نیرویی که یک تنه بورس را بالا برد

به گزارش وبلاگ بایجانی، روز شنبه شاخص کل به رشد خود ادامه داد شاخص کل هم وزن بورس به کانال 400 هزار واحدی صعود کرد و شاخص کل فرابورس به کانال 17 هزار واحدی وارد شد. اما مهم ترین اتفاق رکورد شکنی ارزش معاملات خرد بود.

نیرویی که یک تنه بورس را بالا برد

به گزارش اقتصادنیوز، در معاملات روز شنبه بورس پایتحت وجود مازاد تقاضا در بازار، بر سایر عوامل کاهنده غلبه کرد و موجب رشد شاخص های بازار شد. در خاتمه معاملات امروز هم ارزش صف های خرید و هم ارزش صف های فروش کاهش یافت، اما ارزش صف های خرید هزار و 451 میلیارد تومان بیشتر از ارزش صف های فروش بود.

در پیش گشایش بورس، تعداد نماد های صف فروش 261 نماد بود و 229 نماد صف خرید داشتند. نماد های وتوکا (سرمایه گذاری توکا فولاد)، کگهر (معدنی و صنعتی گلگهر) و غگیلا (پگاه گیلان) بیشترین صف خرید را داشتند و در سوی دیگر بازار، نماد های وملی (هلدینگ ملی)، خیاری (یاری فنر ایند امین) و ثغرب (شرکت سرمایه گذاری مسکن شمال غرب) بیشترین صف فروش را در پیش گشایش داشتند.

در آغاز معاملات امروز، ارزش صف های خرید هزار و 150 میلیارد تومان و ارزش صف های فروش 654 میلیارد تومان بود. به طوری که 18 درصد بازار صف خرید و 11 درصد نماد های بازار صف فروش داشتند. کگهر (معدنی و صنعتی گلگهر)، وتوکا (سرمایه گذاری توکا فولاد) و سیمرغ (شرکت سیمرغ) بیشترین صف خرید را داشتند و بیشترین ارزش صف های فروش به نماد های وملی، ثغرب و خیاری اختصاص داشت.

در 15 دقیقه ابتدایی شاخص کل بورس دچار نوسان شد و پس از یک افت و خیز 4 هزار واحدی، آغاز به رشد کرد. فرایند صعودی شاخص بورس تا انتهای معاملات روز ادامه یافت و در خاتمه معاملات 23 هزار و 548 واحد بالا تر از رقم روز چهارشنبه ایستاد.

آغاز سبز هفته

در خاتمه معاملات شنبه بازار سهام، تعداد شرکت هایی که رشد قیمت داشتند بیش از سه برابر تعداد شرکت هایی بود که قیمت بازار آن ها کاهش یافت. 354 نماد رشد قیمت داشتند که 245 نماد بورسی و 109 نماد فرابورسی بودند. همچنین 114 نماد کاهش قیمت داشتند که 91 نماد بورسی و 23 نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، 72 درصد بازار رشد قیمت داشتند تا شاخص کل بورس تهران 23 هزار و 548 واحد صعود کند و در رقم یک میلیون و 390 هزار واحد بایستاد.

شاخص کل هم وزن نیز 6 هزار و 399 واحد رشد کرد و به رقم 401 هزار و 531 واحد رسید. شاخص کل فرابورس هم 371 واحد بالا آمد به 17 هزار و 322 واحد رسید.

امروز در بین شرکت هایی که بیشترین تاثیر را در شاخص کل داشتند، قیمت سهام فارس (صنایع پتروشیمی خلیج فارس) 4.7 درصد رشد کرد و به تنهایی 4 هزار و 104 واحد شاخص کل را بالا کشید. پس از فارس، فولاد (فولاد مبارکه) و فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) دیگر نماد های سبزرنگ بازار بودند که بیشترین تاثیر را بر رشد شاخص کل داشتند.

رشد ارزش معاملات خرد بورس

در معاملات روز شنبه، ارزش معاملات کل بازار سهام 22 هزار و 700 میلیارد تومان بود که نسبت به آخرین روز معاملاتی هفته پیش 19 درصد کاهش یافته است. اما ارزش معاملات خرد بورس به فرایند صعودی خود ادامه داد و با افزایش 10 درصدی، به رقم 19 هزار و 290 میلیارد تومان رسید که رتبه سوم بالاترین رقم در نیمه دوم سال محسوب می گردد.

مازاد تقاضا در بازار

در طی معاملات روز شنبه تقاضای کل بیشتر از عرضه ها بود. در خاتمه معاملات امروز اگرچه ارزش صف های خرید و فروش بورس نسبت به روز چهارشنبه کاهش یافتند، اما بازار همچنان با مازاد تقاضا همراه است. ارزش صف های خرید نسبت به روز معاملاتی گذشته 4 درصد کاهش یافت و به رقم هزار و 983 میلیارد تومان رسید. ارزش صف های فروش نیز با کاهش 36 درصدی به رقم 532 میلیارد تومان رسید.

در خاتمه معاملات امروز، بیشترین ارزش صف خرید به شرکت سرمایه گذاری توکا فولاد (با نماد معاملاتی وتوکا) تعلق داشت و پس از آن، تاپیکو (شرکت سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین) و کگهر (معدنی و صنعتی گلگهر) بیشترین صف خرید را داشتند. شرکت سرمایه گذاری مسکن شمال غرب نیز بیشترین ارزش صف فروش بازار را به خود اختصاص داد. پس از ثغرب، خیاری (یاری فنر آیند امین) و کفپارس (فرآورده های نسوز پارس) در رتبه های بعدی جدول بیشترین ارزش صف فروش نهاده شدند.

ورود 153 میلیارد تومان پول حقیقی

بورس در روز شنبه برای دومین روز کاری پیاپی با ورود پول های حقیقی همراه بود، در معاملات امروز، خالص پول حقیقی ورودی 153 میلیارد تومان بود که بیشترین سهم به نماد فولاد (شرکت فولاد مبارکه) اختصاص داشت.

امروز در سمت تقاضا، 89 درصد خرید ها توسط معامله گران حقیقی و 11 درصد توسط معامله گران حقوقی انجام شد. در سمت عرضه، 88 درصد فروش ها توسط معامله گران حقیقی و 12 درصد توسط حقوقی ها انجام شد.

ایران خودرو صدرنشین جدول معاملات

در معاملات روز شنبه، قیمت سهام شرکت ایران خودرو 4.5 درصد کاهش یافت و به تنهایی هزار و 386 واحد شاخص کل را پائین کشید. نماد خودرو بیشترین ارزش معامله و بیشترین حجم معامله بازار سهام در روز شنبه را به خود اختصاص داد. ارزش معاملات سهام ایران خودرو یک هزار و 24 میلیارد تومان بود.

پس از خودرو، سهام بانک تجارت (با نماد معاملاتی وتجارت) بیشترین ارزش معاملات را داشت. شستا (شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی) رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن، فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) و شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان) در رتبه های بعدی بیشترین ارزش معاملات نهاده شدند.

تعداد معاملات سهام ایران خودرو 2 میلیارد و 664 میلیون و 906 هزار و 914 سهم بود. بانک تجارت در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار نهاده شد و رتبه سوم به شرکت سایپا (با نماد معاملاتی خساپا) اختصاص داشت. دو نماد بانکی وبصادر (بانک صادرات) و پارس (بانک پارسیان) در رتبه های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

منبع: فرارو

به "نیرویی که یک تنه بورس را بالا برد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نیرویی که یک تنه بورس را بالا برد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید