کم خوابی نوزاد را چاق می نماید؟

به گزارش وبلاگ بایجانی، تهران (پانا) - محققان دریافتند که خواب خوب شبانه ممکن است خطرات چاقی نوزاد را کاهش دهد.

کم خوابی نوزاد را چاق می نماید؟

به گزارش ایسنا، مدت هاست دانشمندان معتقدند خواب کافی شب برای حفظ سلامتی لازم است. با این حال مطالعات اندکی ضرورت خواب کافی در ماه های اول زندگی را نشان می دهد.

نتایج تحقیقات نو محققان بیمارستان بریگام و زنان ماساچوست نشان می دهد، نوزادانی که بیشتر می خوابند و در طول شب کمتر از خواب بیدار می شوند، در دوران نوزادی اضافه وزن کمتری خواهند داشت.

سوزان رد لاین، محقق این آنالیز اظهار کرد: ارتباط بین خواب ناکافی و افزایش وزن در بزرگسالان و بچه ها بزرگتر به خوبی ثابت شده اما این ارتباط پیش از این در نوزادان تشخیص داده نشده بود. در این مطالعه ما دریافتیم که نه تنها خواب شبانه کوتاه تر بلکه بیداری بیشتر در خواب با احتمال اضافه وزن نوزادان در 6 ماه اول زندگی بیشتر ارتباط دارد.

محققان در این تحقیق 298 نوزاد تازه متولد شده بین سال های 2016 تا 2018 در بیمارستان عمومی ماساچوست را آنالیز کردند و با استفاده از ساعت های مچی در پا(دستگاه هایی برای کنترل الگوی فعالیت و استراحت در چند روز) بر الگوهای خواب سه شب بچه ها یک و 6 ماهه و بعلاوه داده های والدین آنان نظارت کردند.

در این آنالیز نمودار رشد، قد و وزن کودک مقدار گیری و شاخص توده بدنی او معین شد. محققان دریافتند فقط یک ساعت خواب اضافی با کاهش 26 درصدی خطر اضافه وزن نوزادان ارتباط دارد. علاوه بر این نوزادانی که در طول شب کمتر از خواب بیدار می شوند، با خطر کمتری برای افزایش وزن روبرو خواهند بود؛ البته این ارتباط به طور دقیق معین نیست.

دانشمندان حدس می زنند خواب بیشتر باعث کنترل تغذیه و خودتنظیمی می گردد. محققان افزودند شرایط مالی و اجتماعی نقش کمتری در این آنالیز داشته اما بعضی از متغیرها مانند مدت شیردهی نیز می تواند بر رشد نوزاد تاثیر گذارد.

در آینده محققان قصد دارند این مطالعه را برای ارزیابی چگونگی تاثیر الگوهای خواب بر رشد در 2 سال اول زندگی و شناسایی عوامل کلیدی که ارتباط بین خواب و افزایش وزن را معین می نماید، استفاده و بعلاوه مداخلات ارتقای عادات خواب سالم را ارزیابی نمایند.

ردلاین گفت: این مطالعه بر اهمیت خواب سالم در هر سنی تاکید می نماید. والدین باید با پزشکان متخصص اطفال در خصوص برترین شیوه ها برای ترویج خواب سالم مانند رعایت برنامه خواب منظم، ایجاد فضایی تاریک و آرام برای خواب مشورت نمایند.

منبع: خبرگزاری پانا

به "کم خوابی نوزاد را چاق می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کم خوابی نوزاد را چاق می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید