آمریکا در نشست روز سه شنبه وین درباره برجام حاضر می گردد خبرنگاران

به گزارش وبلاگ بایجانی، روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال مدعی شد در نشست روز سه شنبه در وین که در ادامه نشست امروز کمیسیون مشترک برجام برگزار خواهد شد، آمریکا هم حاضر می گردد، اما مذاکره مستقیم با ایران انجام نخواهد شد.

آمریکا در نشست روز سه شنبه وین درباره برجام حاضر می گردد خبرنگاران

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ بایجانی، خبرنگار آمریکایی روزنامه وال استریت ژورنال در توییتی مدعی شد آمریکا در نشست هفته آینده وین که در ادامه نشست امروز کمیسیون مشترک برجام برگزار خواهد شد، حاضر می گردد، اما مذاکره مستقیم با ایران انجام نخواهد شد.

او در این خصوص در توییتی نوشت: همه طرف ها هفته آینده برای مصاحبه درباره احیای توافق هسته ای در وین جمع خواهند شد، از جمله آمریکا. گرچه دست کم فعلاً مذاکرات مستقیمی بین ایران و ایالات متحده نخواهد بود. برنامه این است که کارشناسان در هفته های آینده مذاکرات را به پیش ببرند.

این خبرنگار در توییتی دیگر درباره اهداف این مصاحبه ها مدعی شد: هدف دستیابی به دو توافق است. یکی، تعیین کردن گام هایی است که آمریکا برای بازگشت به تعهدات برخواهد داشت و همچنین زمان آن هاست. دومی، مذاکره با ایران درباره این است که چه گام هایی را برای بازگشت به تعهدات طبق توافق هسته ای بردارد. بعضی امیدوارند در طول زمان آمریکا و ایران بتوانند به طور مستقیم مصاحبه نمایند. اما فعلاً این کار را نخواهند کرد.

روزنامه وال استریت ژورنال هم بعد از اعلام خبرنگارش در گزارشی گفت مذاکرات برای احیای توافق هسته ای سال 2015 با شرکت همه طرف های توافق هفته آینده در وین برگزار خواهد شد و اضافه نمود این اولین کوشش جدی برای نجات برجام از زمان روی کار آمدن جو بایدن خواهد بود.

این روزنامه آمریکایی در ادامه به نقل از دیپلمات های غربی، اضافه نمود مقامات ارشد از همه کشور های شرکت نماینده در توافق، ایران، فرانسه، آلمان، انگلیس، روسیه و چین و مقامات ارشد آمریکایی در پایتخت اتریش جمع خواهند شد. اما مذاکرات مستقیمی در حال حاضر بین مقامات ایرانی و طرف آمریکایی برگزار نخواهد شد.

پیشتر سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفته بود طرف های برجام در نشست مجازی امروز (آدینه) ضمن تاکید بر تعهدشان جهت حفظ برجام، تصمیم گرفتند این جلسه کمیسیون مشترک را هفته آینده (سه شنبه) به منظور تداوم رایزنی ها در وین ادامه دهند تا اقدامات مربوط به لغو تحریم ها و گام های هسته ای را گروه های کارشناسی مربوطه تعیین نمایند.

به گزارش فارس، نشست کمیسیون مشترک برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) امروز (آدینه) 13 فروردین 1400 برابر با 2 آوریل 2021 به صورت مجازی برگزار گردید. مطابق مفاد برجام، کمیسیون مشترک مسئول نظارت بر اجرای توافقنامه است.

کمیسیون مشترک، به ریاست انریکه مورا معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی از طرف جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و با حضور نمایندگان چین، فرانسه، آلمان، روسیه، بریتانیا و ایران در سطح معاونان و مدیران سیاسی وزرای امور خارجه برگزار گردید. سید عباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت امور خارجه، ریاست هیأت ایرانی در این نشست را عهده دار بود.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان در این نشست، ضمن تشریح مواضع اصولی کشورمان، لغو تحریم های آمریکا را اولین گام جهت احیای برجام خواند و گفت ایران به محض لغو تحریم ها و راستی آزمایی آنها، گام های جبرانی هسته ای را متوقف خواهد نمود.

وی اضافه نمود برای بازگشت ایالات متحده به برجام احتیاج به هیچ مذاکره ای نیست و جهت آمریکا در این خصوص کاملا روشن است و ایالات متحده همانگونه که از توافق خارج شد و تحریم های غیرقانونی علیه ایران وضع کرد، به همان صورت نیز می تواند به توافق برگشته و قانون شکنی را انتها دهد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "آمریکا در نشست روز سه شنبه وین درباره برجام حاضر می گردد خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا در نشست روز سه شنبه وین درباره برجام حاضر می گردد خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید