اشتباهات رایج در صبحانه خوردن

به گزارش وبلاگ بایجانی، اگر شما یک صبحانه متعادل از پروتئین ها و چربی های سالم و فیبر بخورید، خودتان را آماده می کنید که یک روز پُرانرژی و با عملکرد خوب داشته باشید. بعلاوه کمتر محتمل است روزی که خوب صبحانه خورده اید پُرخوری کنید.

اشتباهات رایج در صبحانه خوردن

به گزارش ایرنا، هرچند علم تا به امروز کاملاً تأیید ننموده که صبحانه مهم ترین وعده غذایی روز است؛ اما همچنان دلایل زیادی وجود دارد که چرا باید به خوردن یک صبحانه سالم اهمیت و اولویت بدهید. پیش از هر چیز اگر شما یک صبحانه متعادل از پروتئین ها و چربی های سالم و فیبر بخورید، خودتان را آماده می کنید که یک روز پُرانرژی و با عملکرد خوب داشته باشید. بعلاوه کمتر محتمل است روزی که خوب صبحانه خورده اید پُرخوری کنید.

اگر روزتان را با یک وعده صبحانه سالم و مقوی و مغذی آغاز کنید، از نظر روانی نیز بیشتر محتمل است که انتخاب های غذایی تان طی روز سالم تر باشد؛ اما بیشتر ما صبح ها عجله داریم و همین می تواند مانعی برای خوردن یک صبحانه کامل باشد. اما اگر با اصلاح اشتباهات متداول در صبحانه خوردن آغاز کنید، در مسیر درستی قرار می گیرید که با ایجاد عادت های سالم، روزی پرانرژی در پیش داشته باشید.

از صبحانه خوردن صرف نظر می کنید

خیلی از افراد فوراً بعد از بیدارشدن از خواب اشتها ندارند. اما اگر می خواهید هورمون های گرسنگی تان را کنترل نموده و طی روز حال خوبی داشته باشید، پس ضروری است یک صبحانه سالم و مقوی بخورید و اساس یک روزی خوب با تغذیه ای خوب را بسازید.

اگر اهل صبحانه خوردن نیستید، سعی کنید حداقل یک اسنک کوچک مثل یک مشت آجیل و میوه های خشک بخورید (البته بدون قند افزوده) یا یکی دو قاشق کره بادام زمینی میل کنید. این اسنک ها هرچند کوچک، اما پُر از پروتئین هستند، بنابراین مدت طولانی تری شما را سیر نگه می دارند.

غذا های شیرین را برای صبحانه انتخاب می کنید

به ندرت پیش می آید برای ناهار غذای شیرین بخورید، پس چرا باید صبحانه تان شیرین باشد؟ اغلب ما طعم های شیرین را برای صبحانه می پسندیم؛ چون به آن عادت نموده ایم. چیز هایی مثل مربا و پنکیک و شیره به طور سنتی در صبحانهٔ ما وجود دارند و حتی غلات صبحانه نیز معمولاً شیرین شده است. اما نکته این است که هرچقدر بیشتر قند و شیرینی بخورید، گرسنگی و افت قند خونتان در ساعت های بعدی بیشتر خواهد بود. پس این عادت را کنار بگذارید و مثلاً جودوسر پخته شده شیرین نشده و مزه دار شده با روغن زیتون، پنیرپارمزان و فلفل سیاه بخورید.

در خوردن کربوهیدرات زیاده روی می کنید

این هم یکی دیگر از عادت های بیشتر ماست که برای صبحانه، کربوهیدرات های تصفیه شده زیاد می خوریم. یک تکه نان تست یا بیگل با کره یا مربا در صبحانه بیشتر ما وجود دارد که در واقع نه تن ها هیچ ارزش غذایی ندارد؛ بلکه نهایتاً یک ساعت ما را سیر نگه می دارد. یک صبحانه تمام عیار باید ترکیبی از پروتئین و فیبر باشد، مثلاً ترکیب تخم مرغ همراه با سبزیجات و ماست یونانی با میوه و چند مغز می تواند یک صبحانه عالی برای تثبیت قند خون باشد و طولانی مدت سیر نگهتان دارد.

اگر برای آماده کردن صبحانه اغلب وقت ندارید، از قبل آن را آماده کنید (مثلاً شب قبل). مثلاً می توانید به مقدار صبحانه یک هفته تان جو دوسر خیس کنید و طی هفته مصرف کنید.

برای پروتئین صبحانه فقط سراغ تخم مرغ می روید

بله درست است که تخم مرغ، خصوصاً تخم مرغ آب پز یا نیمرو مطمئناً صبحانه خوبی است؛ اما لازم نیست هر روز تخم مرغ بخورید. می توانید برخی روز ها به جای اینکه پروتئین صبحانه تان را از تخم مرغ بگیرید، کره بادام زمینی و دانه چیا بخورید. یا مثلاً یک تکه مرغ گریل شده با کمی زیتون و برشی از گوجه فرنگی همراه با نان چند غله سبوس دار میل کنید.

صبح به مقدار کافی آب نمی نوشید

بدن شما بعد از چند ساعت خواب و بی آبی به آب احتیاج دارد. پس یکی از اولین کار هایی که باید صبح ها انجام دهید این است که یک لیوان آب ولرم بنوشید و چه بهتر که چند قطره آبلیمو نیز به آن اضافه کنید.

دیر صبحانه می خورید

سعی کنید در عرض یک یا نهایتاً دو ساعت بعد از بیدارشدن صبحانه بخورید. بعد از دو ساعت، گرسنگی تان خیلی زیاد می گردد و احتمال اینکه پُرخوری کنید، باعجله بخورید و سراغ خوراکی های حاضری و شیرین بروید بیشتر خواهد شد. اما وقتی خیلی گرسنه نباشید (و البته عصبانی به علت گرسنگی زیاد!) می توانید انتخاب های بهتری بکنید.

صبحانه خیلی مختصری می خورید

اگر صبحانه تان کوچک و مختصر باشد به سختی می توانید تمام مواد مغذی بدنتان را در آن بگنجانید. شما به طورکلی باید 300 کالری در صبحانه دریافت کنید. این مقدار انرژی می تواند از تمام درشت مغذی های مورداحتیاج بدنتان تأمین گردد.

فقط به مقدار کالری توجه می کنید

کاهش وزن وقتی اتفاق می افتد که کالری سوزی تان بیشتر از کالری باشد که می خورید؛ اما همه چیز فقط در کالری خلاصه نمی گردد. کیفیت کالری نیز مهم است. هدف این است که بدنی سالم داشته باشید نه اینکه فقط شکم را پُر کنید.

اسموتی خیلی شیرین درست می کنید

اگر به اسموتی تان شیرین کننده و آبمیوه اضافه کنید دیگر آن قدر ها هم سالم نیست. همان طور که گفتیم غذا یا نوشیدنی شیرین باعث می گردد زودتر گرسنه شوید و قند خونتان افت کند. بهتر است از میوه به صورت کامل در اسموتی بهره ببرید تا ساعت ها سیر نگهتان دارد.

در خوردن چای و قهوه زیاده روی می کنید

اگر قرار باشد چای تان را شیرین کنید یا قهوه تان را پُر از خامه و شکر کنید نمی توانید بگویید صبحانه سالمی خورده اید، خصوصاً اگر بیشتر از یک فنجان مصرف کنید. کم کم افزودنی های قهوه و چای تان را کاهش دهید.

با معده خالی قهوه می نوشید

به گزارش وب گاه تبیان، نوشیدن قهوه گولتان می زند و فکر می کنید سیر هستند، بنابراین احتمالاً دیگر صبحانه نخواهید خورد و گفتیم که نخوردن صبحانه چه تبعاتی در ساعات بعدی روزتان دارد. پس بهتر است قهوه را برای بعد از صبحانه بگذارید.

منبع: فرارو

به "اشتباهات رایج در صبحانه خوردن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اشتباهات رایج در صبحانه خوردن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید