کتاب ابن ابی الحدید و فهم نهج البلاغه منتشر شد

به گزارش وبلاگ بایجانی، ابن ابی الحدید، ادیب و شاعر، از آن دسته افرادی است که با التفاط به دریای معانی و مفاهیم نهج البلاغه در برابر آن سر تعظیم فرود آورده، آنگاه در قامت بزرگترین و مشهورترین شارح این کتاب ارزشمند و ماندگار، مجذوب کلام امیر(ع) بیان شده و کتاب ارزشمند توضیح نهج البلاغه را نگاشته است.

کتاب ابن ابی الحدید و فهم نهج البلاغه منتشر شد

کتاب پیش رو تلاشی است برای فهم روش تفسیری ابن ابی الحدید و می کوشد روش تعامل او با حدیث و روایت را دریابد و منابع او را برای تفسیر این گوهر مکتوب اعتبارسنجی کند و لغزش های احتمالی شارح را بر اساس رجوع به منابع توضیح دهد.

این کتاب در پنج بخش تألیف شده است؛ بخش اول به آنالیز کلیاتی درباره سیره و شخصیت علمی ابن ابی الحدید، جایگاه و منزلت ویژه و مسئولیت های شارح معتزلی در دولت عباسی و نیز آثار و مصنفات وی که میراث کتابخانه بزرگ عربی و اسلامی است، اختصاص دارد. ضمن این که نکاتی در خصوص نهج البلاغه، گردآورنده آن، شروح نهج و برطرف اوهام مشککین در صحت انتساب آن و امیر مؤمنان(ع) و... ارائه شده است.

بخش دوم در خصوص روش فقه الحدیثی ابن ابی الحدید در توضیح نهج البلاغه است که در قالب چهار مبحث ساختار کلی، دورنمای توضیح، عناصر مهم مشترک در توضیح کلام امام(ع) و استخراج روش های شارح برای توضیح کلام امام(ع) تبیین شده است.

موضوع اصلی بخش سوم منابع شارح در فهم روایات است که در قالب منابع روایی، حدیثی، تاریخی، لغوی، فلسفی، کلامی و عرفانی و دیگر منابع متفرقه ای که شارح از آن بهره جسته است، آنالیز شده اند.

بخش چهارم ویژه اصول نقد حدیث از نظرگاه شارح معتزلی است که در طی مباحثی آنالیز شده که عبارتند از: رویکرد نقدی و نقد گرایی ابن ابی الحدید، روش ها و ملاک های نقد حدیث از دیدگاه ابن ابی الحدید، موضع شارح به روایات مختلف و تعامل وی با آن ها و نقد ابن ابی الحدید به شارحان پیش از خود.

در بخش پنجم که با عنوان آنالیز آسیب شناسی فهم حدیث ابن ابی الحدید به رشته نگارش درآمده است، طی سه فصل به نقادی شارحان به ابن ابی الحدید، ارزیابی نقدها و دفاع از ابن ابی الحدید و در نهایت نقد مؤلف به ابن ابی الحدید پرداخته شده است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران

به "کتاب ابن ابی الحدید و فهم نهج البلاغه منتشر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتاب ابن ابی الحدید و فهم نهج البلاغه منتشر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید