دهند، به خود و توانایی های خود اعتماد دارند. آن ها هنگام روبروه با بحران، عمیقا باور دارند که بدون استفاده از شانس نیز می توانند مشکل را حل نمایند و به موفقیت برسند. بخشی از این اعتماد به نفس از مهارت ها و توانایی های بالاتر از حد میانه آن ها برای کنترل استرس ناشی می گردد.

6. قهرمانان از رویارویی با خطر یا مسائل نمی ترسند

کسی که با عجله به داخل ساختمانی در حال سوختن می رود تا دیگری را نجات دهد، نه تنها بسیار شجاع است، بلکه توانایی غلبه بر ترس را هم دارد. به نظر محققان قهرمانان افرادی هستند که ذاتا مثبت اندیش اند.

این مثبت اندیشی به افزایش توانایی آن ها در آنالیز خطر فوری یک موقعیت و تصور نتیجه خوش بینانه از آن می انجامد. در بسیاری از موارد، قهرمانان نسبت به دیگران، تحمل خطرپذیری بالاتری دارند. بسیاری از افراد دل سوز و مهربان ممکن است هنگام رویارویی با خطر از آن فرار نمایند. کسانی که در این مواقع وارد عمل می شوند، معمولا در زندگی خود با خطرات بیشتری مقابله می نمایند.

افرادی که به عنوان قهرمان شناخته می شوند، معمولا حتی پس از شکست های متعدد نیز همچنان به اهداف خود پای بند هستند. پایداری در مسیر رسیدن به اهداف یکی از ویژگی های مهم چنین افرادی است. نتایج پژوهشی که در سال 2010 میلادی انجام شد، نشان می دهد که افرادی که به عنوان قهرمان شناخته می شوند، در بیشتر مواقع بر رویدادهای منفی تأثیر مثبت می گذارند. این افراد هنگام روبرو شدن با بیماری کشنده، بر نکات مثبت ناشی از این موقعیت مانند قدر زندگی را دانستن یا افزایش صمیمیت با عزیزان تمرکز می نمایند.

شما بگویید

محققان دریافته اند که قهرمانان در بسیاری از جهات با مردم عادی تفاوتی ندارند. بااین حال، بعضی از مهارت ها این افراد را از مردم عادی متمایز می نماید. با یادگیری این مهارت ها یا پرورش آن ها می توانید ویژگی های قهرمانی را در خود تقویت کنید.

ایجاد هم دلی، قوی و ماهر شدن و داشتن پشتکار در روبروه با موانع و مسائل زندگی همگی توانایی های مهمی هستند که می توانید آن ها را در طول زمان به دست آورید. با این کار، بیش از پیش توانایی یاری به دیگران و حضور مؤثر در لحظات بحرانی را خواهید داشت.

آیا شما خود را یک قهرمان می دانید؟ آیا فکر می کنید ویژگی هایی که به آن اشاره کردیم را دارید؟ به نظر شما قهرمانان چه ویژگی های دیگری دارند؟ آیا قهرمانی را در زندگی خود سراغ دارید؟ این افراد چه خصوصیاتی دارند؟

این مطلب فقط جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با یک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه برطرف مسؤولیت وبلاگ بایجانی مگ را بخوانید.

منبع: verywellmind

منبع: دیجیکالا مگ

به "6 ویژگی که شما را به یک قهرمان تبدیل می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "6 ویژگی که شما را به یک قهرمان تبدیل می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید