عوام فریبی نکنید!

به گزارش وبلاگ بایجانی، در حالیکه معاون وزیر بهداشت اخیرا اعلام نموده که 20 هزار میلیارد تومان از درآمد ناشی از افزایش نرخ بنزین می توانست از افزایش 10 درصدی مالیات بر سیگار تامین گردد، رئیس انجمن تولیدکنندگان محصولات دخانی می گوید که درآمد ناشی از افزایش 10 درصدی مالیات سیگار تنها حدود 960 میلیارد تومان است.

عوام فریبی نکنید!

اخیرا علیرضا رئیسی، معاون وزارت بهداشت اعلام نمود که افزایش 10 درصدی مالیات بر سیگار می تواند سالانه 20 هزار میلیارد تومان درآمد برای کشور به دنبال داشته باشد.

وی همچنین گفت: با توجه به اینکه افزایش قیمت بنزین 1000 تومانی به 3000 تومان، سالانه 30 هزار میلیارد تومان درآمدزایی دارد، مالیات بر سیگار به تنهایی می توانست سالانه 20 هزار میلیارد تومان درآمد به دنبال داشته باشد، اما مافیای سیگار اجازه این کار را نداد.

در این رابطه محمدرضا تاجدار، رئیس انجمن فراوریکنندگان، واردکنندگان و صادرکنندگان محصولات دخانی در گفت گو با وبلاگ بایجانی، اظهار کرد: آمار و ارقام فراوری و واردات سال 1397 که از سوی مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات منتشر شده، نشان می دهد میزان فراوری سیگار در سال 1397 حدود چهار میلیون و 800 هزار کارتن بوده؛ ضمن آنکه وارداتی نیز در این حوزه صورت نگرفته است.

وی اضافه کرد: اگر قیمت پایه سیگار را به صورت میانگین در هر کارتن، بدون عوارض و مالیات پرداختی، دو میلیون تومان در نظر بگیریم، در سال گذشته کل ارزش قانونی سیگار فراوریی 9.600 میلیارد تومان بوده که با احتساب عوارض و مالیات پرداختی ارزش کل گردش عمده فروشی سیگار، 13 هزار میلیارد تومان بوده است.

به گفته رئیس انجمن فراوریکنندگان، واردکنندگان و صادرکنندگان محصولات دخانی، در صورت موافقت با افزایش مجدد 10 درصدی مالیات بر سیگار، ارزش این 10 درصد در حدود 960 میلیارد تومان خواهد بود.

تاجدار با بیان اینکه معاون وزیر بهداشت ارزش این 10 درصد را 20 هزار میلیارد تومان یعنی 7000 میلیارد تومان بیشتر از کل گردش ریالی سالانه صنعت سیگار اعلام نموده است، ارائه بعضی آمار و ارقام این چنینی از سوی وزارت بهداشت و دیگر سازمان های مبارزه با مصرف دخانیات را غیرواقعی، بدون پشتوانه کارشناسی و نوعی عوام فریبی توصیف کرد .

وی همچنین با بیان اینکه افزایش غیرمتعارف عوارض و مالیات بر سیگار فراوری داخل تنها موجب تضعیف صنعت دخانیات و تقویت قاچاق این محصول به داخل می گردد، توضیح داد: به نظر می رسد باید مافیای سیگار را در این قبیل وزارتخانه ها و سازمان های به اصطلاح مبارزه کننده با مصرف دخانیات جست وجو کرد که حاصل نظرات آنها، تنها افزایش قاچاق سیگار و به دنبال آن صدمات بهداشتی مصرف کنندگان سیگارهای قاچاق و کنترل نشده را به دنبال دارد.

رئیس انجمن فراوریکنندگان، واردکنندگان و صادرکنندگان محصولات دخانی در سرانجام از سازمان ها و دستگاه های مسئول درخواست کرد جلوی انتشار اخباری که به گفته او کذب است، گرفته شده و با عوامل آن برخوردهای قانونی لازم صورت گیرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "عوام فریبی نکنید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عوام فریبی نکنید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید