مقایسه پردازنده A14 و A13 با اسنپدراگون 865 و 865 پلاس

به گزارش وبلاگ بایجانی، در این مطلب به مقایسه قدرت پردازشی و گرافیکی چهار پردازنده A14 ،A13، اسنپدراگون 865 و اسنپدراگون 865 پلاس می پردازیم تا در درجه اول ببینیم پیشرفت اپل به نسبت سری قبل خود چگونه بوده و دوم اینکه عملکرد آیفون 12 پرو را از این لحاظ با بهترین پرچم دارهای اندرویدی مقایسه کنیم.

مقایسه پردازنده A14 و A13 با اسنپدراگون 865 و 865 پلاس

پردازنده های گوشی های هوشمند هر سال به نسبت سال گذشته از لحاظ پردازشی و گرافیکی قدرتمندتر می شوند. چرا که پیشرفت فناوری این اجازه را به شرکت ها می هد تا قدرت بیشتری را از دل یک تراشه کوچک بیرون بکشند. طی 5 سال گذشته نیز اپل با تراشه های سری A خود، حاکم بلامنازع این بخش بوده. در حالی که پردازنده های این شرکت 6 هسته ای و پردازنده های رقیب 8 هسته ای هستند.

کوالکام یکی از اصلی ترین رقبای این شرکت است که سال جاری، اسنپدراگون 865 را به عنوان پرچم دار خود در اختیار دارد. این پردازنده اما 7 نانومتری است و باید آن را رقیب اصلی A13 بدانیم. چرا که A14 مبتنی بر لیتوگرافی 5 نانومتری است و فعلا جدیدترین و قدرتمندترین پردازنده موجود به حساب می آید.

اپل بالاخره تمام آیفون های خود را رسما وارد بازار کرد و همین موضوع به وب سایت ها این امکان را داد تا بتوانند عملکرد آن ها را در شرایطی واقعی، با گوشی های دیگر بسنجند. در این مطلب، از آیفون 12 پرو با پردازنده A14، آیفون 11 پرو با پردازنده A13، وان پلاس 8 تی با اسنپدراگون 865 و ایسوس راگ فون 3 با اسنپدراگون 865 پلاس استفاده شده. محصولاتی که در نوع خود بهترین هستند و می توانند به کاربران از کیفیت عملکرد پردازشی و گرافیکی پردازنده های خود دید صحیحی بدهند.

اما قبل از مقایسه پردازنده های A14 و A13 با اسنپدراگون 865 و 865 پلاس در بنچمارک ها، بهتر است نگاهی داشته باشیم به تعیینات فنی این چهار پردازنده روی کاغذ تا کمی با اعداد و ارقام مربوط به هر یک آشنا شویم.

نام پردازندهاپل A14 بایونیکاپل A13 بایونیککوالکام اسنپدراگون 865کوالکام اسنپدراگون 865 پلاس
لیتوگرافی5 نانومتری7 نانومتری7 نانومتری7 نانومتری
تعداد هسته6 هسته6 هسته8 هسته8 هسته
ساختار2 هسته عظیم با فرکانس 3.1 گیگاهرتز و 4 هسته کوچک با فرکانس 1.8 گیگاهرتز2 هسته عظیم با فرکانس 2.66 گیگاهرتز و 4 هسته کوچک با فرکانس 1.6 گیگاهرتز1 هسته عظیم با فرکانس 2.84 گیگاهرتز، 3 هسته عظیم با فرکانس 2.42 گیگاهرتز و 4 هسته کوچک با فرکانس 1.8 گیگاهرتز1 هسته عظیم با فرکانس 3.1 گیگاهرتز، 3 هسته عظیم با فرکانس 2.42 گیگاهرتز و 4 هسته کوچک با فرکانس 1.8 گیگاهرتز
حافظه کش4 مگابایت4 مگابایت3 مگابایت3 مگابایت

همانطور که مشاهده می کنید، تفاوت بین دو پرچم دار کوالکام، تنها فرکانس هسته عظیم است که از 2.84 به 3.1 گیگاهرتز ارتقا داشت. همچنین فرکانس پردازنده گرافیکی مدل پلاس نیز اندکی بیشتر از مدل استاندارد است. تفاوت بین دو پردازنده اپل هم دقیقا فرکانس هسته عظیم آن هاست که از 2.66 گیگاهرتز در A13 به 3.1 گیگاهرتز در A14 افزایش پیدا کرد.

اما بین نماینده های اپل و کوالکام تفاوت زیادی وجود دارد. در ابتدا تعداد هسته هاست که در A13 و A14 شش هسته وجود دارد و در اسنپدراگون ها نیز 8 هسته. ساختار هسته ها نیز کاملا متفاوت است. جز 4 هسته کوچک در هر 4 سری که فرکانس مشابهی دارند. در نهایت می رسید به حافظه کش که پردازنده های اپل با یک اختلاف (3-4) به اسنپدراگون ها رجحان دارند.

اما می پردازیم به مقایسه این پردازنده ها. همانطور که اشاره شد، در این تست، آیفون 12 پرو با A14، آیفون 11 پرو با A13، وان پلاس 8 تی با اسنپدراگون 865 و ایسوس راگ فون 3 نیز با اسنپدراگون 865 پلاس حضور دارند. بدیهی است گوشی ها نیز به نوبه خود روی نتایج بدست آمده تاثیری هرچند کم دارند. اما خب چون نمی توان چیپ ها را خارج از یک گوشی مورد آنالیز قرار داد، این تنها راه چاره موجود برای انجام این تست بود.

  • نقد و آنالیز آیفون 12؛ بالاخره آیفونی جدید!

مقایسه پردازنده های A14 و A13 با اسنپدراگون 865 و 865 پلاس در بنچمارک ها

اما نگاهی می اندازیم به عملکرد این چهار پردازنده در بنچمارک ها. اول از همه هم با بنچمارک معروف AnTuTu کار خود را شروع می کنیم. به خاطر داشته باشید بعضی از بنچمارک ها را به خاطر طراحی متفاوت هسته ها، نمی توانند برای دو سیستم عامل اندروید و iOS به صورت کاملا مشابه طراحی شوند. اما خب باز هم این بهترین راه برای انجام آنالیز های مربوطه است.

بنچمارک AnTuTu تستی چند لایه برای آنالیز عملکرد قدرت سخت افزاری گوشی های هوشمند است. این تست عملکرد محصول را از لحاظ قدرت پردازشی، گرافیکی، رم، ورودی/خروجی و تجربه کاربری می سنجد. امتیاز بیشتر در این تست به معنای سرعت بیشتر یک گوشی در کارهای روزانه است.

بنچمارک AnTuTu

همانطور که مشاهده می کنید، بین عملکرد نماینده های اپل اختلاف فاحشی وجود دارد. این اختلاف حدودا 30 درصد است و باعث شده کاربرانی که از آیفون 11 به 12 کوچ می نمایند، پیشرفت قابل توجهی را شاهد باشند.

اما فرکانس بیشتر پردازنده در ایسوس راگ فون باعث شده عملکرد این گوشی حتی از آیفون 12 پرو هم بهتر باشد. همچنین اختلاف عملکرد آن به نسبت وان پلاس 8 تی حدودا 7 درصد است که باعث شده این گوشی با اسنپدراگون 865 پلاس در صدر جدول این تست قرار بگیرد. جالب اینجاست عملکرد هر دو نماینده اندرویدی از آیفون 11 پرو بهتر بوده اما فقط ایسوس توانست آیفون 12 پرو را شکست دهد.

بنچمارک گیک بنچ 5 - تک هسته ای

همانطور که مشاهده می کنید، در بخش تک هسته ای، مثل همواره اپل است که در صدر واقع شده است. عملکرد A13 در بخش تک هسته ای بی نظیر بود و حالا که در A14 فرکانس هسته عظیم افزایش پیدا نموده، این رقابت بیش از همواره به سود اپل یک طرفه شده.

عملکرد A14 به نسبت A13 حدودا 20 درصد و به نسبت اسنپدراگون 865 پلاس حدودا 60 درصد بهتر است. این در حالی است که فرکانس هسته عظیم هر دو پردازنده (A14 و 865 پلاس) کاملا مشابه (3.1 گیگاهرتز) است.

بنچمارک گیک بنچ 5 - چند هسته ای

در بخش چند هسته ای، باز هم نماینده های اپل در صدر قرار دارند اما اختلاف به شکل محسوسی کاهش پیدا کرد. چرا که اسنپدراگون ها از مزیت دو هسته اضافه بهره می برند. هرچند دو هسته اضافی نتوانست مانع از رجحان آیفون ها در این زمینه گردد. اختلاف بین آیفون ها در این تست تنها 5 درصد و اختلاف بین نماینده های اندروید نیز 6 درصد است. با این حال به نظر می رسد وقتی تمام هسته های این 4 گوشی فعال باشند، کاربران متوجه اختلافی نخواهند شد.

  • آیا آیفون 12 نسبت به آیفون 11 ارزش خرید بیشتری خواهد داشت؟

GFXBench Car

بنچمارک GFXBench Car یکی از سنگین ترین بنچمارک هایی است که گوشی را به رندر کردن یک انیمیشن سنگین وا می دارد و در نتیجه آن، نرخ فریم بر ثانیه متوسطی که گوشی توان نمایش آن را دارد بدست می آید. آیفون 12 پرو در این تست امتیاز 58 را بدست آورد که تقریبا مشابه رفرش ریت 60 هرتزی صفحه آن است. آیفون 11 پرو نیز توانست امتیاز بسیار خوب 56 را کسب کند که هم قابل قبول است و هم نزدیک به عملکرد آیفون جدید.

در طرف مقابل، اندرویدی ها توانستند به ترتیب (بر اساس قدرت پردازنده) امتیاز 46 و 49 را کسب نمایند. این در حالی است که راگ فون نمایشگری 144 هرتزی دارد و این امتیاز بسیار پایین تر از چیزی است که انتظار داشتیم. رجحان این محصول به نسبت وان پلاس 8 تی نیز تنها به خاطر گرافیک اورکلاک شده آن است که توانست تنها 3 فریم عملکرد بهتری داشته باشد.

GFXBench Manhattan

در این تست، شرایط اجرای یک بازی فوق العاده سنگین روی گوشی شبیه سازی می گردد و گرافیک به بالاترین توان پردازشی خود می رسد. هدف این تست هم آنالیز عملکرد گرافیک در شرایط سنگین است که شاید کمتر کاربری در استفاده معمولی به آن حد از عملکرد برسد. نتیجه این تست نیز مانند تست GFXBench Car، به صورت فریم بر ثانیه به نمایش در می آید.

نتیجه تست اما به نسبت آنچه که در بالا شاهد بودیم، متفاوت است. آیفون ها در اینجا به نسبت اندرویدی ها بازنده بودند. اما همانطور که مشاهده می کنید، امتیاز وان پلاس 8 تی، آیفون 12 پرو و آیفون 11 پرو تقریبا مشابه هم است. در حالی که ایسوس راگ فون 3 با امتیاز 82 با اختلاف در صدر واقع شده است که تقریبا می توان گفت 36 درصد بیشتر از سایرین است.

Jetstream 2

در تست Jetstream 2، سرعت مرورگر مورد آنالیز قرار می گیرد. از زمان اجرای آن گرفته تا بارگذاری کامل یک وب سایت، در نتیجه این تست موثر هستند. به طور کلی هدف این تست، آنالیز تجربه وب گردی کاربر است و خب همانطور که می بینید، آیفون 12 پرو توانست با اختلافی دست نیافتنی در صدر قرار بگیرد. عملکرد این گوشی به نسبت آیفون 11 پرو سال گذشته حدودا 26 درصد بهتر بوده که خود به نسبت اندرویدی ها اختلاف بسیار زیادی دارد.

در مقایسه با قدرتمندترین پردازنده اندرویدی در این تست یعنی اسنپدراگون 865 پلاس، A14 توانست بیش از دو برابر امتیاز بهتری کسب کند. عملکرد دو نماینده اندرویدی نیز بسیار نزدیک به هم است و نمی توان در استفاده روزمره متوجه آن شد. اینطور که به نظر می رسد، در بخش وب گردی، آیفون ها فعلا بی رقیب هستند.

  • گلکسی S21 چگونه می تواند آیفون 12 را از میان بردارد؟

نتیجه

اپل با A14 توانسته بهبود زیادی به نسبت قبل داشته باشد و این موضوع در بنچمارک ها به وضوح تعیین است. این موضوع را می توان به عملکرد بی نظیر موتور عصبی هم نسبت داد که حالا توانایی پردازشی خارق العاده ای دارد و اپل هم ادعاهای زیادی در رابطه با آن مطرح نمود.

اما سوالی که پیش می آید این است؛ کاربران واقعا تا چه اندازه می توانند در استفاده روزمره، از این همه قدرت پردازشی بهره ببرند؟ شاید کمتر کسی اهمیت بدهد برنامه ای با فاصله چند میلی ثانیه یا حتی یکی دو ثانیه به نسبت یک گوشی دیگر اجرا گردد. با این حال شاید نه سال جاری، اما مسلما برای دو یا سه سال آینده، با توجه به پشتیبانی فوق العاده اپل از گوشی هایش، می توان گفت آیفون 12 پرو خرید منطقی تری به نسبت پرچم داران گذشته خواهد بود.

اما در رابطه با اسنپدراگون 865 و 865 پلاس که در بسیاری از تست ها پشت سر نمایندگان اپل قرار داشتند و در بعضی ها نیز این اختلاف بسیار فاحش بود. بدیهی است می دانیم رقیب اصلی A14 اسنپدراگون 865 پلاس نیست، بلکه اسنپدراگون 875 است که با لیتوگرافی 5 نانومتری راهی بازار خواهد شد. بنابراین شاید مقایسه A14 با اسنپدراگون 865 یا مدل پلاس آن منطقی نباشد اما برای درک بهتر عملکرد پرچم دارهای جدید و قدیم و ارزش خرید آن ها، چنین تست هایی می تواند بسیار مفید باشد.

اولین گوشی مبتنی بر پردازنده اسنپدراگون 875 که می تواند رقیب جدی برای آیفون 12 باشد، اوایل سال 2021 راهی بازار می گردد که احتمالا گلکسی S21 خواهد بود. در آن موقع، قطعا به مقایسه توان پردازشی این محصول با آیفون های جدید می پردازیم تا ببینیم بالاخره پردازنده های مخصوص گوشی های اندروید می توانند بعد گذشت سال های زیاد، پردازنده اپل را پشت سر بگذارند یا خیر.

  • تعیینات تراشه اسنپ دراگون 875 فاش شد

منبع: PhoneArena

منبع: دیجیکالا مگ

به "مقایسه پردازنده A14 و A13 با اسنپدراگون 865 و 865 پلاس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقایسه پردازنده A14 و A13 با اسنپدراگون 865 و 865 پلاس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید