میزان پرداخت تسهیلات قرض الحسنه 30 برابر افزایش یافته است

به گزارش وبلاگ بایجانی، خبرگزاری خبرنگاران- مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی گفت: با اعطای چندین فقره وام و تسهیلات به واحدهای تولیدی، میزان پرداخت تسهیلات قرض الحسنه در 7 سال گذشته 30 برابر افزایش یافته است.

میزان پرداخت تسهیلات قرض الحسنه 30 برابر افزایش یافته است

به گزارش خبرگزاری وبلاگ بایجانی به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، سید علی اصغر میرمحمد صادقی در گزارشی به تشریح تسهیلات و اعتبارات اعطایی نظام بانکی به منظور حمایت از قشر های آسیب دیده از کرونا، زوج های جوان، محرومان و ایجاد اشتغال در مناطق روستایی و عشایری پرداخت.

مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی گفت: با اعطای بیش از 12 میلیون فقره وام ازدواج، اعطای تسهیلات به 373 هزار واحد تولیدی آسیب دیده از شیوع کرونا و وام های اشتغالزایی، میزان پرداخت تسهیلات قرض الحسنه در 7 سال گذشته 30 برابر افزایش یافته است.

وی با اشاره به قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری مصوب سال 1396 گفت: طبق این قانون مقرر شد که منابع حاصل از تلفیق منابع صندوق توسعه ملی به مبلغ 1.5 میلیارد دلار با منابع داخلی بانک های عامل صرف اعطای تسهیلات با نرخ متوسط 6 درصد برای ایجاد اشتغال در روستاها، مناطق عشایری و شهر های زیر ده هزار نفر جمعیت با اولویت مناطق مرزی گردد.

مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی اضافه نمود: بر اساس آخرین عملکرد ارائه شده توسط سامانه نظارتی بابت اجرای قانون یادشده تا 30 آذر 1399، میزان تسهیلات پرداخت شده به طرح های اشتغالزایی در بانک های عامل حدود 120 هزار میلیارد ریال، تسهیلات طرح های مصوب شده در بانک های عامل معادل حدود 131.3 هزار میلیارد ریال و تسهیلات طرح های منعقدشده در بانک های عامل حدود 128 هزار میلیارد ریال است که این تسهیلات منجر به ایجاد حدود 260 هزار شغل جدید شده است.

آقای میرمحمد صادقی گفت: تسهیلات قرض الحسنه ازدواج از سال 1364 و پس از اجرای قانون عملیات بانکی بدون ربا از سوی بانک های عامل به متقاضیان پرداخت شده است و تا قبل از سال 1394 در قوانین بودجه سنواتی لحاظ نشده بود.

وی در این خصوص اضافه نمود: بانک مرکزی در راستای تسهیل در امر ازدواج جوانان، امکان بهره مندی آحاد جوانان از تسهیلات قرض الحسنه ازدواج و ساماندهی و رصد اعطای تسهیلات یادشده، اقدام به راه اندازی سامانه تسهیلات قرض الحسنه ازدواج در سال 1388 کرد.

مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی ادامه داد: بر همین اساس و به استناد آمار مأخوذه از سامانه یادشده، از ابتدای ایجاد سامانه ازدواج تعداد حدود 12 میلیون و 258 هزار فقره تسهیلات قرض الحسنه ازدواج به مبلغ حدوداً 1.172.000 میلیارد ریال پرداخت شده که سهم پرداخت تسهیلات موصوف در امسال تا 30 آذر 1399، تعداد حدوداً 659 هزار فقره به مبلغ 344 هزار میلیارد ریال بوده است.

این مقام مسئول بانک مرکزی تاکید نمود: از جمله موارد مندرج در قوانین بودجه سنواتی که مشمول دریافت تسهیلات قرض الحسنه از نظام بانکی می شوند می توان به اشتغال زایی (افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره)، سازمان بهزیستی، ستاد اجرائی فرمان حضرت امام (ره)، ایثارگران و اشتغال خانگی)، ستاد دیه، کارکنان ارتش جمهوری اسلامی ایران، ایجاد نیروگاه خورشیدی، حمام روستایی، ودیعه مسکن، احتیاج های ضروری، ازدواج، ضروری کارکنان و بازنشستگان ناجا، تسهیلات به بیماران صعب العلاج، سرطانی و زوج های نابارور، تسهیلات جهیزیه، ازدواج به کارکنان و بازنشستگان و فرزندان آن ها و ودیعه مسکن برای کارکنان و بازنشستگان ارتش، سپاه و وزارت دفاع، تسهیلات به منظور توانمندسازی، خرید انشعابات، توسعه تاسیسات خانگی و کارگشایی امور به متقاضیان روستایی و سایر موارد اشاره نمود.

میرمحمد صادقی در ادامه گفت: سهم تخصیص یافته برای تسهیلات یاد شده در سرفصل های اشاره شده، از رقم 19.237 میلیارد ریال در سال 1392 به رقمی بالغ بر 601.168 میلیارد ریال در سال 1399 رسیده است.

وی اضافه نمود: بر اساس آمار ماخوذه از کمیته امداد امام خمینی (ره) با اعطای تسهیلات اشتغالزایی از محل منابع قرض الحسنه، تا به امروز حدود 483 هزار نفر از افراد تحت پوشش کمیته امداد از این شرایط خارج و خودکفا شده اند.

مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی در خصوص تسهیلات پرداختی به کسب و کار های آسیب دیده ناشی از ویروس کرونا گفت: با عنایت به مصوبات ستاد ملی مدیریت کرونا در خصوص اعطای تسهیلات به کسب و کار های آسیب دیده ناشی از ویروس کرونا، تعداد 506.908 واحد مشمول مصوبات کرونا تا 13 دی 1399 به شعب بانکی ارجاع شده اند که از این تعداد، حدود 373 هزار واحد با 642 هزار نفر شاغل در مجموع مبلغ حدوداً 81 هزار میلیارد ریال تسهیلات را دریافت نموده اند.

وی اضافه نمود: در راستای اجرای مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا و حمایت از مستاجران کم درآمد در شرایط مالی تحمیل شده بر کشور ناشی از شیوع ویروس کرونا، بر اساس گزارش دریافتی از سامانه جامع طرح اقدام ملی مسکن تا به امروز به حدود 170 هزار نفر جمعاً به مبلغ 35 هزار میلیاردریال تسهیلات یاری هزینه ودیعه مسکن پرداخت شده است.

آقای میرمحمد صادقی به تصمیمات اتخاذ شده در جلسات ستاد ملی مقابله با کرونا مبنی بر لزوم اعطای تسهیلات 10 میلیون ریالی با کارمزد 4 درصد به یارانه بگیران معیشتی اشاره نمود و گفت: در خصوص این مصوبه، در پنج مرحله مجموعاً به تعداد 21.569.106 فقره تسهیلات 10 میلیون ریالی به متقاضیان واجد شرایط (اعم از متقاضیان عادی و نیرو های مسلح معرفی شده توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به سازمان هدفمند سازی یارانه ها) پرداخت شده است. همچنین، متعاقب چهل و پنجمین جلسه این ستاد نیز در دو مرحله مجموعاً به تعداد 6.993.131 فقره تسهیلات 10 میلیون ریالی به یارانه بگیران معیشتی پرداخت شده است.

به گفته مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی، تسهیلات پرداختی بانک ها طی هشت ماهه ابتدای سال 1399 در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ 5119.5 هزار میلیارد ریال (معادل 96.3 درصد) افزایش داشته است.

میرمحمدصادقی اضافه نمود: ذکر این نکته لازم است با توجه به بهبود روش های گزارش گیری و همچنین تکمیل و اصلاح اطلاعات موجود در سامانه های بانک مرکزی توسط بانک ها و موسسات اعتباری، اطلاعات تسهیلات پرداختی در هشت ماهه نخست سال 1398 از 5313.9 هزار میلیارد ریال به 5710.4 هزار میلیارد ریال تعدیل شده است که با اعمال این تعدیل، رشد تسهیلات پرداختی طی 8 ماهه ابتدای سال 1399 نسبت به دوره مشابه سال قبل از 96.3 به 82.7 درصد می رسد.

وی درباره عوامل دیگری که بر افزایش تسهیلات پرداختی تاثیرگذار بوده اند، گفت: از جمله این موارد می توان به افزایش منابع بانک ها و موسسات اعتباری، تسهیلات پرداختی به قشر های آسیب دیده از شیوع کرونا، تسهیلات ودیعه مسکن مستاجران و افزایش تسهیلات پرداختی به شرکت های کارگزاری فعال در بازار سرمایه اشاره نمود به نحوی که، چنانچه رقم تسهیلات (مستقیم) پرداختی بابت کرونا و همچنین آثار ناشی از افزایش تسهیلات پرداختی به شرکت های کارگزاری یادشده از کل تسهیلات پرداختی طی هشت ماهه ابتدایی سال 1399 خارج گردد، رشد پیش گفت از 82.7 درصد به 61.3 درصد تعدیل خواهد شد.

میرمحمدصادقی درباره راه اندازی و بهبود مستمر عملکرد سامانه متمرکز اطلاعات تسهیلات و تعهدات بانکی (سمات) گفت: سامانه تسهیلات و تعهدات بانکی بانک مرکزی با هدف تجمیع اطلاعات و اعتبارسنجی مشتریان شعب بانک های کشور از سال 1383 راه اندازی شد. این سامانه اطلاعات مربوط به آخرین شرایط تسهیلات اعطایی به مشتریان، اعتبارات ریالی و ارزی گشایش شده و نیز ضمانت نامه های ارزی و ریالی صادر شده را از شبکه بانکی کشور جمع آوری و تجمیع نموده و برای بانک / مؤسسه اعتباری امکان استعلام برخط از این زیرساخت را به منظور انجام اعتبارسنجی مشتریان قبل از ارائه هرگونه تسهیلات، گشایش اعتبار و یا صدور ضمانتنامه و نیز افتتاح حساب جاری فراهم نموده است.

وی اضافه نمود: با توجه به پیشرفت فناوری و لزوم افزایش سرعت و دقت در فرآیند ارسال اطلاعات تسهیلات و تعهدات پرداخت یا ایجاد شده توسط شبکه بانکی کشور به سامانه یادشده، بانک مرکزی با اهتمام بر بهینه سازی فرآیند های قبلی، سامانه متمرکز اطلاعات تسهیلات و تعهدات (سمات) را از 25 خرداد 1398 راه اندازی و جایگزین سامانه قدیم تسهیلات و تعهدات کرد که افزایش سرعت و کیفیت فرآیند ارسال اطلاعات بانک ها و مؤسسات اعتباری به این سامانه، ایجاد قابلیت اخذ گزارش در سطوح خرد و کلان حوزه تسهیلات و تعهدات، احراز هویت اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی و غیرایرانی ثبت شده در سامانه سمات از بستر سامانه نهاب از جمله مهمترین تغییرات ایجاد شده در سامانه سمات نسبت به نسخه قدیم است.

وی ادامه داد: علاوه بر این با توجه به اینکه سامانه سمات به عنوان بانک جامع اطلاعات تسهیلات و تعهدات اشخاص، نزد شبکه بانکی کشور بوده و تمام بانک ها و مؤسسات اعتباری، آخرین شرایط بدهی اشخاص را در این سامانه اعلام می نمایند، طی همکاری با سازمان برنامه و بودجه کشور و با هدف احصای جامع بدهی های دولت ناشی از تضامین صادره، ارتباط برخط سامانه جامع مدیریت تضامین دولت و سامانه سمات ایجاد و این موضوع در بخشنامه ای به منظور اجرا به شبکه بانکی ابلاغ شد.

مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی با اشاره به راه اندازی سامانه سیاح (سامانه یکپارچه الکترونیکی حساب های بانکی) گفت: بانک مرکزی با راه اندازی سامانه حساب های مشتریان شبکه بانکی کشور (سیاح) نسبت به ثبت اطلاعات تمام حساب ها از 3 خرداد 1399 به صورت وب سرویس در سامانه سیاح و اخذ کد رهگیری براساس تکالیف قانونی اقدام و این مهم را در 3 فاز اجرایی نموده است.

در مرحله اول این طرح حدود 94 درصد از اطلاعات حساب های مشتریان حقیقی و حقوقی که مربوط به حساب های قبل از راه اندازی وب سرویس سامانه سیاح بوده به صورت فایل دریافت شد که حدودا شامل اطلاعات 600 میلیون حساب در شبکه بانکی است. در حال حاضر قوه قضائیه از سرویس یاد شده برای اخذ استعلام اطلاعات حساب اشخاص حقیقی و حقوقی استفاده می نماید. درخصوص شرکت ها و سازمان ها به صورت موردی، مطابق مستندات قانونی و اعلام اداره آنالیز های حقوقی، دسترسی به منظور تطبیق شماره یا شناسه ملی با شماره شبا فراهم می گردد.

وی با اشاره به مرحله دوم سامانه سیاح اضافه نمود: وب سرویس سامانه سیاح از 3 خرداد 1399 درشبکه بانکی راه اندازی و مقرر شد از تاریخ یادشده مابقی حساب های قبلی به صورت فایلی و همچنین تمام حساب هایی که در شبکه بانکی بعد از آن تاریخ افتتاح خواهند شد به صورت آنی و برخط در سامانه سیاح ثبت و کد رهگیری دریافت نمایند که در حال حاضر در بیشتر بانک ها اجرایی شده است.

میرمحمدصادقی درخصوص مرحله سوم گفت: ارایه سرویس از سامانه سیاح برای قوه قضاییه و وزارت امور مالی و دارایی مطابق با تکالیف قانونی از جمله استعلام شماره حساب، مسدودی حساب و برطرف مسدودی حساب به طوری که در حال حاضر قوه قضائیه از سرویس یاد شده برای اخذ استعلام اطلاعات حساب اشخاص حقیقی و حقوقی استفاده می نماید.

منبع: خبرگزاری آریا

به "میزان پرداخت تسهیلات قرض الحسنه 30 برابر افزایش یافته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میزان پرداخت تسهیلات قرض الحسنه 30 برابر افزایش یافته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید