زیر شن های صحرا و ماسه های ساحل چیست؟ ، شاید یک جنگل زیر پای شما باشد!

به گزارش وبلاگ بایجانی، یکی از سوالاتی که ممکن است در صحرا یا ساحل دریا فکر ما را درگیر کند، این است که اگر شن و ماسه را کنار بزنیم، به چه چیزی می رسیم؟ ممکن است یک جنگل یا بستر یک رود دریاچه بزرگ ما قبل تاریخ زیر پای ما باشد.

زیر شن های صحرا و ماسه های ساحل چیست؟ ، شاید یک جنگل زیر پای شما باشد!

به گزارش همشهری آنلاین، ممکن است زمانی که در ساحل یا بیابان هستید به ذهنتان خطور نموده باشد که اگر کنار زدن شن و ماسه را کنار بزنید و به بعد همین طور به حفاری ادامه دهید، به چیزی می رسید. آیا همچنان شن، سنگ و خاک خواهید دید، یا به گنج بزرگی می رسید که به وسیله یک جن نگهبان از آن محافظت می گردد؟

پاسخ، البته، بسته به جایی که هستید فرق دارد. به عنوان مثال، بعضی از تپه های شنی به علت باد حرکت می نمایند، به این معنی که ممکن است یک جنگل کامل زیر شما وجود داشته باشد و بعلاوه فروچاله هایی که منتظرند شما را در خود ببلعند.

شن و ماسه از صخره های روی زمین که در اثر هوازدگی رودخانه ها و سایر عناصر به زمین می رسند، تشکیل می گردد. در کنار ساحل، دریای دائما در حال جوش و خروش سنگ ها را طی هزاران یا میلیون ها سال خرد می نماید.

اگر در ساحل حفاری کنید (بر اساس زمین شناسی منطقه)، ممکن است ماسه ای را پیدا کنید که فشرده شده و تحت فشار به ماسه سنگ رسوبی تبدیل شده است. به حفاری ادامه دهید و از تجهیزات پیشرفته حفاری به جای بیل قلعه شنی خود بهره ببرید، در این صورت به سنگ بستر منطقه برخورد خواهید کرد.

در خصوص بیابان ها، ممکن است اصلا نیازی به حفاری نباشد. بیشتر بیابان ها از ماسه پوشیده نشده اند، بلکه خود سنگ بستر هستند. این ممکن است اسپویلری برای چیزی باشد که زیر بیابان های شنی خواهید کرد.

جایی که ماسه وجود دارد، معمولا در اثر هوازدگی سنگ بستر تشکیل می گردد. با سرد و گرم شدن منظقه خشک کویر در طول روز و شب، سنگ ترک می خورد. در طی هزاران یا میلیون ها سال، با یاری باد به سنگ های کوچک تر و بعد به شن تبدیل می شوند. حفر کنید و باز به سنگ بستر و خاک رس خشک شده خواهید رسید.

این بدان معنا نیست که این منطقه ها نمی توانند جالب باشند. تپه های شنی متحرک می توانند آنچه را که دفن می نمایند حفظ نمایند، از جمله درختان شگفت انگیز تیغ شتری در نامیبیا. در همین حال، آن ها هنوز هم می توانند چند شگفتی زمین شناسی با خود داشته باشند.

در سال 2010، دانشمندان شواهدی از وجود یک دریاچه بزرگ ماقبل تاریخ در زیر شن های صحرای بزرگ افریقا یافتند که تصور می گردد حدود 250 هزار دریاچه در اثر نشت رود نیل به منطقه به وسیله کانالی کم ارتفاع تشکیل شده است.

منبع: فرارو

به "زیر شن های صحرا و ماسه های ساحل چیست؟ ، شاید یک جنگل زیر پای شما باشد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زیر شن های صحرا و ماسه های ساحل چیست؟ ، شاید یک جنگل زیر پای شما باشد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید