بورس خودروهای لاکچری را مقرون به صرفه می نماید؟

به گزارش وبلاگ بایجانی، ماه گذشته شرکت های سایپا و ایران خودرو محصولات خود را بین 14 تا 30 درصد افزایش دادند. اما با دستور رئیس جمهور این افزایش قیمتی لغو شد. به نظر می رسد دولت برای لغو قیمت گذاری دستوری خودرو قصد ورود خودروها را به بورس دارد. در اول گام این تصمیم، دولت به سراغ خودرویی رفت که حساسیت قیمتی مردم در آن کمتر دیده می گردد. مجید عشقی در نشست با تشکل های بخش خصوصی بازار سرمایه بیان کرد: خودرو های لاکچری به تدریج وارد بورس می شوند. سپس گفت: برای بقیه خودرو ها برنامه ای نداریم.

بورس خودروهای لاکچری را مقرون به صرفه می نماید؟

به گفته پیغام الیاس کردی، کارشناس بازارهای اقتصادی، خودروهای لاکچری سه دسته هستند. دسته اول، خودروهایی هستند که کاملا به صورت وارداتی در کشور هستند. دسته دوم خودروهای مونتاژ شده هستند. دسته ای از خودروها نیز فراوری داخل هستند و جزو خودروهای لاکچری محسوب می شوند و به قیمت های 500 میلیون تا یک میلیارد تومان نیز در بازار آزاد معامله می شوند. اما سازمان بورس هنوز اعلام ننموده است که کدام دسته از خودروهای لاکچری را وارد بورس کالا می نماید.

قیمت خودرو با ورود به بورس کاهش می یابد؟

کاظم محمدی نیک خواه، فعال بازار خودرو در تبادل نظر با خبرنگار وبلاگ بایجانی گفت: اگر صحبتی مبنی بر خودروهای لاکچری شده بود، در مورد خودروهای رسوب نموده درگمرک است. زیرا خودروهای لاکچری دیگر به کشور وارد نمی شود.

او اضافه کرد: این خودروهای رسوب نموده در گمرک در مدل های 2016، 2017 و 2018 است. ممکن است این خودروها به مزایده گذشته شود و بعد از آن، وارد بورس شود.

این فعال بازار در ادامه گفت: این تصمیمات هیچ اثری در بازار نداشته و نخواهد داشت و تا به امروز عملی نشده اند. ورود خودروهای لاکچری در بورس هنوز تعیین نیست. زمانی که این خودروها به بورس وارد شدند، تاثیر خود را در بازار و قیمت ها نشان می دهد.

کشور خودروی لاکچری ندارد

محمدی نیک خواه در مورد صحبت مجید عشقی در مورد خودروهای لاکچری داخلی و مونتاژی گفت: اگر خودروهای لاکچری داخلی و مونتاژی بودند، مسئله ای برای فروش آنها نیز نبود. کشور در حال حاضر خودرویی به نام خودروی لاکچری ندارد. این صحبت ها جز خراب کردن وضع بازار هیچ تاثیر دیگری نخواهد داشت.

به گفته نیک خواه، هرگاه عرضه و تقاضا به صورت عادی خود بازشود، بازار خودرو نیز به حالت اولیه برمی شود.

احتمال عقب نشینی دولت از قیمت گذاری دستوری

پیغام الیاس کردی، معامله گر بورس درخصوص ورود خودروهای لاکچری به بورس، نظر دیگری داشت. او گفت: احتمال این وجود دارد که دولت برای قیمت گذاری دستوری خودرو عقب نشینی کند و در پی راهکاری برای لغو قیمت گذاری ها است، اما تا زمان ورود خودروها به بورس نمی توان تاثیر آن را بر قیمت ها پیش بینی کرد.

این کارشناس اضافه کرد: ماه گذشته دولت در پی حذف قیمت گذاری دستوری خودرو بود، اما رئیس جمهور دستور مقرون به صرفه ماندن خودرو را صادر کرد.

به گفته پیغام الیاس کردی، دولت برای نزدیک شدن به طرح خود، خودروهای لاکچری را نقطه شروع خود می داند. چون حساسیت کمتری از طرف عموم مردم بر آن وجود دارد.

او بیان نمود: خودروهای لاکچری سه دسته هستند. دسته اول، خودروهایی هستند که کاملا به صورت وارداتی در کشور هستند. دسته دوم خودروهای مونتاژ شده هستند. دسته ای از خودروها نیز فراوری داخل هستند و جزو خودروهای لاکچری محسوب می شوند و به قیمت های 500 میلیون تا یک میلیارد تومان نیز در بازار آزاد معامله می شوند.

او اضافه کرد: اختلاف قیمتی خودروها در بازار آزاد و کارخانه باعث ایجاد رانت می شود. سازمان بورس قصد حمایت این طرح را دارد که در آینده باقی خودروها را نیز وارد بورس کالا کند و از رانت موجود جلوگیری کند.

الیاس کردی گفت: به نظر می رسد سازمان بورس و دولت قصد آزمایش طرح ورود خودروی لاکچری به بورس را دارند تا تاثیر ورود این خودرو به بورس در بازار آزاد و قابلیت اجرایی شدن آن را مشاهده نمایند. فروش همه خودروها در بورس نیز یکی دیگر از احتمالات است.

منبع: تجارت نیوز

به "بورس خودروهای لاکچری را مقرون به صرفه می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بورس خودروهای لاکچری را مقرون به صرفه می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید