ماکرون: بابت سخنانم علیه ناتو عذرخواهی نمی کنم

به گزارش وبلاگ بایجانی به نقل از رویترز، امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه حدود یکماه پیش با الفاظی تند همتایان اروپایی خود را به دلیل وابستگی دفاعی به ائتلاف نظامی ناتو به باد انتقاد گرفت و به صراحت تأکید کرد که ناتو به دلیل اقدامات آمریکا دچار مرگ مغزی شده است.

ماکرون: بابت سخنانم علیه ناتو عذرخواهی نمی کنم

با گذشت بیش از یکماه از این اظهارات، رئیس جمهور فرانسه روز پنج شنبه اذعان کرد که سخنان وی علیه ناتو زنگ هشداری سودمند برای اعضای این ائتلاف بوده و اینکه او بابت گفته هایش عذرخواهی نخواهد کرد.

ماکرون در یک کنفرانس خبری مشترک با یِنس استولتنبرگ دبیرکل ناتو گفت: مسائلی که من مطرح کردم، مسائل آشکاری بودند که ما هنوز آنها را حل نکرده ایم.

وی در ادامه اضافه نمود: صلح در اروپا، شرایط پس از پیمان منع موشکهای هسته ای میان بُرد، روابط با روسیه، مسأله ترکیه، اینکه دشمن کیست؟ خب من می گویم: تا زمانی که این مسائل حل و فصل نشوند، در مورد توزیع هزینه و توزیع مسئولیت نباید مذاکره کنیم.

رئیس جمهور فرانسه با اشاره ضمنی به سخنان تند خود علیه ناتو گفت: بنابراین شاید ما به یک زنگ هشدار احتیاج داشتیم و من خوشحالم که این هشدار داده شد و خوشحالم که اکنون همه گمان می کنند که ما باید در عوض به اهداف راهبردی خود فکر کنیم. بنابراین من برای روشن کردن این ابهام ها مطلقاً عذرخواهی نخواهم کرد.

این در حالی است که دبیر کل ناتو در واکنش به اظهارات ماکرون مدعی شد که در شرایط نامعلوم، نهادهای چندجانبه قدرتمندی همچون ناتو ضروری هستند. وی در این باره گفت: پوشیده نیست که میان اعضای این ائتلاف اختلافاتی وجود دارد. اما قدرت ناتو در آن است که پیش از این نیز همین نوع اختلافات را داشتیم و هربار توانسته ایم بر آنها غلبه کنیم.

منبع: خبرگزاری مهر

به "ماکرون: بابت سخنانم علیه ناتو عذرخواهی نمی کنم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماکرون: بابت سخنانم علیه ناتو عذرخواهی نمی کنم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید