چطور نارگیل را بشکنیم

به گزارش وبلاگ بایجانی، هزاران سال است که نارگیل از طریق انسان استفاده می شود؛ میوه ای با ظاهری اعجاب انگیز که خواص فراوانی هم دارد. نارگیل به ویژه سرشار از منگنز است که برای سلامت استخوان ها و متابولیسم کربوهیدرات ها، پروتئین ها و کلسترول ضروری است. همچنین سرشار از مس و آهن است که به تشکیل گلبول های قرمز خون کمک می کند، و همچنین سلنیوم، یک آنتی اکسیدان مهم که از سلول های شما محافظت می کند.

چطور نارگیل را بشکنیم

به گزارش روزیاتو، شاید پوسته خارجی محکمی که دور نارگیل وجود دارد خیلی از ما را از خوردن آن منصرف کند. اما اگر ترفندهای شکستن نارگیل را یاد بگیرید متوجه می شوید کار چندان سختی نیست.

خالی کردن آب نارگیل

قدم اول پیش از شکستن نارگیل، خالی کردن آب نارگیل است. نارگیل را روی سطح سفت و مسطحی که صدمه نبیند قرار دهید. تخته خرد کن محکم معمولا برای این کار مناسب است.

تنها یکی از چشم های نارگیل نرم است و به راحتی سوراخ می شود. آن چشم نرم را پیدا کنید. این بخش از نارگیل به اندازه ای نرم است که بتوانید پیچ گوشتی فلزی یا سیخ را در آن فروکنید. اگر نشد، یک میخ و چکش بیاورید تا سوراخی ایجاد کنید. فقط مراقب باشید این کار را روی سطح لغزنده انجام ندهید.

بعد از سوراخ کردن، نارگیل را برعکس کنید و آب نارگیل را در یک کاسه یا لیوان بریزید.

روش اول شکستن نارگیل: ضربه با پشت چاقو

1. به رگه بین چشم ها توجه کنید. این رگه را تا خط استوای نارگیل دنبال کنید. همین طور که نارگیل را در دست دارید، آن را آرام بچرخانید و با استفاده از سمت کند چاقو محکم دور تا دور خط استوا ضربه بزنید.

2. به ضربه زدن و چرخاندن نارگیل ادامه دهید تا کاملا باز شود. اگر این کار درست انجام شود (پس از چند بار چرخاندن)، نارگیل به دو نیمه مساوی تقسیم می شود.

روش دوم شکستن نارگیل: ضربه محکم به سطح سخت

1. به سه سوراخی که در یکی از دو انتهای نارگیل وجود دارد توجه کنید. دو سوراخ رگه برجسته ای نزدیکشان دارند که شبیه به ابرو است.

2. نارگیل را در یک دست نگه دارید به صورتی که نوک هر یک از انگشتان اشاره و میانی روی هر ابرو قرار بگیرد (به طوری که نوک انگشت به سمت چانه نارگیل اشاره کند).

3. چانه نارگیل را بر روی سطح سختی مانند لبه پله محکم بکوبید. ضربه باید کاملا محکم باشد تا نارگیل دو نیم شود.

روش سوم شکستن نارگیل: ضربه و چرخش

1. نارگیل را نگه داشته و محکم دور تا دور خط استوای آن را بر روی لبه محکم و تیزی بزنید. گوشه یک سنگ یا آجر خیلی بزرگ یا لبه صفحه بتونی (مانند جدول کنار خیابان یا پله های بتونی) معمولا برای این کار موثر است.

2. ضربه زدن و چرخاندن را تا جایی ادامه دهید که نارگیل کاملا باز شود.

روش چهارم شکستن نارگیل: دربازکن مارپیچی

1. چشم نارگیل را با دربازکن مارپیچی باز کنید. آن را روی یک لیوان یا کاسه بگیرید تا آب نارگیل خارج شود.

2. نارگیل را در یک کیسه پلاستیکی قرار دهید و آن را بر روی یک سطح بتونی خرد کنید. از چکش یا اجسام مشابه برای خرد کردن استفاده کنید

3. وقتی نارگیل شکست و باز شد، آن را از کیسه پلاستیکی خارج کنید.

روش پنجم شکستن نارگیل: گرم کردن یا فریز کردن

1. با یک سیخ چشم های نارگیل را سوراخ کرده و آب آن را خارج کنید.

2. نارگیل را در اجاق در دمای 93 درجه سانتی گراد بگذارید و 15 دقیقه بگذارید بپزد. به جای این کار می توانید آن را 15 دقیقه فریز کنید. با این کار پوست نارگیل شل شده و از گوشت آن جدا می شود.

3. نارگیل را در یک دست نگه دارید و چکش را در دست دیگر، به خط استوای نارگیل ضربه زده و آن را آرام آرام بچرخانید.

4. این کار را تا زمانی که نارگیل شکسته شده و باز شود ادامه دهید. با این روش نارگیل به دو نیم مساوی تقسیم می شود.

5. پوست نارگیل را از گوشت آن جدا کنید. چون پیش تر آن را حرارت داده یا فریز کرده اید این کار آسان تر انجام می شود.

جدا کردن گوشت نارگیل

1. نارگیل را بپزید. پس از باز کردن نارگیل، می توانید آن را در دمای 180 درجه سانتی گراد به مدت 15 دقیقه بپزید تا گوشت به راحتی از پوست جدا شود. بدیهی است که اگر از روش حرارت دادن برای شکستن نارگیل استفاده کرده باشید نیازی نیست دوباره این کار را انجام دهید چون با همان مرتبه اول گوشت نارگیل به راحتی از پوست جدا می شود.

2. از قاشق یا کارد کره استفاده کنید. اگر پوست به چند قطعه کوچک شکسته شده باشد، این کار آسان تر است. از کارد کند یا قاشق برای برداشتن گوشت از نارگیل استفاده کنید. قاشق یا چاقو را بین گوشت نارگیل و مرز پوست چوبی فرو برده، سپس کمی آن را اهرم کنید تا تکه های گوشت نارگیل از پوست جدا شود. گاهی اوقات می توانید قاشق را زیر گوشت برده و آن را اهرم کنید و قسمت به قسمت از پوست جدا کنید.

اگر از چاقو استفاده می کنید شکاف های V شکل در گوشت نارگیل ایجاد کنید و قطعات مثلثی شکل از نارگیل خارج کنید.

3. از پوست کن استفاده کنید. همین که گوشت را از پوسته بیرونی جدا کردید، با استفاده از پوست کن می توانید پوست داخلی و نازک آن را بگیرید.

توصیه ها

1. دو عدد از چشم های نارگیل را با میخ یا پیچ گوشتی سوراخ کنید تا هوا بتواند از یکی واردشده و آب نارگیل از دیگری خارج شود. این کار سرعت را بالا می برد.

2. در یک سمت نارگیل سه نقطه سیاه وجود دارد که دوتای آن ها به هم نزدیک تر هستند و چشم های نارگیل را تشکیل می دهند و به سومی دهان نارگیل گفته می شود. دهان ضعیف ترین نقطه نارگیل است و با ابزار تیزی مانند یک تیغه قیچی به راحتی سوراخ می شود. آب ظرف سی ثانیه در ظرف تخلیه می شود. برای اطمینان از خالی شدن نارگیل آن را تکان دهید.

3. آب داخل نارگیل با شیر نارگیل فرق دارد و شیرین است. آب این میوه به صورت طبیعی در هنگام رشد نارگیل فراوری می شود و بسته به رسیده بودن آن طعم و رنگش فرق دارد. شیر نارگیل محصولی فراوری شده است که از استخراج روغن گوشت سفید رنگ نارگیل و معمولا آب جوش ساخته شده است.

4. اگر هیچ یک از ابزار گفته شده را ندارید یا عجله دارید و می خواهید نارگیل را باز کنید، آن را در یک کیسه پلاستیکی محکم گذاشته و با پرتاب به سطح سختی بکوبید. آب نارگیل را در این روش از دست می دهید اما می توانید گوشت آن را بخورید. مراقب باشید آن کیسه به کسی برخورد نکند!

5. از سینک آشپزخانه برای نگه داشتن نارگیل در حین استفاده از چکش یا یخ شکن (یا هر ابزار دیگر) و تخلیه آب نارگیل می توانید استفاده کنید.

6. اگر سوراخ های نارگیل کوچک است و خالی شدن آن نارگیل زمان می برد، نارگیل را روی یک لیوان نگه داشته و از یکی از سوراخ ها به آن بدمید. آب داخل آن به سرعت از آنجا خارج می شود.

7. سر مته 6 میلیمتری اندازه مناسبی برای دریل چشم های نارگیل بوده و سریع تر و مطمئن تر از یخ شکن است.

8 . اگر هیچ کدام از این راه ها جواب نداد می توانید نارگیل را داخل یک حوله پیچیده و با چکش به آن ضربه بزنید.

9. اگر می خواهید نارگیل را به دو نیمه کاملا مساوی تقسیم کنید (مثلاً از پوست آن برای موارد مختلف مانند ابزار موسیقی، جا شمعی و …) استفاده کنید می توانید با اره نواری برش صاف تری (با دقت بیشتر) ایجاد کنید. ابتدا آب نارگیل را خارج کنید تا کارتان تمیزتر از آب در بیاید.

هشدارها

1. هنگام ضربه زدن به نارگیل با چاقو بسیار مراقب باشید. باید به نارگیل محکم ضربه بزنید اما نه آن قدر محکم که کنترل چاقو از دستتان خارج شود چون در این صورت ممکن است تصادفا به چیز دیگری ضربه زده یا آن را ببرید به خصوص دست خود را. اگر در استفاده از چاقو مطمئن نیستید روش دیگری استفاده کنید که نیازی به چاقو نداشته باشد.

2. نارگیل را درحالی که آب داخل آن را خالی نکرده اید داخل فر نگذارید. اگر مدت زیادی بماند آب داخل آن به بخار تبدیل شده و فشار زیادی در داخل ایجاد می کند و می ترکد .

3. وقتی نارگیل شروع به شکستن کرد، ممکن است پیش از این که بشکند، به سرعت باز شود و سپس دوباره بسته شود. مراقب باشید پوست یا گوشت دستتان در ترک ایجادشده گیر نکند.

4. در حین ضربه زدن به نارگیل مراقب چشمان خود باشید چون ممکن است قطعات آن به هوا پرتاب شوند.

5. همیشه داخل نارگیل را بررسی کنید. اگر بوی ترش می دهد یا به نظر فاسد می رسد گوشت یا آب آن را مصرف نکنید.

منبع: فرارو

به "چطور نارگیل را بشکنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چطور نارگیل را بشکنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید