کالابرگ الکترونیک مجذوب کننده تر شد

به گزارش وبلاگ بایجانی، در طرح کالابرگ الکترونیک، دولت متعهد است که 10قلم کالای اساسی تنظیم بازاری را براساس قیمت های شهریور1400 برای خانوارهای یارانه بگیر تأمین کند و مابقی قیمت کالا را حتی اگر افزایش پیدا کند، متقبل گردد.

کالابرگ الکترونیک مجذوب کننده تر شد

همشهری نوشت: طرح کالابرگ الکترونیک برای همه یارانه بگیران فعال شده و آنها می توانند 10قلم کالای مشمول این طرح را با پشتوانه اعتبار یارانه، به قیمت شهریور1400 خریداری نمایند.

طرح کالابرگ الکترونیک برای همه یارانه بگیران فعال شده و آنها می توانند 10قلم کالای مشمول این طرح را با پشتوانه اعتبار یارانه، به قیمت شهریور1400 خریداری نمایند. البته همچنان استقبال از این طرح به دلایلی پایین است و بر همین اساس دولت پیشنهاد جذابی برای دهک های کم عایدی روی میز گذاشته و می خواهد در صورت استفاده این خانوارها از کالابرگ الکترونیک، 20درصد یارانه آنها را بالا ببرد.

طرح کالابرگ الکترونیک پیرو شرط مجلس در ماجرای حذف ارز ترجیحی به راه افتاده و هدف آن تأمین کالاهای اساسی مورد احتیاج خانوار به قیمت شهریور1400 است؛ چراکه این کالاها به واسطه حذف ارز ترجیحی مشمول افزایش قیمت شده اند و دولت بنا به تکلیف مجلس، متعهد شده است مابه التفاوت آنها را به صورت سرانه مصرف پرداخت کند.

البته در ابتدای راه، به واسطه مهیا نبودن زیرساخت های مورد احتیاج این طرح، پرداخت یارانه نقدی 300 و 400هزارتومانی به ازای هر فرد یارانه بگیر اجرا شد؛ اما از چندماه پیش اجرای آزمایشی و سراسری طرح کالابرگ کلید خورد و اکنون همه یارانه بگیران امکان استفاده از اعتبار یارانه ماه آینده خود برای خرید 10قلم کالای اساسی را دارند.

در این میان، شرایط برای افرادی که به هر علت خواهان استفاده از کالابرگ نباشند، هیچ تغییری نمی نماید و آنها همچنان در بیستم هر ماه یارانه نقدی خود را دریافت خواهند کرد و افرادی که از طرح کالابرگ نیز استفاده نمایند، هر اندازه از اعتبارشان که بلااستفاده بماند را طبق روال قبل به صورت نقدی دریافت خواهند کرد.

حمایت معیشتی ضدتورمی

طرح کالابرگ الکترونیک با هدف حمایت از معیشت خانوارها و حفظ سلامت غذایی افراد اجرا می گردد و می تواند در مهار تورم ناشی از تزریق یارانه نقدی به جامعه مؤثر باشد. در این میان، دولت بنا دارد به 3دهک کم عایدی که فعلا به ازای هر نفر 400هزار تومان یارانه می گیرند، 20درصد دیگر نیز مشوق استفاده از طرح کالابرگ الکترونیک پرداخت کند؛ تا هم استفاده از کالابرگ رواج پیدا کند و هم از سلامت غذایی این خانوارهای کم عایدی، حمایت بیشتری گردد.

این خبر را دیروز، داوود منظور، رئیس سازمان برنامه وبودجه به وسیله فضای مجازی خاطرنشان کرد؛ اما وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ضمن تأیید اینکه چنین تصمیمی در دولت مطرح است، اعلام نموده که هنوز افزایش 20درصدی به متولیان حوزه یارانه ابلاغ نشده است. فارغ از این تأخیر در ابلاغ، آنچه مسلم است دولت تصمیم خود را برای افزایش یاری به معیشت 3دهک فقیر جامعه گرفته و با توجه به ثابت ماندن تعهد خریدار در طرح کالابرگ، پیشنهاد جذابی به نظر می رسد؛ هرچند همچنان عواملی وجود دارد که این خانوارها از کالابرگ استقبال ننمایند.

دلایل بی اعتنایی به کوپن

یارانه بگیران در طرح کالابرگ می توانند از یک ماه قبل از پرداخت یارانه نقدی، به وسیله اعتبار یارانه نسبت به خرید 10قلم کالای اساسی شامل شیر، پنیر، ماست، روغن، برنج، مرغ، تخم مرغ، ماکارونی، قندوشکر اقدام نمایند و حتی به ازای کل اعتبار خود، فقط یکی از این کالاها را در حجم بالاتر از سهمیه بخرند؛ اما نکته اینجاست که در جریان فشارهای تورمی، بسیاری از این اقلام به شکل و شیوه ای که در سبد کالابرگ وجود دارد، از سبد مصرفی خانوارهای فقیر حذف شده و مثلا افراد ترجیح می دهند به جای خرید پنیر استاندارد 400گرمی مدنظر دولت، پنیر فله ای با کیفیت پایین تر و البته مقرون به صرفه تر را خریداری نمایند. نکته دیگر اینکه استفاده از کالابرگ، خانوارها را از نسیه خری محروم می نماید و آنها دیگر نمی توانند با اعتبار یارانه، چاله های روزمره زندگی خود نظیر پرداخت قبوض، بازپرداخت قرض، اجاره و... را پرنمایند.

نکته دیگر اینکه در شرایط فعلی بسیاری از فروشگاه های طرف قرارداد طرح کالابرگ را فروشگاه های زنجیره ای تشکیل می دهند که کالاهای بسته بندی شده و گران تری را می فروشند و بسیاری از خانوارها از منظر قدرت خرید، در هیچ شرایطی حاضر به خرید این کالاها که قیمت بالاتری دارند، نخواهند بود. مسئله دیگر نیز، نبود تبلیغات محیطی در فروشگاه های طرف قرارداد و ناآگاهی از واقعیت خرید با کالابرگ است که آنها را به سمت استفاده از یارانه نقدی راغب تر می نماید.

برگ برنده مشتریان کالابرگ

در طرح کالابرگ الکترونیک، دولت متعهد است که 10قلم کالای اساسی تنظیم بازاری را براساس قیمت های شهریور1400 برای خانوارهای یارانه بگیر تأمین کند و مابقی قیمت کالا را حتی اگر افزایش پیدا کند، متقبل گردد.

مثلا یک کیلو تخم مرغ در شهریور1400 فقط 15هزار تومان قیمت داشته و در زمان اجرای طرح کالابرگ(بهمن 1401) قیمت مصوب آن به 47هزار و 200تومان رسیده بود و الان به 56هزار تومان افزایش یافته است. براساس طرح کالابرگ، خانوارهای یارانه بگیر می توانند یک کیلو تخم مرغ را با پرداخت 15هزار تومان از فروشگاه های طرف قرارداد طرح خریداری نمایند و دولت باید مابقی قیمت تا سقف 47هزار و 200تومان را از محل اعتبار یارانه کسر کند و مازاد بر آن، که ناشی از افزایش قیمت بوده است را خود بپردازد. درصورتی که دولت بر تعهد خود راسخ باشد، به نظر می رسد استفاده از کالابرگ الکترونیک یک معامله 2سر برد برای یارانه بگیران خواهد بود.

منبع: عصر ایران

به "کالابرگ الکترونیک مجذوب کننده تر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کالابرگ الکترونیک مجذوب کننده تر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید