عفونت بر IQ تأثیر می گذارد

به گزارش وبلاگ بایجانی، تحقیقات تازه نشان می دهد که عفونت بر توانایی ادراکی که از طریق IQ ارزیابی می شود تأثیر می گذارد. این گسترده ترین نوع تحقیق تا به امروز است و یک ارتباط روشن بین سطوح عفونت و ادراک آسیب دیده را نشان می دهد.

عفونت بر IQ تأثیر می گذارد

نویسنده: حمید وثیق زاده

منبع:راسخون

تحقیقات تازه نشان می دهد که عفونت بر توانایی ادراکی که از طریق IQ ارزیابی می شود تأثیر می گذارد. این گسترده ترین نوع تحقیق تا به امروز است و یک ارتباط روشن بین سطوح عفونت و ادراک آسیب دیده را نشان می دهد.

هر فرد می تواند از عفونتی که در شکمش، مجاری ادراری یا پوستش باشد رنج ببرد. اما یک تحقیق دانمارکی نشان می دهد که مشکل فرد بیمار با درمان عفونت لزوماً تمام نمی شود و عفونت به طور یقین بر توانایی ادراکی که از طریق تست IQ ارزیابی می شود تأثیر می گذارد.

دکتر مایکل اریکسون بنروس، متخصص و عضو مرکز ملی تحقیق BSS آرهوس و مرکز سلامت ذهنی کپنهاگ وابسته به دانشگاه کپنهاگ، بیان می کند: تحقیق ما یک ارتباط بین بستری شدن در بیمارستان بر اثر عفونت و ادراک آسیب دیده را نشان می دهد که در نتیجه آن، سطح IQ به مقدار 1.76 از مقدار میانه کمتر است. افرادی که پنج بار یا بیشتر بر اثر عفونت در بیمارستان بستری می شوند سطح IQ در آنها، به مقدار 9.44 از مقدار میانه کمتر است؛ در نتیجه، این تحقیق رابطه ی بین آسیب با تعداد عفونت ها را هم نشان می دهد. هم چنین نزدیکی زمانی به آخرین عفونت و شدت عفونت، اثر آسیب بر توانایی ادراکی را افزایش می دهد. عفونت های مغزی بیشترین آسیب را بر توانایی ادراکی دارند اما انواع دیگر عفونت ها هم که به حد کافی شدید باشند و نیاز به بستری شدن داشته باشند به توانایی ادراکی بیمار آسیب می زنند. هم چنین به نظر می رسد که خود سیستم ایمنی بدن هم تا حدودی به مغز آسیب می رساند چون توانایی ادراکی فرد که از طریق تست IQ ارزیابی می شود حتی بعد از چند سال از درمان عفونت هم آسیب می بیند.

او این تحقیق را با همکاری محققانی از دانشگاه کپنهاگ و دانشگاه آرهوس انجام داده است.

190000 نفر دانمارکی در این تحقیق شرکت کردند :

این تحقیق با ثبت نام در سراسر کشور دانمارک و شرکت 190000 دانمارکی متولد بین سالهای 1977 تا 1994 که IQ آنها بین سالهای 2006 تا 2012 ارزیابی شده بود انجام شد. 35 % این افراد قبل از انجام تست IQ بر اثر عفونت در بیمارستان بستری شده بودند.

دکتر مایکل اریکسون بنروس، محقق ارشد، علت افزایش خطر آسیب ادراک بر اثر عفونت را این گونه توضیح می دهد:

عفونت بر مغز تأثیر مستقیم دارد اما بر اثر التهاب جانبی هم، مغز و ظرفیت ذهنی ما تأثیر می پذیرند. عفونت با افسردگی و شیزوفرنی رابطه دارد و هم چنین ثابت شده که عفونت بر توانایی ادراک بیمارانی که از جنون و دیوانگی رنج می برند هم تأثیر دارد. این اولین مطالعه گسترده است که تأثیر عفونت بر مغز و توانایی ادراک افراد سالم را بررسی می کند.

بنابراین همانطور که می بینیم مغز تحت تأثیر انواع مختلفی از عفونت هاست در نتیجه بسیار مهم است که تحقیق بیشتری بر روی مکاهممی که ارتباط بین سیستم ایمنی بدن فرد و سلامت ذهنی او را بیان می کند، انجام شود.

او امیدوار است که یادگیری بیشتر در مورد این ارتباط به جلوگیری از آسیب های وارده به سلامت ذهنی افراد و بهبود درمان های بعدی در آینده کمک کند.

آزمایشات روی حیوانات نشان می دهد که سیستم ایمنی بدن بر توانایی ادراکی تأثیر دارد و چند تحقیق جزئی هم روی انسان ها به همین علت انجام شده است. به طور معمول مغز از طریق سیستم ایمنی بدن محافظت می شود اما عفونت ها و التهابات بر مغز تأثیر می گذارند. دکتر مایکل اریکسون بنروس پیشنهاد می کند که نه تنها عفونت بلکه سیستم ایمنی بدن هم باعث آسیب ادراک می شود چون انواع مختلفی از عفونت ها، تنها با، کاهش توانایی های ادراکی مرتبط هستند. این اولین مطالعه ای است که برای بررسی این ارتباط انجام می شود. نتایج نشان می دهد که پاسخ سیستم ایمنی بدن به عفونت ها به طور احتمالی بر مغز و در نتیجه توانایی ادراکی فرد تأثیر می گذارد. این در ارتباط با مطالعات قبلی است که از طریق دکتر مایکل اریکسون بنروس انجام شده است و نشان می دهد که عفونت ها با خطر افزایش شیوع اختلالات ذهنی مثل افسردگی و شیزوفرنی در ارتباط هستند.

محققانی که بر روی این تحقیق کار می کنند امیدوارند که نتایج شان راهی را برای تحقیقات بیشتر در مورد احتمال نقش داشتن سیستم ایمنی در توسعه اختلالات روان شناسی باز کند و اینکه آیا این روابط کشف شده در توسعه اختلالات ذهنی نقش دارند و یا اینکه آنها بر اثر عوامل ژنتیکی که منجر به ایجاد عفونت در بیمار و کاهش توانایی های ادراکی شده، ایجاد شده اند. این تحقیق برای سطح تحصیلات والدین و شرایط های اجتماعی تنظیم شده است و از تأثیرات عوامل محیطی و ارثی مرتبط با این عفونت که بر این روابط اثر می گذارند هم نباید چشم پوشی کرد.

منبع: راسخون

به "عفونت بر IQ تأثیر می گذارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عفونت بر IQ تأثیر می گذارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید