هوش مصنوعی حال ربات می سازد!

به گزارش وبلاگ بایجانی، از نوشتن یک کتاب گرفته تا تجزیه وتحلیل داده ها، ChatGPT می تواند کارهای بسیار زیادی انجام دهد و به مرور زمان، موارد جدیدی نیز به فهرست قابلیت های آن اضافه می گردد. اکنون محققان از این چت بات برای طراحی و ساخت یک ربات که می تواند گوجه فرنگی جمع آوری کند، استفاده نموده اند.

هوش مصنوعی حال ربات می سازد!

به گزارش دیجیاتو، محققان دانشگاه فناوری دلفت در هلند و اکول پلی تکنیک فدرال لوزان (EPFL) در جدیدترین مطالعه خود، از ChatGPT-3 برای طراحی و ساخت یک ربات یاری گرفته اند. در ساخت این ربات که فرآیند آن را به طور مختصر شرح خواهیم داد، هوش مصنوعی OpenAI طراحی کلی را ارائه نموده و سپس محققان براساس آن به ساخت ربات پرداخته اند.

همکاری انسان و ChatGPT برای ساخت ربات

در این مطالعه، ابتدا محققان از ChatGPT درباره چالش های آینده بشریت سؤال کردند و سه پیشنهاد دریافت کردند: تأمین غذا، پیری جمعیت و تغییرات آب وهوا. سپس محققان با انتخاب مشکل تأمین غذا، از هوش مصنوعی سؤال کردند که یک ربات برداشت محصول باید چه ویژگی هایی داشته باشد. سپس ChatGPT ایده یک گیره موتوری برای بیرون کشیدن گوجه فرنگی های رسیده از زمین را به آن ها ارائه کرد.

پس از تصمیم گیری در خصوص طرح کلی آن، محققان به سراغ جزئیات طراحی ربات رفتند از جمله اینکه چه موادی برای ساخت آن باید مورد استفاده قرار بگیرد. در حال حاضر، LLMها نمی توانند برای این دسته از تحقیقات مدل های کامپیوتری (CAD) طراحی نمایند یا به طور اتوماتیک یک ربات بسازند، بنابراین این قسمت از پروژه به وسیله تکنسین ها انجام می گردد.

جوزی هیوز، یکی از محققان این مطالعه در خصوص تجربه خود می گوید:هرچند ChatGPT یک مدل زبانی است و قابلیت فراوری کد آن به متن بستگی دارد؛ اما بینش و اطلاعات قابل توجهی برای طراحی فیزیکی ارائه می نماید و به عنوان یک آزمایش نماینده، پتانسیل بالایی برای تحریک خلاقیت انسان دارد.

درنهایت، محققان براساس پیشنهادات فنی ارائه شده به وسیله ChatGPT، پیروز شدند تا گیره رباتیک خود را بسازند و از آن در دنیای واقعی برای چیدن گوجه فرنگی استفاده نمایند که تمام مراحل آن با پیروزیت انجام شد.

به گفته محققان، مطالعه آن ها پتانسیل تغییر فرآیند طراحی به وسیله همکاری بین انسان ها و LLMها را نشان می دهد. به گفته آن ها، هوش مصنوعی می تواند به عنوان یک مخترع، تمام ورودی های مربوط به طراحی ربات را در اختیار انسان ها قرار دهد و سپس انسان ها در کار خود از آن ها استفاده نمایند. دانش گسترده هوش مصنوعی، بعلاوه می تواند تخصص انسان ها را تکمیل کند. علاوه براین، از هوش مصنوعی می تواند در زمینه اصلاح فرآیند طراحی، عیب یابی، اشکال زدایی و مدیریت فرآیندهای خسته نماینده یا وقت گیر نیز یاری گرفت.

منبع: فرارو

به "هوش مصنوعی حال ربات می سازد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هوش مصنوعی حال ربات می سازد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید