وعد ه ای که محقق شد

به گزارش وبلاگ بایجانی، تهران(پانا) - با افزایش اعتبار از سوی سازمان سینمایی، عملیات ساخت، توسعه، تجهیز و تکمیل ساختمان فیلمخانه ملی به سرعت در حال اجرا است.

وعد ه ای که محقق شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان سینمایی، لادن طاهری مدیر فیلمخانه ملی ایران با اشاره به افزایش اعتبار ساخت فیلمخانه ملی ایران، در شرح اهمیت و نقش این فیلمخانه برای حفظ و ثبت آثار تصویری کشور در ادوار مختلف گفت: فعالیت و کوشش برای شناسایی، گردآوری، حفظ و عرضه انواع آثار و اسناد کاغذی و تصویری و شنیداری کشور (فیلم، عکس، پوستر) که بخش عمده ای از میراث فرهنگی هر سرزمین و هر قومی است، ذاتا کوششی در جهت تداوم، توسعه و اعتلای فرهنگ آن سرزمین و مردمانش است. چرا که فیلم ها در زمره گنجینه اصلی هویت و فرهنگ مردمان به شمار آمده و به یمن دوگانگی شان در تصویر و صدا، منابع اطلاعاتی کم نظیری برای انتقال این میراث گرانبها محسوب می شوند. بر این اساس مقدار امکانات و توان فیلمخانه ها، بخش پر اهمیت جریان حفظ و نگه داری این گنجینه های ارزشمند تلقی می گردد.

وی با اشاره به کم توجهی ها به احتیاجهای فیلمخانه ملی در دولت های قبلی، اضافه نمود: فرآیند سخت و پیچیده حفظ، نگهداری و عرضه مواد تصویری - شنیداری و بعلاوه اهمیت توسعه و توسعه این آرشیو ملی بود که از سال ها پیش طراحی و ساخت بنای نو و مجهزی برای فیلمخانه ملی ایران را به امری ضروری تبدیل کرد. بنایی که عملیات طراحی و ساخت و ساز آن از سال 1371 شروع شده ولی به دلایل متعدد و یا شاید کم توجهی بعضی به حفظ میراث گذشتگان یا کم اهمیت شمردن فیلم به عنوان میراث و سند تاریخی و البته تنگناهای اقتصادی و عدم تخصیص بودجه کافی، آنچنان به کندی پیش رفت که هیچ کدام از دولت های پیشین پیروز به تکمیل، تجهیز و افتتاح آن نشدند.

طاهری با اشاره به بازدید سرزده وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی به همراه محمد خزاعی رئیس محترم سازمان سینمایی در نخستین روز کاری خود، این موضوع را عامل شگفتی و امیدواری دانست و گفت: وعده ها و دستورات وزیر محترم و رئیس سازمان نسبت به تکمیل و توسعه این بنای ملی و بعلاوه تامین تجهیزات مورد احتیاج فیلمخانه، که نوید توجه بیشتر دولت به اهمیت محافظت و نگهداری اسناد و آثار ملی را می داد، اگرچه بسیار دلگرم کننده بود، اما محدودیت های اقتصادی همچنان نگرانی ها را تداوم می بخشید.

وی در ادامه با ابراز رضایت از مجموعه اقدامات صورت گرفته در فیلمخانه ملی در دولت سیزدهم اظهار کرد: با این وجود، تمامی اهالی سینما، پژوهشگران اسناد ملی کشور و علاقه مندان سینمای ایران، امروزه و پس از گذشت نزدیک به یک سال از این ملاقات، حتما بسیار شاد و امیدوارتر از پیش خواهند بود اگر بدانند نه فقط اعتباری که جهت تکمیل عملیات ساخت و ساز وعده داده شده بود به فیلمخانه اختصاص یافته، بلکه افزایش نیز داشته است تا در حال حاضر و با سرعتی بیشتر عملیات ساخت و ساز و تکمیل بنا تداوم داشته باشد.

مدیر فیلمخانه ملی ایران در انتها بیان کرد: گذشت زمان ثابت نموده که نجات فیلم ها جز با عزم و همراهی ملی امکان پذیر نیست و هیچ فیلمخانه ای در دنیا قادر نیست بدون همکاری همه جانبه دولت ها، سینماگران، بخش های خصوصی، سازمان های مردم نهاد و البته، همراهی علاقه مندان، ماموریت های خود را با پیروزیت ادامه دهد. قطعا دوام و استمرار در این همراهی و همکاری اتفاق فرخنده ای خواهد بود.

منبع: خبرگزاری پانا

به "وعد ه ای که محقق شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وعد ه ای که محقق شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید