خبرنگاران مشاور پیشین امنیت ملی آمریکا: سیاست ترامپ در افغانستان غلط است

به گزارش وبلاگ بایجانی، تهران- خبرنگاران - مشاور پیشین امنیت ملی آمریکا در یک گفت و گوی ویدئوکنفرانسی با اشاره به اینکه برنامه دونالد ترامپ در مورد خروج از افغانستان نادرست است، گفت مردم آمریکا هزینه این سیاست ها را پرداخت می کنند و نیروهای آمریکا ناچار خواهند شد بار دیگر با هزینه بالاتری به افغانستان برگردند.

خبرنگاران مشاور پیشین امنیت ملی آمریکا: سیاست ترامپ در افغانستان غلط است

به گزارش وبلاگ بایجانی، روزنامه واشنگتن پست روز سه شنبه با بیان این مطلب اضافه کرد: هربرت مک مستر مشاور پیشین امنیت ملی آمریکا اخیرا در یک نطق ویدئو کنفرانسی گفت که سیاست رئیس جمهوری آمریکا در افغانستان نادرست است زیرا وی طی یک توافق با طالبان، از مأموریت اصلی (آمریکا) عدول کرده و امنیت آمریکا و متحدان افغانستان را زیر سوال برده است.

این نشریه آمریکایی اضافه کرد: وی با اعلام اینکه ترامپ با انجام توافق به انگیزه نیروهای آمریکایی برای جنگ صدمه زد، گفت که راهبرد ترامپ، این جنگ را غیرعادلانه می داند چون ما هیچگاه یک هدف عادلانه را تعریف نکرده ایم.

مک مستر در این خصوص گفت: این (راهبرد ترامپ) نادرست است. مردم آمریکا قیمت آن را پرداخت می کنند و ما مجبور خواهیم شد دوباره در آنجا (افغانستان) باشیم. ما باید این بار با هزینه بالاتری به آن جا برگردیم.

شبکه آمریکایی سی ان ان نیز گفت: مک مستر ژنرال چهار ستاره بازنشسته ارتش آمریکا که سالیان زیادی در (جنگ های)عراق و افغانستان حضور داشته است، گفت که رئیس جمهوری آمریکا امتیازات بسیاری داده است. زیرا دونالد ترامپ به دنبال آن است تا با توافقی میان دولت افغانستان و طالبان هر چند نیم بند و شکننده و ضعیف؛ آن را به عنوان امتیازی برای خود در هنگام مبارزات انتخاباتی ثبت کند.

بر اساس این گزارش، مک مستر در ویژه برنامه 60 دقیقه شبکه تلویزیونی سی.بی.اس (CBS) نیز گفته بود: تصور می کنم آنچه که وی (ترامپ) بنابر سیاست جدید در قبال افغانستان انجام داده، در حقیقت علیه دولت افغانستان است.

مشاور سابق امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا درحالی به انتقاد از سیاست دولت ترامپ در قبال صلح افغانستان پرداخت که به گفته برخی تحلیلگران منطقه ای، برگزاری مذاکرات صلح افغانستان در دوحه قطر این بدبینی را بوجود آورده که این نه یک راهبرد برای صلح در افغانستان بلکه یک برنامه تبلیغاتی برای دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا است.

کارشناسان با اشاره به شتاب ترامپ برای رسیدن به نتیجه در گفت و گوهای صلح می گویند چنین عجله ای از سوی ترامپ و تیم وی برای فوریت بخشیدن به فرایند صلح، طبیعتا به انتخابات آینده آمریکا مرتبط است. زیرا ترامپ برای مبارزات انتخاباتی چیز زیادی در دست ندارد و شکست دولت وی در مهار کرونا باعث شده است حتی ابهت پوشالی آمریکا هم زیر سوال برود. پس در چنین شرایطی توافق صلح افغانستان را یک برگ برنده و امتیاز خوبی برای انتخاب دوباره خود می داند.

تا امروز 29 مهر ماه، 28 روز از ورود تیم های مذاکرات دولت افغانستان و طالبان به دوحه قطر می گذرد و این مذاکرات مقدماتی هنوز به نتیجه مورد رضایت طرفین نرسیده است.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران مشاور پیشین امنیت ملی آمریکا: سیاست ترامپ در افغانستان غلط است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران مشاور پیشین امنیت ملی آمریکا: سیاست ترامپ در افغانستان غلط است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید