هاکاتریپ شیراز، گزارش اختصاصی خبرنگاران از اولین روز ماراتون

به گزارش وبلاگ بایجانی، ماراتون برنامه نویسی هاکاتریپ شیراز با حمایت آژانس مسافرتی علی بابا امروز به صورت رسمی در محل تالار حکمت دانشگاه شیراز شروع شد. شرکت کنندگان در این ماراتون ساعت 16:00 امروز در آمفی تئاتر تالار حکمت جمع شدند تا مسئولان برگزارکننده ماراتون فرایند برگزاری را برای آن ها شرح بدهند. در واقع پذیرش تیم ها از ساعت 15:00 شروع شده بود و 16 تیم حاضر در ماراتون خود را به مسئولان برگزاری معرفی کردند.

هاکاتریپ شیراز، گزارش اختصاصی خبرنگاران از اولین روز ماراتون

بعضی از تیم های شرکت کننده در این دوره از هاکاتریپ کاملا آماتور بودند و برای کسب تجربه در این مسابقات شرکت کرده بودند، اما حتما انگیزه زیادی هم برای کسب مقام و دریافت جایزه دارند. بعضی تیم ها هم کاملا حرفه ای هستند و تجربه زیادی در زمینه برنامه نویسی موبایل و وب دارند. نکته جالب توجه درباره تیم ها حضور تیم های زیاد از شهرهای بوشهر، مرودشت و تهران بود که همین امر باعث بالاتر رفتن هیجان و جدیت این ماراتون نفس گیر خواهد شد.

پس از گذشت حدود یک ساعت رویداد با حرف های یاسر نظریانی جلوه جدی تری به خود گرفت. آقای نظریانی کلیات ماراتون و اتفاقاتی که قرار است طی امروز و دو روز بعد در رقابت رخ بدهد را برای شرکت کنندگان شرح دادند.

پس از انتها صحبت های آقای نظریانی، پویا کندری، یکی دیگر از مسئولان برگزاری روی سن آمد تا مسائل فنی ماراتون را برای شرکت کنندگان شرح بدهد. صحبت های آقای کندری برای شرکت کنندگان مشخص کرد که نفرات برتر این شانس را دارند تا علاوه بر دریافت جایزه نقدی مروبط به تیم های اول تا سوم، از طرف علی بابا که حامی این هاکاتون است از آن ها برای همکاری دعوت به عمل بیاید.

سپس آقای کندری چالش های در نظر گرفته شده برای این هاکاتون را به شرکت کنندگان معرفی کردند. برای هاکاتریپ شیراز سه چالش در نظر گرفته شده است. چالش تحت عنوان سیستم رزرواسیون هتل ها، چالشی برای ایجاد یک برنامه کاربردی و یکپارچه است که بتواند تمام هتل های یک منطقه را برای کاربر جستجو کند و پس از پیدا کردن اتاق های خالی با مشخصات دلخواه کاربر، اتاق مورد نظر را برای او رزرو کند. دومین چالش این ماراتون چالشی آزاد و مجذوب کننده است که با نام گردشگری هیجانی (Adventure Tourism) به شرکت کنندگان معرفی گشت. تیم ها باید برای این چالش برنامه ای طراحی کنند که برای علاقه مندان به این نوع گردشگری مجذوب کننده باشد و علاوه بر آن بخشی از نیاز بازار را هم برطرف کند. سومین چالش هاکاتریپ شیراز هم مربوط به گرایشات گردشگری (Tourism Tremds) است که تیم ها باید برای این چالش باید برنامه ای بسازند که بتواند منطقه ها مختلف را بخش بندی کند و سیستم جامعی برای پیش بینی بازار داشته باشد.

پس از شرح چالش ها نوبت به شرح نحوه داوری و شیوه امتیازدهی به بخش های مختلف هر برنامه طراحی شده و میزان تاثیر هر بخش در نظر داوران ماراتون رسید و شرکت کنندگان کاملا با سیستم داوری ماراتون آشنا شدند.

آقای کندری در انتها به سوالات تیم های شرکت کننده در هاکاتریپ شیراز پاسخ دادند و پس از آن تیم ها به سمت آزمایشگاه های کامپیوتر تالار حکمت رفتند تا پس از پذیرایی کار خود را برای انتخاب یکی از چالش های پیش رو و شروع ایده پردازی و برنامه نویسی شروع کنند.

حالا که تیم ها چالش های پیش رو را شناخته بودند وقت آن رسیده بود که سر میزهای مشخص شده بنشینند و خیلی زود ایده پردازی را شروع کنند تا از بقیه تیم های شرکت کننده در این ماراتون عقب نیافتند. بنابراین همه خیلی زود سر جاهای خود مستقر شدند و کار خود را با جدیت شروع کردند. در طول برگزاری ماراتون، مربیان در سالن های برگزاری رقابت حضور خواهند داشت تا به سوالات تیم ها پاسخ بدهند و آن ها را راهنمایی کنندو امروز مربیان بخش فنی مربوط به برنامه نویسی در سالن حضور نداشتند و فقط مربیانی حضور داشتند که بتوانند شرکت کنندگان را با مفاهیم اصلی گردشگری و نیازهای بازار آن در زمینه وب و اپلیکیشن های موبایلی آشنا کنند تا تیم ها بتوانند برنامه های کاربردی تری ارائه بدهند.

روز اول این ماراتون که از حدود ساعت 17:00 به صورت رسمی شروع شد تا حدود ساعت 22:00 ادامه داشت و تیم ها دوباره فردا از ساعت 8:00 صبح در دانشگاه شیراز حاضر می شوند تا پس از صرف صبحانه یک روز نفس گیر دیگر داشته باشند. وبلاگ بایجانی به عنوان حامی رسانه ای این رویداد، روزهای چهارشنبه و پنجشنبه هم در محل برگزاری هاکاتریپ شیراز حاضر خواهد بود و شما را در جریان اتفاقات این ماراتون قرار می دهد.

منبع: کجارو / کجارو

به "هاکاتریپ شیراز، گزارش اختصاصی خبرنگاران از اولین روز ماراتون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هاکاتریپ شیراز، گزارش اختصاصی خبرنگاران از اولین روز ماراتون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید