متفاوت ترین بازیکن استقلال را بشناسید

به گزارش وبلاگ بایجانی، لیگ برتر ایران به نیم فصل رسید و استقلال بالاتر از بقیه از جمله پرسپولیس، با کسب 35 امتیاز صدرنشین ماند. البته حتی اگر 2 امتیازی که این تیم از کنار رای کمیته انضباطی در ماجرای پرونده بازیکن گابنی گل گهر دارد هم کسر گردد، باز تیم فرهاد مجیدی با اختلاف یک امتیاز در مقایسه با پرسپولیسِ 32 امتیازی، صدرنشین لیگ برتر باقی می ماند.

متفاوت ترین بازیکن استقلال را بشناسید

برای آنالیز عوامل موفقیت استقلال در طول 15 هفته اخیر می گردد دلایل ریزودرشت زیادی را برشمرد، ولی بدون تردید، نقش بازیکنان نو از یک سو و نقش کوین آرتور یامگا از سوی دیگر انکارناپذیر است. بازیکنی که از وایله دانمارک خریداری شد و حضورش در استقلال در روز های نخست، با توجه به کارنامه ای که در دوران فوتبالی اش به ثبت رسانده و از لیگ ایتالیا به لیگ نه چندان مطرح دانمارک سقوط نموده بود، بحث های فراوانی را در پی داشت.

منتقدین، از فرهاد مجیدی خرده می گرفتند که او بازیکنی در حدواندازه های استقلال نخواهد بود. کوین به عنوان یک مدافع- هافبک راست تخصصی به علاقمندان فوتبال معرفی شده بود، ولی فرهاد مجیدی فقط به 90 دقیقه زمان احتیاج داشت تا تعریف تازه ای از سبک بازی آرتورِ استقلالی ها ارائه کند. در بازی هفته دوم و درست در زمانی که کسی تصور نمی کرد یامگا حتی در ترکیب اصلی هم قرار بگیرد، او نه تنها در لیست 11 نفره استقلال پا به زمین گذاشت بلکه بر خلاف انتظار به عنوان مهاجم در ترکیب این تیم ایفای نقش کرد. همان 90 دقیقه کافی بود تا معین گردد توانایی های این بازیکن فراتر از چیزی است که در ابتدا تصور می شد.

استقلال با دبل کوین یامگا از سد ذوب آهن در اصفهان گذشت تا این بازیکن فرانسوی نه تنها اولین گل هایش با پیراهن استقلال را زده باشد بلکه روی 3 امتیازی که تیمش در آن بازی گرفت هم مستقیما تاثیر گذار باشد. ماجراجویی یامگا درست از همان هفته دوم تا هفته پانزدهم ادامه داشت و این بازیکن هر بار به طریقی، یکی از تاثیرگذارترین مهره های استقلال نشان داد.

کوین برگ برنده فرهاد مجیدی

کوین یامگا گلزنی را برای استقلال در هفته دوم و در اولین بازی اش از سر گرفت و این رویه را سعی کرد تا هفته پایانی نیم فصل تداوم ببخشد؛ در جریان برد پرگل استقلال برابر نفت مسجدسلیمان در آخرین بازی نیم فصل، یامگا نه تنها یک بار دیگر گلزنی کرد بلکه پاس گلی هم به همتیمی هایش داد تا کارنامه اش را درخشان کند. آخرین گل او، هفتمین گلی بود که در 14 بازی برای استقلال زد و البته دومین پاس گلش در لیگ برتر هم ثبت شد. این بازیکن همین حالا با 7 گل زده در رده دوم بهترین گلزنان لیگ برتر جا گرفته و می توانست این آمار را به مراتب بهتر هم کند. کوین بدشانس بود که وریا غفوری در استقلال مصدوم شد و مجبور شد در چند بازی به عنوان مدافع- هافبک راست استقلال ایفای نقش کند وگرنه این بازیکن با سرعت و توانایی در امر گلزنی می توانست به مراتب به تعداد گل هایش در لیگ برتر اضافه کند. از 7 گلی که یامگا تا به اینجا برای استقلال زده، 3 گل او در جریان بازی بوده و 4 گل دیگر را از روی نقطه پنالتی زده است. این 4 گل پنالتی همان نکته حساسی است که اهمیت این بازیکن را در استقلال پررنگ تر جلوه می دهد؛ پیش از کوین، پنالتی زن اصلی استقلال، کاپیتان این تیم یعنی وریا غفوری بود، ولی حتی بعد از بازگشت وریا، باز هم یامگا پنالتی زن اول تیم فرهاد مجیدی است. بدیهی است برای بازیکنی که تازه به جمع تیم اضافه شده و شغل قبلی کاپیتان را ازآنِ خودش نموده، شرایط چندان هم، دست کم از لحاظ روانی، نباید آسوده باشد.

یامگا موثرترین بازیکن لیگ برتر؟

در این مورد شک و شبهه زیاد است، ولی بدون تردید با نگاهی به آمار خرید نو استقلال در این فصل او می تواند در بین 3 بازیکن برتر فصل جا داشته باشد. یامگا فارغ از 4 امتیازی که در لیگ برتر تمام و کمال با گل هایش برای استقلال به دست آورده، روی 9 گل از 21 گل این تیم در این فصل تاثیر مستقیم داشته است. به عبارتی این بازیکن به تنهایی روی بیش از 42 درصد گل هایی که استقلال در جریان نیم فصل زده تاثیر مستقیم داشته است. همین امر و در نظر داشتن این بخش که او چندین بازی را مجبور شده به عنوان مدافع- هافبک بازی کند، کافی است تا تاثیر او در استقلال معین گردد. البته که این تمام ماجرا نیست، چون آمار یامگا در مقایسه با دیگر ستاره های لیگ برتر هم چشمگیر است. در بین بازیکنانی که بیشترین تاثیر را روی گل های زده شده در لیگ و در ترکیب تیم های مختلف داشته اند، سهم یامگا بسیار پررنگ است. در پرسپولیس مهدی ترابی با زدن 3 گل و دادن 5 پاس گل، روی 8 گل تیمش تاثیرگذار بوده است. گادوین منشا هم برای مس رفسنجان 8 بار گلزنی نموده و پاس گلی نداشته است. سعید صادقی هم دیگر ستاره ای است که نمی گردد از کنارش به سادگی عبور کرد. او در نیم فصل 4 گل زده و 4 بار هم پاس گل داده است. با این وجود، اما باز هم آمار تاثیرگذاری یامگا از این بازیکنان بیشتر است؛ سه بازیکن مذکور روی 8 گل زده تاثیرگذار بوده اند، ولی یامگا روی 9 گل استقلال تاثیر مستقیم داشته است. ضمن اینکه یامگا در مقایسه با نفرات دیگر، گا ها برای چند بازی مجبور شده از خط و خطوط هجومی استقلال فاصله بگیرد.

معین است که با درنظر گرفتن همین چندفاکتور، یامگا اگر موثرترین بازیکن لیگ برتر نباشد، قطعا تا به اینجای فصل در بین بهترین ها قرار می گیرد.

فوتبال 360

منبع: فرارو

به "متفاوت ترین بازیکن استقلال را بشناسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "متفاوت ترین بازیکن استقلال را بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید