تحقیقات دادگاه کیفری بین الملل درباره جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت سیا و آمریکا در افغانستان

به گزارش وبلاگ بایجانی، دادگاه کیفری بین الملل اظهار داشت، بازرس ارشد این دادگاه خواهان مجوز قضائی برای انجام تحقیقاتی درخصوص جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت در افغانستان شده است.

تحقیقات دادگاه کیفری بین الملل درباره جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت سیا و آمریکا در افغانستان

به گزارش وبلاگ بایجانی، به نقل از پایگاه اینترنتی راشاتودی، دادگاه کیفری بین الملل در بیانیه ای بیان کرد: این تحقیقات درخصوص جرائمی که از اول مه سال 2003 میلادی در افغانستان انجام شده و همچنین هرگونه جرائم مرتبط با درگیری هایی که از اول ژوئیه سال 2002 میلادی در خارج از این کشور انجام شده انجام خواهد شد.

در ادامه این بیانیه آمده است: طالبان و شبکه حقانی که هر دو علاوه بر افغانستان در پاکستان نیز فعالیت دارند و همچنین نیروهای امنیت ملی افغانستان، اعضای اداره امنیت ملی و پلیس ملی افغانستان از جمله طرفینی هستند که تحت این تحقیقات قرار خواهند داشت.

در این بیانیه آمده است: شرایط در افغانستان از سال 2006 میلادی توسط دفتر دادستان تحت آنالیز های اولیه قرار داشته است. پس از آنالیز جامع و دقیق اطلاعاتی که در دسترس دفتر دادستان نهاده شد معیارهای قانونی متناسب اساسنامه رم درخصوص این اطلاعات اعمال شد و دادستان تصمیم گرفت که یک اساس منطقی برای انجام تحقیقاتی درخصوص شرایط در افغانستان وجود دارد.

این تحقیقات همچنین جنایات جنگی و نقض حقوق بشر انجام شده توسط آمریکا و متحدانش را با تمرکز بر آژانس اطلاعات مرکزی (سیا) و نقشش در فعالیت بازداشتگاه های غیرقانونی و مخفیانه در افغانستان و دیگر کشورهای متحد را آنالیز خواهد نمود.

سازمان سیا از این بازداشتگاه های مخفیانه برای بازداشت و بازپرسی تروریست های مظنون پس از حملات تروریستی 11 سپتامبر استفاده نموده و در آنها از تکنیک های بازپرسی پیشرفته که به عنوان ابزار شکنجه مورد انتقاد نهاده شده اند استفاده نموده است.

دیگر بازداشتگاه های غیرقانونی و مخفی سازمان سیا در لهستان، لیتوانی، رم و تایلند قرار گرفته است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تحقیقات دادگاه کیفری بین الملل درباره جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت سیا و آمریکا در افغانستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحقیقات دادگاه کیفری بین الملل درباره جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت سیا و آمریکا در افغانستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید