سیرتا پیاز نحوه ثبت نام مسکن برای خانواده های دارای سه فرزند

به گزارش وبلاگ بایجانی، خبرنگاران : وزارت راه و شهرسازی بر اساس تکلیف قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، نحوه ثبت نام دریافت زمین یا مسکن برای خانوارهای دارای سه فرزند یا بیشتر را اعلام کرد.

سیرتا پیاز نحوه ثبت نام مسکن برای خانواده های دارای سه فرزند

به گزارش وبلاگ بایجانی به نقل از خبرآنلاین،پس از آن که اوایل اسفندماه سال گذشته در راستای حمایت از افزایش و جوانی جمعیت اعلام شد زمین رایگان برای خانوارهای دارای سه فرزند و بیشتر در نظر گرفته شده است، امروز وزارت راه و شهرسازی گفت متقاضیان دارای سه فرزند و بیشتر که فرزند سوم و بیشتر آنها از 24 آبان 1400 به بعد متولد شده برای ثبت نام دریافت تسهیلات حوزه زمین و مسکن به سامانه saman.mrud.ir مراجعه کنند.

در متن این اطلاعیه آمده است: با توجه به تکلیف قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در خصوص واگذاری زمین یا واحد مسکونی به خانوارها پس از تولد فرزند سوم و بیشتر، به اطلاع می رساند متقاضیانی که تاریخ تولد فرزند سوم یا بیشتر آنها بعد از تاریخ 24 آبان 1400 باشد، می توانند با مراجعه به سامانه طرح های حمایتی مسکن به آدرس http//:saman.mrud.ir در بخش نوع سرپرستی با انتخاب گزینه قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت نسبت به ثبت نام اقدام کنند. بدیهی است پس از ثبت نام از متقاضیان، در صورت واجد شرایط بودن متقاضی، سایر اقدامات لازم حسب ضوابط و مقررات مربوطه صورت خواهد پذیرفت.

فعلا جزئیات بیشتری درخصوص واگذاری زمین و مسکن به خانوارهای واجد شرایط طرح مذکور ارایه نشده اما بر اساس اطلاعاتی که از قبل در دسترس بود، زمین ها کاملا رایگان نیست، اما قیمت آنها بسیار ناچیز است و در اقساط هشت ساله دریافت می شود؛ متقاضیان صرفا هزینه های آماده سازی از قبیل تسطیح، جدول گذاری، هزینه های تملک از طریق دولت و دیگر موارد را پرداخت می کنند که رقم چندان بالایی نیست.

دو سال اول اختصاص زمین شامل تنفس خواهد بود و نیازی به پرداخت مبلغ نیست؛ از سال سوم متقاضیان به مدت هشت سال اقساط آماده سازی این زمینها را پرداخت خواهند کرد.

جزئیات مربوط به تسهیلات واگذاری زمین و مسکن در قالب قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت مصوب 19 آبان ماه 1400 در ذیل آمده است:

ماده 3- وزارت راه و شهرسازی مکلف است امکان استفاده مجدد از امکانات دولتی مربوط به تامین مسکن خانوار را برای خانواده ها پس از تولد فرزند سوم و بیشتر فراهم آورد و این خانواده ها می توانند صرفا برای بار دوم از کلیه امکانات دولتی در این خصوص استفاده کنند.

ماده 4- به منظور تحقق بند چ ماده (102) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران دولت مکلف است یک قطعه زمین یا واحد مسکونی حداکثر به میزان (200) متر مربع منطبق با ضوابط حدنصاب تفکیک بر اساس طرحهای هادی روستایی و شهری یا طرحهای جامع و تفصیلی شهری مصوب برای ساکنین در روستاها یا شهرهای کمتر از 500 هزار نفر پس از تولد فرزند سوم و بیشتر به صورت مشترک و بالمناصفه به پدر و مادر، در همان محل بر اساس هزینه آماده سازی فقط برای یک بار به صورت فروش اقساطی با دو سال تنفس و هشت سال اقساط اعطا کند و سند مالکیت، پس از پرداخت آخرین قسط، ظرف حداکثر یک ماه، به مالکین تحویل داده می شود.

تبصره 1- برای ساکنین شهرهای بالای 500 هزار نفر، زمین یا واحد مسکونی با شرایط مقرر در این ماده بسته به اعلام ظرفیت از طریق دولت مبنی بر وجود زمین یا واحد مسکونی در شهرهای اطراف یا شهرهای نو یا شهرهای مجاور یا زادگاه پدر یا مادر مشروط به اینکه بالاتر از 500 هزار نفر نباشد، به انتخاب پدر و در صورت فوت پدر، به انتخاب مادر، بر اساس آیین نامه مذکور در تبصره (3) اختصاص می یابد.

تبصره 2- مالکیت زمین یا واحد مسکونی در صورت فوت هریک از پدر و مادر بر اساس موازین قانونی ارث به ورثه متوفی تعلق می گیرد.

تبصره 3- وزارت راه و شهرسازی مکلف است با همکاری وزارت جهاد کشاورزی آیین نامه موضوع ماده فوق را حداکثر سه ماه پس از لازم الاجرا شدن این قانون تهیه و جهت تصویب به هیات وزیران ارایه کند.

ماده 5- به منظور تحقق بند چ ماده (102) قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران دستگاههای اجرایی مکلفند برای تامین و ارتقای کیفیت مسکن، خاتمه کار و عوارض ساخت و ساز، کلیه هزینه های تخصیص شبکه، انشعابات و هزینه های خدمات نظام مهندسی را به میزان پنجاه درصد (50%) برای خانواده های دارای سه فرزند زیر بیست سال و به میزان هفتاد درصد (70%) برای خانواده های دارای حداقل چهار فرزند زیر بیست سال برای یک مرتبه و هزینه پروانه و عوارض ساختمانی را به میزان 10 درصد برای خانواده های دارای حداقل سه فرزند زیر بیست سال تخفیف دهد. دولت مکلف است صد در صد (100%) تخفیفهای مربوط به پروانه ساختمانی را از محل منابع عمومی در بودجه های سنواتی پیش بینی کند.

تبصره 1- معافیتهای فوق تا متراژ (130) متر مربع زیربنای مفید در شهر تهران، (200) متر مربع زیربنای مفید در شهرهای بالای 500 هزار نفر و (300) متر مربع زیربنای مفید برای سایر شهرها و روستاها قابل اعمال است.

تبصره 2- محاسبات و نظارت مهندسین در خدمات نظام مهندسی برای خانواده های فوق جزو سهمیه سالانه آنها منظور نمی شود.

منبع: توریسم آنلاین

به "سیرتا پیاز نحوه ثبت نام مسکن برای خانواده های دارای سه فرزند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیرتا پیاز نحوه ثبت نام مسکن برای خانواده های دارای سه فرزند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید