رونمایی از دستاورد های ایران ساخت ، ستاری: شرکت های دانش بنیان و خلاق احتیاج های فناورانه را تامین کردند

به گزارش وبلاگ بایجانی، معاون علمی و فناوری رییس جمهوری از دو محصول ایران ساخت پارک فناوری استان خراسان رضوی بعنوان دستاورد های ایران ساخت رونمایی کرد.

رونمایی از دستاورد های ایران ساخت ، ستاری: شرکت های دانش بنیان و خلاق احتیاج های فناورانه را تامین کردند

به گزارش گروه فناوری وبلاگ بایجانی به نقل از معاونت علمی و فناوری رییس جمهور، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری با حضور در پارک علم و فناوری استان خراسان رضوی، از دستگاه ضدعفونی نماینده سطوح و محیط بخار آب اکسیژنه پلاسمایی و پمپ فشار قوی آب شیرین کن دریا که توسط شرکت های دانش بنیان مستقر در این پارک فناوری ایران ساخت شده است، رونمایی کرد.

دستگاه ضدعفونی نماینده اجسام، محیط و تجهیزات پزشکی، با استفاده از فناوری پیشرفته ای که در داخل کشور بومی سازی شده است به فراوری می رسد و نام ایران را پس از آمریکا به عنوان دومین کشور دارنده این فناوری به ثبت می رساند. دستگاه ضدعفونی سطوح و محیط بخار آب اکسیژنه پلاسمایی کاربردی خاص و حساس در پاکسازی تجهیزات پزشکی دارد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با اشاره به حمایت از توسعه زیرساخت های فناورانه و نوآورانه شهر مشهد گفت: برای این که شهری هوشمند و فناور داشته باشیم، زیرساخت های پارک فناوری به طور جدی باید تقویت گردد و به هر میزان که استانداری، زیرساخت به زیست بوم نوآوری و کارآفرینی اختصاص دهد، آمادگی داریم که حمایت و تسهیلات لازم برای تجهیز این ساختمان ها را به منظور استقرار تیم های نوآور، شرکت های خلاق و استارتاپ ها تخصیص دهیم.

وی اضافه نمود: در هر استان، ساختمان های بدون استفاده کم نیست و یک همت و تغییر در رویکرد ها می تواند این فضا های مرده را به بستری برای زایش شرکت هایی دانش بنیان و خلاق می گردد.

خلق محصولات دانش بنیان از ایده های نو

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در بازدید از کارخانه نوآوری مشهد نیز با اشاره نقش این کارخانه نوآوری در خلق محصولات دانش بنیان از ایده های نوآورانه گفت: این کارخانه نوآوری میزبان تیم های خلاق و نوآوری خواهد بود که در دل آن، جوانان خلاق و نوآفرین بتوانند ایده هایشان را راهبری و راهنمایی نمایند و در نهایت کسب و کاری را به راه بیندازند که ضمن حل مسئله ای از جامعه، بتواند برای دیگر هم نسلان جوان، اشتغال زا و خالق ارزش اضافه نموده باشد.

ستاری، با بیان این که کوشش می کنیم برای حضور سرمایه گذار بخش خصوصی فضای لازم فراهم گردد، ادامه داد: سازوکار های حمایتی، در کنار تمامی فرآیند هایی که در حوزه تجاری سازی ضروری است توسط کارخانه های نوآوری و خانه های خلاق پیگیری می گردد و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز در تمامی این فرآیند همراه تیم های خلاق و دانش بنیان خواهد بود.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با بیان این که رشد درآمد شرکت های دانش بنیان نسبت به سال اقتصادی گذشته رشدی درخور توجه داشته است ادامه داد: علیرغم وجود همه محدودیت ها و مسائل از جمله شیوع کرونا و شرایط تحریم، شرکت های دانش بنیان توانستند راه پیشرفت را با قدرت و شتابی منحصر به فرد ادامه دهند. دلیل این موضوع خلاقیت و نوآوری نهفته در ذات این نوع کسب وکار ها است. شرکت های دانش بنیان و صنایع خلاق بر اساس ماهیت خود این توانمندی را دارند که در جهت های پرتلاطم و رقابت های نابرابر، از مسائل و محدودیت ها پلی بسازند و راهشان را ادامه دهند.

فرایند روی جلوی دانش بنیان ها و صنایع خلاق

ستاری از رشد تقریبی 40 درصدی درآمد شرکت های دانش بنیان و خلاق نسبت به سال گذشته گفت و ادامه داد: سال جاری نیز رشد قابل توجهی را در درآمد شرکت های دانش بنیان شاهد بودیم و این میزان با نهایی شدن اظهارنامه های اقتصادی سالیانه قطعی می گردد، اما آن چه که مسلم است این شرکت ها نسبت به سال گذشته خود فرایند صعودی را در درآمدزایی طی نموده اند.

رئیس بنیاد ملی نخبگان، با تأکید بر این که رشد و بالندگی فعالان زیست بوم کارآفرینی و نوآوری، فرآیندی درون زا است و به دست فعالان این زیست بوم اتفاق می افتد ادامه داد: دولت صرفا می بایست نقش حمایتی و تسهیل گری را ایفا می نماید، زیرا این زیست بوم در صورت مراقبت و حمایت فرایند رشد و بلوغ خود را می پیماید.

وی اضافه نمود: این حمایت ها به ویژه در حوزه اقتصادی با جدیت اجرا شده است و هم در حوزه سرمایه گذاری خطرپذیر تسهیل ورود شرکت ها به بورس، حضور در رویداد های بین المللی و توسعه بازار این شرکت ها، بخشی از حمایت هایی است که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری دنبال می نماید.

افتتاح شتابدهنده ای در حوزه فروش و توزیع کالا

افتتاح شتابدهنده کالومین، یکی دیگر از برنامه های معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در سفر به استان خراسان رضوی بود. (کالومین) زمینه را برای پیوند کارآفرینان با تیم های جوان و متخصص در حوزه بازار، مشتری و فراوریات واحد های کسب و کار در راستای حمایت از مصرف نماینده و حمایت از کالای ایران ساخت فراهم نموده است.

در این شتابدهنده، تیم های فناور، زمینه ای فراهم می نمایند تا مشتری بتواند کالا و خدمات مورد احتیاج خود را تا قیمت رقابتی بازار خرید کند.

بازدید از دستاورد های فناورانه خراسان رضوی

همچنین دستاورد های ساخت داخل سامانه های ریلی درون شهری با حضور معاون علمی رییس جمهور رونمایی شد. ستاری همچنین در مراسم رونمایی از 100 اقدام نوآورانه و خلاقانه شهرداری مشهد شرکت کرد.

مرکز شتاب ایده با فعالیت در حوزه های صنعت ساختمان، آب، انرژی و محیط زیست نیز صبح امروز طی مراسمی با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در مشهد گشایش یافت و ساختمان جدید پارک علم و فناوری خراسان در مشهد نیز با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری افتتاح شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "رونمایی از دستاورد های ایران ساخت ، ستاری: شرکت های دانش بنیان و خلاق احتیاج های فناورانه را تامین کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رونمایی از دستاورد های ایران ساخت ، ستاری: شرکت های دانش بنیان و خلاق احتیاج های فناورانه را تامین کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید