انتقاد امیرعبداللهیان ازعدم ابتکارغربی ها دروین، به پکن سفر می کنم

به گزارش وبلاگ بایجانی، وزیر امور خارجه ضمن تشکر و قدردانی از موضع حمایتی دولت چین در مذاکرات هسته ای وین، فرایند مصاحبه ها را در مجموع خوب توصیف و در عین حال از عدم ابتکار طرف های غربی در وین انتقاد کرد.

انتقاد امیرعبداللهیان ازعدم ابتکارغربی ها دروین، به پکن سفر می کنم

به گزارش گروه سیاسی وبلاگ بایجانی، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه و وانگ ای عضو شورای دولتی و وزیر امور خارجه چین روز پنجشنبه در تماس تلفنی در خصوص مناسبات دو جانبه، فرایند مذاکرات هسته ای وین و تحولات بین المللی مصاحبه کردند.

امیرعبداللهیان با ابلاغ سلام رئیس جمهور کشورمان به شی جی پینگ رئیس جمهور چین، در پاسخ به دعوت وزیرخارجه چین از آمادگی برای سفر به پکن در آینده نزدیک خبر داد.

در این مصاحبه وزیر امور خارجه کشورمان رفتار دولت آمریکا و برخی دول غربی در ارتباط با تحریم دیپلماتیک المپیک زمستانی پکن را مورد نکوهش قرار داد و با ابراز اطمینان از برگزاری خوب و موفقیت آمیز این رویداد ورزشی، از حضور مقامات ارشد ورزشی جمهوری اسلامی ایران به همراه کاروان اعزامی ورزشکاران در این رویداد مهم خبر داد.

امیرعبداللهیان ضمن تشکر و قدردانی از موضع حمایتی دولت چین در مذاکرات هسته ای وین، فرایند مصاحبه ها را در مجموع خوب توصیف کرد و در عین حال از عدم ابتکار طرف های غربی در وین انتقاد کرد.

وی اظهار امیدواری کرد: طرف های غربی بر مبنای منطق رفتار کرده و همچون جمهوری اسلامی ایران با حسن نیت ابتکار در مذاکرات حاضر شوند.

وزیر امور خارجه چین نیز ضمن ابلاغ سلام گرم آقای شی جی پینگ رئیس حمهور کشورش به رئیس جمهور کشورمان، مناسبات دو کشور را راهبردی خواند و از اراده دولت چین برای توسعه و تعمیق بیشتر روابط خبر داد.

وی ضمن حمایت از مواضع جمهوری اسلامی ایران، از همگرایی و همکاری با سایر کشور های در حال توسعه در برابر یکجانبه گرایی و توسعه طلبی قدرت های بین المللی بویژه آمریکا تاکید کرد.

وانگ ای همچنین سفر آینده وزیر امور خارجه کشورمان را به چین فرصتی مغتنم برای پیشبرد اهداف مشترک دو کشور مطرح کرد.

وزیر خارجه چین بر حمایت دولت متبوعش از کشورمان در ارتباط با مبارزه با بیماری کووید 19 تا ریشه کنی این بیماری تاکید کرد.

وانگ ای همچنین از موضع جمهوری اسلامی ایران ایران در قبال اقدام غربی ها در ارتباط با المپیک زمستانی پکن تشکر کرد و ابراز امیدواری نمود تا چین به عنوان میزبان بازی ها این رویداد را با حضور تیم های ایرانی با شکوه هرچه تمام تر برگزار کند.

وزیر امور خارجه چین در خصوص مذاکرات هسته ای در وین، با توجه به اقدامات و ابتکارات مثبت و حسن نیت جمهوری اسلامی ایران، رویکرد کشورمان در مذاکرات را مورد حمایت قرار داد و تلاش های مثبت طرف ایرانی را در فرایند مذاکرات راهگشا ارزیابی کرد.

وی همچنین اقدامات ایران در مذاکره با برخی کشور های منطقه برای رفع سوء تفاهمات موجود در منطقه را ستود و آن را عاملی در ایجاد ثبات در منطقه دانست.

در سرانجام وزیر امور خارجه کشورمان، اقداماتی مانند پیمان اوکاس (بین استرالیا، آمریکا و انگلیس) را به معنی تضعیف شدید رژیم منع اشاعه از طریق اعمال استاندارد دوگانه دانست. وی افزود: احتمالا این رویکرد موجب تحریک به اقدامات مشابه نیز خواهد شد.

طرفین بر تداوم رایزنی ها و مشورت های نزدیک فیمابین تهران و پکن در خصوص مسائل دوجانبه و همچنین مسائل مورد اهتمام مشترک در عرصه بین المللی تاکید کردند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "انتقاد امیرعبداللهیان ازعدم ابتکارغربی ها دروین، به پکن سفر می کنم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقاد امیرعبداللهیان ازعدم ابتکارغربی ها دروین، به پکن سفر می کنم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید