راننده ایرانی و جنجالی فرمول یک به حرف آمد!

به گزارش وبلاگ بایجانی، از زمانی که پرچم شطرنجی را رد کردم، می دانستم که قرار است چه اتفاقی رخ دهد و حتی به پاک کردن صفحه ام در رسانه اجتماعی هم فکر می کردم. این نقل قولی است از نیکولاس لطیفی، راننده ایرانی- کانادایی ویلیامز؛ کسی که قهرمان غیرارادی آشفته ترین و بحث برانگیزترین جام جهانی فرمول یک در سال های اخیر را رقم زد.

راننده ایرانی و جنجالی فرمول یک به حرف آمد!

در فاصله 5 دور مانده تا پایان این مسابقه و با اینکه همیلتون با وجود لاستیک فرسوده خود پیشتاز بود و 11 ثانیه با مکس فاصله داشت، ناگهان نیکولاس لطیفی راننده ایرانی ـ کانادایی تیم ویلیامز از جهت خارج شد و به گارد ریل برخورد کرد. این اتفاق منجر به ورود خودروی ایمنی به پیست شد و به این ترتیب فاصله زمانی راننده ها از میان رفت و فقط ترتیب خودرو ها حفظ شد. خودروی ایمنی تا دور 58 یعنی دور آخر درون پیست بود و همیلتون تنها یک درو تا قهرمانی فاصله داشت، اما با خروج خودروی ایمن، دوباره رقابت آزاد شد و مکس ورستپن به دلیل استفاده از تایر نرم توانست پیچ های به جای مانده را سریع تر از لوئیس همیلتون طی کند و در حالی که تیم مرسدس و ردبول از شدت تعجب دهانشان باز مانده بود، از خط پایان بگذرد.

لطیفی در ادامه پیرامون بازخورد هایی که بعد از این اتفاق داشته می گوید: خاصیت رسانه ها همین است. در مورد وضعیتی که پس از ابوظبی رخ داد، بسیار گفته شده است. من هزاران پیام را در رسانه های اجتماعی خود، به صورت عمومی و از طریق دایرکت دریافت کرده ام. بیشتر آن ها از من حمایت کرده اند، اما نفرت و سوء استفاده های زیادی نیز وجود داشته است. من سعی کرده ام بهترین راه را برای مدیریت این موضوع بیابم. آیا آن را نادیده بگیرم و ادامه دهم؟ یا آیا با آن مقابله کنم و به مسئله بزرگتری که متأسفانه در هنگام استفاده از رسانه های اجتماعی یک واقعیت است، بپردازم؟ من می خواهم افکارم را بگویم. استفاده از رسانه های اجتماعی به عنوان کانالی برای حمله به شخصی با پیام های نفرت انگیز، سوء استفاده و تهدید به خشونت، تکان دهنده است و من آن را محکوم می کنم. به محض پایین آمدن پرچم شطرنجی، می دانستم که اوضاع در رسانه های اجتماعی چگونه پیش خواهد رفت. این واقعیت که فکر می کردم بهتر است اینستاگرام و توییتر را برای چند روز از روی تلفنم حذف کنم، همه چیز هایی را که باید در مورد بی رحم بودن دنیای مجازی بدانیم، می گوید.

لطیفی در ادامه گفت: نفرت، سوء استفاده و تهدید هایی که در رسانه های اجتماعی انجام شد برای من واقعاً تعجب آور نبود، زیرا این فقط واقعیت خشن دنیایی است که در حال حاضر در آن زندگی می کنیم. من با صحبت های منفی مجازی غریبه نیستم، معتقدم هر ورزشکاری که در صحنه جهانی رقابت می کند می داند که تحت نظارت شدید واقع شده است. اما همانطور که بار ها و بار ها دیده ایم، در همه ورزش ها، فقط یک حادثه در زمان نامناسب رخ می دهد تا همه چیز کاملاً از شرایط عادی خارج شود و بدترین ها در افرادی که به اصطلاح طرفدار ورزش هستند نشان داده شوند. آنچه مرا شگفت زده کرد لحن شدید نفرت، سوء استفاده و حتی تهدید به مرگ بود که دریافت کردم. با توجه به اتفاقاتی که رخ داد فقط یک گروه هستند که باید از از آن ها عذرخواهی کنم و آن تیمم است که البته بلافاصله هم این کار را انجام دادم.

لطیفی ادامه داد: برخی از مردم گفتند که او برای چه موقعیتی مسابقه می داد، در حالی تنها چند دور به جای مانده بود. اما چه من برای پیروزی، سکو، امتیاز یا حتی آخرین مقام رقابت کنم، همیشه تمام تلاشم را انجام می دهم. من دقیقاً مانند هر راننده دیگری در مسابقات این گونه هستند. اشکالی ندارد که یکی این را نفهمد. شما می توانید نظرتان را بگید. اما استفاده از این نظرات برای دامن زدن به نفرت، سوء استفاده و تهدید به خشونت، نه تنها نسبت به من، بلکه نسبت به نزدیکترین افراد به من، به من ثابت می کند که این افراد طرفدار واقعی این ورزش نیستند. می دانم که من تنها کسی نیستم که فکر می کنم یک نظر منفی همیشه بیشتر از همه برجسته است و گاهی اوقات می تواند برای خفه کردن 100 نظر مثبت کافی باشد. مردم نظرات خود را خواهند داشت و این اشکالی ندارد. داشتن پوست کلفت بخش بزرگی از ورزشکار بودن است، به خصوص زمانی که دائماً در موقعیتی هستید که باید ارزیابی شوید. اما بسکمک از نظراتی که در هفته گذشته دریافت کردم از مرز عبور کردند و به چیزی بسیار شدیدتر تبدیل شدند. من نگران این هستم که اگر این سطح از سوءاستفاده نسبت به آن ها انجام شود، شخص دیگری چگونه ممکن است واکنش نشان دهد. وقایع هفته گذشته باعث شد که ببینم چقدر مهم است که با هم کار کنیم تا از وقوع این نوع اتفاقات جلوگیری کنیم. من متوجه هستم که بعید است کسانی را که با من اینگونه رفتار کردند راضی کنم که روش رفتارشان را تغییر دهند و حتی ممکن است سعی کنند از این پیام علیه من استفاده کنند، اما درست است که این نوع رفتار را اطلاع رسانی کنم و ساکت نمانم. می خواهم از همه هواداران و افرادی که در این شرایط از من حمایت کردند، تشکر کنم. من بسکمک از پست های شما را دیده و خوانده ام. خوب است بدانید که افراد زیادی از من حمایت می کنند. ورزش ذاتاً رقابت است، اما باید مردم را دور هم جمع کند نه اینکه آن ها را از هم جدا کند. امیدوارم تجربیات من پس از جایزه بزرگ ابوظبی به تقویت این پیام کمک کند و آرزوی سال نو من این است که در پی راه هایی باشم که بتوانم از این فرایند حمایت کنم.

ورزش سه

منبع: فرارو

به "راننده ایرانی و جنجالی فرمول یک به حرف آمد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راننده ایرانی و جنجالی فرمول یک به حرف آمد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید