20 میلیون دوز فایزر در راه ایران

به گزارش وبلاگ بایجانی، رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو از گشایش های نو در عرصه واردات واکسن کرونا به کشور اطلاع داد.

20 میلیون دوز فایزر در راه ایران

به گزارش وبلاگ بایجانی، ناصر ریاحی در تبادل نظر با ایسنا با اشاره به برنامه ریزی ویژه و امیدوارکننده دولت سیزدهم برای سرعت گرفتن واردات واکسن کرونا، شرح داد: ما در اتاق بازرگانی تهران به وسیله آقای خوانساری رئیس این اتاق با آقای مخبر معاون اول رئیس جمهوری در تماس بودیم و ایشان اعلام نمودند که نظر دولت بر سرعت گرفتن واردات واکسن و افزایش دسترسی مردم به واکسن های فراوری و تایید شده دنیای است.

وی با بیان اینکه بخش خصوصی برای پیگیری جدی واردات واکسن به کشور، احتیاج به تایید مکتوب و رسمی دولت داشت، اعلام نمود: در بعضی کشورها که وزارت بهداشت یا نهاد دولتی ناظر، بر امر واردات نظارت نداشته، بعضی شرکت ها اقدام به واردات کردند و سپس آن را در بازارهای غیر رسمی به فروش رساندند. ما برای آنکه چنین اتفاقی در ایران رخ ندهد، هرگونه اقدام برای واردات را منوط به مجوز وزارت بهداشت و دولت کردیم و این راستا تا به امروز هم ادامه داشته است.

عضو اتاق بازرگانی تهران ادامه داد: معاون اول رئیس جمهوری اعلام نموده بودند که در صورت احتیاج از طرف شخص رئیس جمهوری هم مجوزی برای این موضوع صادر خواهد شد که خوشبختانه دستور اخیر ایشان برای تسهیل در واردات واکسن از سوی بخش خصوصی می تواند بسیار راهگشا باشد.

ریاحی در پاسخ به این سوال که در صورت اجرایی شدن دستور تازه رئیس جمهوری، چه واکسن هایی امکان ورود به ایران دارند؟ شرح داد: بسیاری از شرکت های عظیم فراوریکننده واکسن در دنیا، از قبل در ایران نماینده هایی داشته اند. برای مثال نماینده شرکت آسترازنکا در همان زمان اعلام نمود که امکان تامین تدریجی تا 30 میلیون دوز واکسن این شرکت برای ایران را دارد که تا مجوزهای لازم نهایی شده و فرایند واردات شروع گردد، تا به امروز حدود یک میلیون دوز واکسن از این طریق به وزارت بهداشت تحویل شده و این فرایند می تواند ادامه یابد. البته این واردات از سوی بخش خصوصی با برنامه اتاق برای واردات واکسن و تزریق آن به کارگران و فعالان خطوط فراوری فرق دارد.

وی ادامه داد: شرکت بایون تک آلمان که با فایزر مشترکا واکسنی بر اساس پروتئین ویروس طراحی کردند هم در ایران نماینده داشت و امکان واردات از فراوریات در آلمان وجود دارد که در صورت فراهم شدن مقدمات تا آخر 2021 تا 20 میلیون دوز به ایران وارد خواهد شد. نمایندگی بلژیک شرکت جانسون اند جانسون هم در ایران نماینده دارند و از این محل هم می توان انتظار داشت که 20 میلیون دوز واکسن به وسیله ساز و کار کواکس به کشور برسد و می توان امیدوار بود که تا پیش از انتها امسال میلادی این واکسن ها در ایران تحویل شده باشند، هر چند یک یا دو ماه جابجایی احتمالی با توجه به زمان ثبت سفارش ما و پرداخت هزینه واکسن هم امکان رخ دادن دارد.

به گفته رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو، سینوفارم چین تنها شرکت واکسن سازی است که در ایران نماینده ندارد اما خوشبختانه به وسیله هلال احمر با نظم خوبی واکسن های این شرکت هم به ایران رسیده و امیدواریم ادامه پیدا کند.

ریاحی با بیان اینکه در صورت عملیاتی شدن این سیاست ها نگرانی مردم در حوزه واکسیناسیون رفع خواهد شد، گفت: در صورتی که واردات این واکسن ها سرعت بگیرد و در کنار آن فراوریات داخلی هم در دسترس باشند، می توان امیدوار بود با سرعت گرفتن واکسیناسیون در ایران، بخشی از نگرانی امروز مردم کاهش یافته و دولت هم بتواند تمرکز خود را بر مسائل و مسائل مالی قرار دهد.

منبع: جام جم آنلاین

به "20 میلیون دوز فایزر در راه ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "20 میلیون دوز فایزر در راه ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید