پرداخت 120 میلیارد تومان تسهیلات مشاغل خانگی در استان کرمان

به گزارش وبلاگ بایجانی، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان گفت: از سال 1390تا انتها سال گذشته 120 میلیارد تومان تسهیلات مشاغل خانگی در استان پرداخت شده است

پرداخت 120 میلیارد تومان تسهیلات مشاغل خانگی در استان کرمان

به گزارش وبلاگ بایجانی کرمان و به نقل ازروابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان، رضا اسماعیلی، با بیان اینکه از ابتدای اجرای قانون مشاغل خانگی تا کنون 120 میلیارد تومان تسهیلات به صاحبان این مشاغل در استان کرمان پرداخت شده است گفت: یکی از مهمترین راه های ارتقای نرخ اشتغال در استان توجه ویژه به مشاغل خانگی و مشاغل خرد و کوچک است .

وی با اشاره به اینکه اجرای طرح یک ساله ملی توسعه مشاغل خانگی پارسال در کرمان طی سه فاز و 12 گام آغاز شده است افزود:شیوع بیماری کرونا و الزام به تعطیلی کسب و کارها موجب شد تا در بحث ایجاد اشتغال، مشاغل خانگی مورد توجه قرار گیرد؛پیش از این، طرح ملی توسعه مشاغل خانگی در دبیر خانه ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی پس از آسیب شناسی طرح های قبلی و انجام مطالعات داخلی و خارجی در سال 1396 تصویب و در برخی استان ها به صورت آزمایشی اجرا شد.

رضا اسماعیلی، با بیان اینکه قرار است جهاد دانشگاهی استان کرمان مسؤلیت پیاده سازی و اجرای طرح ملی توسعه مشاغل خانگی را با نظارت اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان اجرا کند افزود:با توجه به نتایج قابل قبول این طرح در سایر استان هاو ضرورت توجه بیش از پیش به مشاغل خانگی در دوران کرونا ، مقرر شد برای رونق اقتصاد خانوار و توسعه جایگاه مشاغل خانگی در اقتصاد استان ، این طرح در استان کرمان نیز از سال گذشته اجرایی گردد.

وی گفت :اجرای این طرح در سه فاز شناسایی مزیت ها، توانمندسازی و اتصال به بازار از طریق جهاددانشگاهی انجام می گردد.

وی شرح داد:فازاول طرح شامل نیازسنجی، مزیت سنجی و ظرفیت سنجی مشاغل خانگی، فاز دوم شامل ارزیابی، استعداد سنجی، مشاوره و آموزش و فاز سوم اتصال به بازارشامل جلب مشارکت کارآفرینان و خیرین، ایجاد فرصت های شغلی جدید، شبکه سازی و ایجاد برندها، ایجاد فروشگاه های اینترنتی، برگزاری نمایشگاه و تعامل سازنده با پیشران ها می باشد.

وی بابیان اینکه چنانچه صاحبان مشاغل خانگی به دنبال دریافت مجوز و تسهیلات هستند باید به سامانه مشاغل خانگی به آدرس https://mkh.mcls.gov.ir مراجعه و اطلاعات خود را وارد کنند.

رضا اسماعیلی اظهارداشت:مهمترین ویژگی طرح ملی توسعه مشاغل خانگی، توجه به بازار یا همان تولید مبتنی بر بازار و توانمندسازی متقاضیان و کاهش وابستگی به وام است.

وی افزود:توجه به تجارت الکترونیک و فروش الکترونیکی محصولات، بازنگری در رشته های قبلی مشاغل خانگی، توجه به رشته های نوین نظیربرنامه نویسی، تولید محتوا، مترجمی، ویراستاری، مشاوره، تولید انیمیشن و همچنین توجه به نقش و جایگاه نهادهای توسعه ای نظیر جهاد دانشگاهی در پیاده سازی برنامه ها و سیاست های قانونگذار، از دیگر ویژگی های شاخص در اجرای این طرح است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کرمان در خصوص دسته بندی رشته های مشاغل خانگی نیز گفت:مشاغل خانگی در رشته های صنایع دستی، فرش دستباف و رشته های مرتبط به صنایع تولیدی صنعت و خدمات،صنایع تبدیلی و تکمیلی در بخش کشاورزی و رشته های فرهنگی و هنری دسته بندی می شوند و 335 رشته را دربرمی گیرد.

وی با بیان این که از سال 90 تا خاتمه سال گذشته برای بیش از 36 هزار نفر مجوز کسب و کار خانگی در استان صادر شده است مطرح کرد: هدف از طرح توسعه مشاغل خانگی بهبود معیشت و افزایش رفاه خانواده ها است که با کمک دستگاه های اجرایی مجوزهای مشاغل خانگی در استان کرمان صادر می گردد و با توجه به مصوبه اخیر ستاد ملی ، در زمینه صدور مجوز برای محصولات غذایی خانگی نیز موانع قبلی تا حد بسیار مطلوبی برطرف شده است،.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان با بیان اینکه در سال گذشته 8 میلیارد و 376 میلیون تومان تسهیلات قرض الحسنه به فعالان مشاغل خانگی در استان کرمان پرداخت شده است گفت: همچنین با توجه به باقیمانده سهمیه استان پرداخت 850 میلیون تومان تسهیلات دیگر نیز در حوزه مشاغل خانگی در دست اقدام است.

وی گفت:بیشترین استقبال برای دریافت مجوزدر شهرستانهای رفسنجان با 137 مجوز، شهرستان کرمان با 122 مجوز و شهرستان نرماشیر با 120 مجوز بوده است، اما بیشترین میزان پرداخت تسهیلات مربوط به شهرستانهای کرمان با 2 میلیارد و 200 میلیون تومان، شهرستان سیرجان با 805 میلیون تومان، شهرستان عنبر آباد با 780 میلیون تومان و شهرستان راور با 595 میلیون تومان و شهرستانهای بافت و زرند هر کدام با 550 میلیون تومان بوده است .

رضااسماعیلی،همچنین به اهمیت وجود بازار دائمی فروش محصولات خانگی اشاره کرد و گفت: دغدغه بیشتر فعالان مشاغل خانگی وجود بازاری دائمی برای فروش محصولات خانگی است که امیدواریم با اجرای کامل طرح توسعه مشاغل خانگی مشکل اتصال به بازار تولیدکنندگان خانگی نیز برطرف گردد.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان با اشاره به اقدامات اجرا شده در شرایط شیوع ویروس کروناگفت: طراحی اپلیکیشن دستا توسط بخش خصوصی ویژه فروش محصولات خانگی و محصولات طبیعی، برگزاری نمایشگاه مجازی با همکاری شهرداری از طریق اپلیکیشن تلفن همراه، مشارکت در معدود نمایشگاه های برگزار شده مناسبتی از جمله نمایشگاه به مناسبت هفته جهانی میراث فرهنگی و پیگیری برای راه اندازی بازارچه های محلی شهرداری در برخی شهرستان ها و افتتاح روز بازار شهرداری در شهرستان شهربابک از جمله این اقدامات می باشد.

وی خاطر نشان کرد: سقف تسهیلات مشاغل خانگی طبق مصوبه ذیل کارگروه تخصصی مشاغل خانگی استان 20 میلیون تومان با کارمزد 4 درصد و بازپرداخت 5 ساله است .

منبع: جام جم آنلاین

به "پرداخت 120 میلیارد تومان تسهیلات مشاغل خانگی در استان کرمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرداخت 120 میلیارد تومان تسهیلات مشاغل خانگی در استان کرمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید