سازمان غذا و دارو مقدار واکسن مورد احتیاج را اعلام کند

به گزارش وبلاگ بایجانی به نقل از موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی ، دکتر علی اسحاقی با اشاره به جزئیات ساخت واکسن رازی کووپارس اظهار کرد: این واکسن دارای دو دوز تزریقی و یک دوز استنشاقی است که هیچ یک از واکسن های ساخته شده کووید 19 در جهان دارای این ویژگی نیست. فرمولاسیون ساخت آن مبتنی بر پروتئین نوترکیب است یعنی از بی خطرترین پلتفرم های شناخته شده محسوب می گردد.

سازمان غذا و دارو مقدار واکسن مورد احتیاج را اعلام کند

وی اضافه نمود: واکسن کووپارس، ایمنی همولار و سلولار را توامان ایجاد می نماید و فاقد هر گونه جرم زنده ویروس بوده و خطری از این بابت، گیرنده واکسن کووپارس را تهدید نمی نماید.

اسحاقی درباره عدم صدور مجوز مصرف اضطراری این واکسن به رغم درخواست موسسه از سازمان غذا و دارو با اشاره به این که موسسه رازی به دو دلیل تقاضای صدور مجوز اضطراری را مطرح نمود، توضیح داد: برخلاف بعضی واکسن هایی که به آن ها مجوز مصرف اضطراری داده شده، تمام مراحل فازهای یک و دو واکسن کووپارس در ایران طی شده و داده هایی که از این فازها در اختیار سازمان غذا و دارو نهاده شد کاملا این نکته را تایید می نماید؛ از طرفی وزیر سابق بهداشت، بر همین مبنا این نوید را داده بودند با آغاز فاز 3 مجوز مصرف اضطراری برای مصرف عمومی این واکسن صادر خواهد شد.

وی یادآور شد: گرچه اکنون سازمان غذا و دارو از ما نتایج بررسی بینابینی را می خواهد و فکر می کنم تا یکی دو هفته آینده اطلاعات مورد احتیاج محقق گردد و مجوز مصرف اضطراری را دریافت کنیم.

رئیس موسسه رازی در ادامه در پاسخ به نتایج فاز یک و دو واکسن کووپارس گفت: در فاز اول، بی خطری یا کم عارضه و بی عارضه بودن واکسن مدنظر بود که در این فاز این موضوع ثابت و دوز موثر نیز انتخاب شد. در فاز دوم تمرکز بر ایمنی زایی واکسن مورد مطالعه نهاده شد که نتایج آن نیز رضایت بخش بود. در فاز سوم نیز تا کنون 17 هزار نفر مشارکت نموده اند و نتایج به دست آمده، بسیار خوب بوده است.

اسحاقی اضافه نمود: واکسن کووپارس به عنوان دوز بوستر یا یادآور تمام واکسن های دیگر قابل استفاده است و این یکی دیگر از نقاط قوت واکسن شمرده می گردد.

وی با اشاره به مذاکره با معاونت بهداشت وزارت بهداشت مبنی بر صدور کارت واکسن برای تمام داوطلبان فازهای یک، دو و سه کارآزمایی بالینی واکسن رازی کوو پارس اضافه نمود: ارسال شماره ملی تمام داوطلبان به معاونت بهداشت وزارت بهداشت به زودی تکمیل می گردد و دریافت کارت واکسن از سامانه واکسن امکان پذیر خواهد بود.

رئیس موسسه رازی در پاسخ به قابلیت استفاده واکسن کووپارس در سنین پایین تاکید نمود: این واکسن به لحاظ پایه علمی، جزء ایمن ترین پلتفرم های شناخته شده جهان برای سنین پایین است زیرا کمترین اندازه آنتی ژن بین واکسن های داخلی و خارجی، در این واکسن به کار برده شده است. پروتکلی نیز تدوین و تحویل سازمان غذا و دارو داده ایم که در صورت تایید، برای سنین زیر 18 سال هم قابل مصرف خواهد بود.

اسحاقی یادآور شد: قاعده برای مصرف واکسن در سنین پایین، از 18 سال آغاز و با هر سه سال کاهش، تا سن سه سالگی را شامل می گردد.

رئیس موسسه رازی درباره دانش فنی واکسن کووپارس، به سابقه طولانی و تجربه بالای این موسسه در واکسن سازی اشاره نمود و پاسخ داد: سابقه موسسه رازی در ساخت واکسن های انسانی نوزادان و بزرگسالان شامل فلج اطفال، دیفتری، کزاز، سرخجک، سرخک و اوریون بعلاوه ساخت تعداد بالایی از واکسن های مصرف دامی، موید تجربه فراوان این موسسه در ساخت واکسن است؛ واکسن کووپارس نیز به پشتوانه دانش فراوان و تجربه بالای صد ساله این موسسه ساخته شده و دانش فنی آن کاملا بومی و داخلی و متعلق به موسسه رازی است و آنچه غیر بومی است، بعضی تجهیزات و امکانات زیرساختی واکسن است.

وی توضیح داد: موسسه رازی برای ساخت واکسن کووید 19 پلتفرمی را انتخاب کرد که در این شرایط برترین باشد و از پلتفرم های نسل دوم و سوم واکسن محسوب می گردد.

رئیس موسسه رازی، فراوری انبوه را مستلزم اعلام احتیاج سازمان غذا و دارو عنوان و توضیح داد: این سازمان ضروری است زودتر اندازه واکسن مورد احتیاجش را اعلام تا واکسن سازها براساس آن اقدام به فراوری واکسن نمایند.

اسحاقی، در پاسخ به سختی های کار اظهار کرد: گروهی بزرگ در اجرای این پروژه همکاری و نقش دارند که خودِ حضور این افراد، انگیزه بخش است، اما شیرین ترین قسمت این کار، نجات جان حتی یک نفر است که ما را به ادامه راه دلگرم می نماید.

وی ادامه داد: مسائلی که طی این مدت رخ داد گرچه به لحاظ روانی و ذهنی فشارآور بود، اما برداشت ما این است با توجه به نو بودن پلتفرم ساخت واکسن کوو پارس، سخت گیری ها بیشتر بود.

رئیس موسسه رازی تاکید نمود: در 19 ماه اخیر کوشش و زحمت فراوانی در موسسه رازی برای دسترسی مردم به واکسنی ایمن و موثر کشیده شده و قصد نداریم این جهت را متوقف کنیم.

منبع: خبرگزاری مهر

به "سازمان غذا و دارو مقدار واکسن مورد احتیاج را اعلام کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سازمان غذا و دارو مقدار واکسن مورد احتیاج را اعلام کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید