این 5 خودرو در مسافت رکورد زدند!، عکس

به گزارش وبلاگ بایجانی، گجت نیوز نوشت: در این مطلب نگاهی به 5 خودرو دارای رکورد بیشترین مسافت طی شده داریم؛ پرکارکردترین ماشین های دنیا که 1 میلیون کیلومتر برایشان چیزی جز شوخی نیست!

این 5 خودرو در مسافت رکورد زدند!، عکس

اگر راننده خودرو سواری باشید، احتمالاً پس از چند صد هزار کیلومتر کارکرد به فکر فروش خودرو خود می افتید. با وجود این، افرادی بوده اند که با نهایت حساسیت در نگهداری اتومبیل سواری خود، نه تنها 1 میلیون بلکه چند میلیون کیلومتر را در طول سال ها با آن طی کرده اند. در ادامه به همین خودروها می پردازیم؛ خودروهایی که با در اختیار داشتن رکورد بیشترین مسافت طی شده، طول عمر حداکثری ساخته های برندهای بزرگ حوزه اتومبیل را به نمایش می گذارند.

پنج خودرو دارای رکورد بیشترین مسافت طی شده

پورشه 356C مدل 1964

گای نیومارک (Guy Newmark) اهل کالیفرنیا از آن پسرهای خوش بخت روزگار بوده که پس از اتمام دوره دبیرستان یک پورشه 356C مدل 1964 با کارکرد خیلی پایین از پدرش هدیه گرفت. او هم که واسطه خرید و فروش قایق های تفریحی بود، از روزی که این خودرو را هدیه گرفت از آن برای رفت و آمدهای روزانه خود استفاده کرد تا حالا کارکردش به بیش از 1 میلیون و 600 کیلومتر برسد و یکی از چند خودرو دارای رکورد بیشترین مسافت طی شده باشد.

همراهی این پورشه 356C با نیومارک بدون دردسر هم نبوده است. چند سال قبل این خودرو کوپه آلمانی را در حالی که در گاراژ پارک بود، دزدیدند. البته شانس با صاحب این خودرو یار بود و دزدها نتوانستند آن را با دستکاری سیم کشی روشن کنند. در آخر، چند خیابان دورتر از خانه او کنار باغچه یکی از همسایه ها این پورشه را پیدا کردند.

نیومارک در رسیدگی به این پورشه حساسیت زیادی به خرج می دهد؛ در واقع، او پس از هر 5 هزار کیلومتر اقدام به سرویس آن می کند. البته شکی در این موضوع نیست که حتی با نگهداری به بهترین شکل ممکن، کماکان خودرو به تعمیرات عمده نیاز پیدا می کند. این خودرو پورشه هم سه بار بازسازی موتور را تجربه کرده و بعد از حدود 1 میلیون و 450 هزار کیلومتر هم گیربکس آن اورهال شده است.

شورلت سیلورادو C/K مدل 1991

این شورلت سیلورادو C/K که تا سال 2012 دست کم 2 میلیون کیلومتر را طی کرده بود، مثال بارزی برای دوام تراک های آمریکایی است. صاحب این خودرو فردی به نام فرانک اورسنیک (Frank Orsenik) است که از آن برای رفت و آمدهای روزانه از شهر شاوانو ایالات متحده به شیکاگو استفاده می کرده. البته باید ذکر کرد که او این خودرو را در حالی که صاحب قبلی اش با آن حدود 65 هزار کیلومتر طی کرده بود، خریداری کرد. اورسنیک نام این پیکاپ خود را دختر پیر گذاشته بود؛ این نام قایقی در فیلم ملکه آفریقایی با نقش آفرینی هامفری بوگارت بود.

بنا بر تصاویر موجود، این سیلورادو C/K دارای رنگ فابریک قرمز و نقره ای برای بدنه است و به جز بادگیر شیشه ها و محافظ شیشه عملاً همه اجزای آن فابریک کارخانه اند. اورسنیک طی مصاحبه ای به این اشاره کرده که موتور 5.7 لیتری بلوک کوچک V8 این پیکاپ کاملاً دست نخورده مانده؛ به طور دقیق، این موتور بازسازی یا تقویت نشده است و فقط اجزایی مثل سیستم اگزوز و دینام آن تعویض شده اند. حالا اگر کنجکاوید که راز دوام استثنائی این پیکاپ آمریکایی چیست، اورسنیک می گوید برنامه ای سرسختانه برای نگهداری از آن و همچنین رانندگی آرام بدون اینکه فشار مضاعفی به خودرو وارد کند، از عوامل تاثیرگذار در این زمینه بوده اند.

مرسدس بنز 240D مدل 1976

سری W115 مرسدس بنز به دوام فوق العاده بالا معروفیت دارد و حتی برخی یکی از بهترین مهندسی های خودرو را متعلق به آن می دانند؛ در حدی که معتقدند رقیب این خودرو همان جایگزین آن یعنی سری W123 است. سری W115 که از اواخر دهه 60 تا اواسط دهه 70 میلادی در خط تولید اشتوتگارتی ها قرار داشت، روی اولین شاسی کاملاً نو آن ها از زمان جنگ جهانی دوم سوار شده بود. البته بیشتر ماشین بازها پیشرانه های دیزل جان سخت این سدان را ویژگی اصلی آن بر می شمارند؛ هرچند نمونه های بنزین سوز هم برای این سری ارائه می شد که به نوبه خود مطلوب بودند.

گرگوریو سکنیدس (Gregorios Sachinidis) که مرسدس بنز 240D مدل 1976 او یکی از چند خودرو دارای رکورد بیشترین مسافت طی شده است، به خوبی با دوام سری W115 آشنایی دارد. او از این خودرو هم برای امور شخصی استفاده می کرد و هم به عنوان تاکسی در محل تولدش یعنی یونان. نتیجه سال ها رفت و آمد او با این سدان مرسدس بنز، حدود 4 میلیون و 590 هزار کیلومتر کارکرد بود تا جزو پرکارترین خودروهایی باشد که امروزه می توان پیدا کرد.

خودرو شخصی گرگوریو سکندیس حتی توجه مرسدس بنز را جلب کرد و این خودروساز آلمانی پس از تایید صحت میزان کارکرد این خودرو، در عوض آن یک کلاس C نو به او هدیه داد. این خودرو حالا در موزه مرسدس بنز در اشتوتگارت آلمان به سر می برد تا یادآوری برای کیفیت محصولات این برند خوشنام آلمانی باشد.

فولکس واگن بیتل مدل 1963

فولکس واگن بیتل یا قورباغه ای مدل 1963 متعلق به آلبرت کلین (Albert Klein) بر خلاف مواردی مثل شورلت سیلورادو C/K یا پورشه 356C هزینه زیادی را جهت تعمیرات اساسی برای صاحب خود تراشیده است. کلین این خودرو را سال 1963 با قیمت 1900 دلار خرید و طی 30 سال بعدی که در اختیارش داشت، با آن مجموعاً 2 میلیون و 591 هزار کیلومتر رانندگی کرد. این در حالی است که در طول این سال ها بیش از 38 هزار دلار برای آن هزینه کرد.

موتور و گیربکس این فولکس واگن قورباغه ای به ترتیب دست کم 7 و 3 بار تعویض شده اند. 150 بار هم تعداد دفعات تعویض تایرهای آن است. این خودرو همچنین در طول 1 میلیون و 600 هزار کیلومتر اولی که پیمود، 138 هزار لیتر بنزین مصرف کرد.

کلین درباره اینکه چطور پیروز شده با این فولکس قورباغه ای بیش از 2 میلیون کیلومتر را طی کند توضیح داده است. او می گوید علاقه دارد که پشت فرمان بنشیند و در حالی که با افکار خودش تنها است، مسافت های طولانی را رانندگی کند.

جالب است بدانید حتی فولکس واگن در سال 1987 به کلین یک سدان کاملاً نو را به رایگان پیشنهاد داد، ولی او این پیشنهاد را نپذیرفت و تصمیم گرفت این فولکس قورباغه ای خود را کماکان نگه دارد؛ به هر حال، احتمالاً داشتن یکی از چند خودرویی که رکورد بیشترین مسافت طی شده را به دست آورده اند، برای او ارزش بیشتری داشته است. این خودرو تا سال 1993 همراه گشت و گذارهای تنهایی کلین بود و دست آخر به موزه اهدا شد.

ولوو P1800S مدل 1966؛ خودرو دارای رکورد بیشترین مسافت طی شده در گینس

تا چند ده سال نام ولوو به خودروهای خانوادگی بی زرق و برق گره خورده بود، ولی این شرکت سوئدی در دهه 60 میلادی با معرفی یک سدان کوپه اسپرت مجذوب کننده به نام P1800 تصورات را نسبت به خود تغییر داد. این خودرو حتی به قدری خوش چهره بود که در یک مجموعه تلویزیونی شبیه به جیمز باند با نام The Saint حضور پیدا کرد.

اگر با این توصیفات فکر می کنید روی این محصول ولوو به عنوان یک خودرو بادوام نمی توان حساب باز کرد، سخت در اشتباه اید. ایروینگ گوردون (Irving Gordon) کسی است که با یک ولوو P1800S مدل 1966 مسافت تقریباً 5 میلیون و 150 هزار کیلومتر را طی کرد؛ مسافتی که با آن می توان 6 بار به ماه رفت و برگشت! او حتی به همین علت رسماً صاحب رکورد گینس شد و به برنامه تاک شو پرطرفدار جی لنو دعوت شد که در آن سلبریتی های درجه یک، از مدونا تا دنزل واشینگتن حضور داشته اند. بر اساس گفته خود گوردون، یکی از دلایل طول عمر استثنائی خودرو او تعویض مداوم روغن موتور بوده. همچنین او مصمم بود که اجازه ندهد شخص دیگری پشت فرمان آن بنشیند.

بلافاصله پس از مرگ صاحب این ولوو P1800S مدل 1966 در سال 2018، ولوو اقدام به خرید این خودرو کرد تا هم برای تحقیقات از آن استفاده کند و هم آن را در موزه خود در استان نیوجرسی آمریکا به نمایش بگذارد. این در حالی بود که این ولوو همچنان به نسبت کارکرد فوق العاده بالای خود، نو به نظر می رسید.

227227

منبع: خبرآنلاین

به "این 5 خودرو در مسافت رکورد زدند!، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این 5 خودرو در مسافت رکورد زدند!، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید