حال بد قدیمی ترین تیم تبریز

به گزارش وبلاگ بایجانی، نگاهی به جدول می اندازیم. آن سرانجامی سرانجام. دقیقا رده شانزدهم. بله! این ماشین سازی است که آن ته لمیده. قدیمی ترین تیم شمال غرب کشور، با بیش از 50 سال قدمت و یک سابقه درخشان در توسعه فوتبال و پرورش بازیکنان عظیم در عرصه ملی.

حال بد قدیمی ترین تیم تبریز

به گزارش وبلاگ بایجانی ، روزنامه وبلاگ بایجانی نوشت: یادش بخیر. یک زمانی تیم اول شهر تبریز بود. حتی بالاتر از تراکتور. سال 73 را می گوییم که با راهنمایی مرحوم ناصر حجازی در لیگ سوم شدند. امیر حاج رضایی، احد شیخ لاری، آندرانیک تیموریان، رسول خطیبی، یونس باهنر و سید محمد علوی تنها تعدادی از بازیکنان مطرحی هستند که سابقه حضور در تیم ماشین سازی را دارند. اما حالا باید همه آن خاطرات شیرین و خاک گرفته استادیوم باغ شمال، آن پیروزی 6 بر صفر مقابل تراکتور در جام تخت جمشید و آن 13 قهرمانی در لیگ استانی و جام حذفی تبریز را فراموش کرد. ماشین سازان در لیگ بیستم با 9 شکست و 4 تساوی در پایانی جدول قرار دارند و اینطور که از شواهد پیداست تا هفته سی ام هم قرار نیست از آن ته تکان بخورند. چه بر سر سبزپوشان آمده است؟ ریشه بحران کجاست و آیا راه حلی برای نجات این تیم ریشه دار وجود دارد؟ بهداد بیات، نماینده تام الاختیارمالک باشگاه و عضو هیات مدیره باشگاه ماشین سازی تبریز پاسخ پرسش های جام جم را می دهد.

ماشین سازی در لیگ نوزدهم نتایج درخشانی داشت؛ برد مقابل استقلال، تراکتورسازی، سپاهان، فولاد و... چه بر سر آن تیم خوب فصل گذشته آمد؟

ریشه بحران باشگاه ماشین سازی به 5 ماه قبل برمی گردد. مالک باشگاه آقای زنوزی تصمیم داشتند تیم را بفروشند و توافقات اولیه هم انجام گرفته بود اما 20 روز به آغاز مسابقات این معامله انجام نشد. بعلاوه ما سه پفراینده در فیفا و 18 پفراینده داخلی داشتیم که باعث شده بود پنجره نقل و انتقالاتی تیم بسته باشد و قادر به جذب بازیکن نباشیم. از بازیکنان فصل قبل هم فقط اتابک زارعی در تیم به جای مانده بود.همه بازیکنان یا قراردادشان به اتمام رسیده بود یا مثل بابک مرادی فسخ نموده و از تیم جدا شده بودند.

در واقع چون قصد فروش تیم را داشتید، برنامه ای هم برای اداره تیم نداشتید؟

بله. اما چون انتقال صورت نگرفت به علت پفراینده هایی که داشتیم مجبور شدیم فورا 13 میلیارد تومان پرداخت کنیم تا پنجره نقل و انتقالاتی ما باز گردد و بتوانیم در مسابقات شرکت کنیم. این پول را برای پرداخت بدهی ها اختصاص دادیم و به علت منابع محدود باشگاه، دست به ریسک زده و با یک تیم جوان وارد مسابقات شدیم و راهنمایی آن را هم به وحید بیاتلوی جوان دادیم که فقط 32 سال داشت. انتخابی غیر از این هم نداشتیم چون می خواستیم این تیم حتما در مسابقات شرکت کند. قبول داریم به دلایلی که ذکر کردم تیم مهره دار بسته نشد.

با این شرایط چرا دست به تغییر سرمربی زدید؟

شرایط ما طوری رقم خورد که بعد از هفته پنجم که در اراک متحمل شکست سنگینی شدیم، وحید بیاتلو بیان کرد به علت فشار زیادی که به او وارد شده استعفا می دهد. او تا زمانی که بود تمام کوشش خود را برای مجموعه ماشین سازی انجام داد، اما دیگر میل و انگیزه ای برای ادامه کار نداشت و ما هم نمی توانستیم او را مجبور به همکاری کنیم. بعد از استعفای بیاتلو، با ساکت الهامی، هومن افاضلی و عبدا... ویسی مذاکره کردیم اما هیچکدام از این عزیزان حاضر نشدند با ما همکاری نمایند. در نهایت سعید اخباری را به نام سرمربی انتخاب کردیم .

آیا برنامه ای برای تقویت ماشین سازی دارید؟

سرمربی تیم بعد از بازی با پرسپولیس لیست بازیکنانی را که احتیاج دارد به باشگاه اعلام می نماید. به امید خدا و با توجه به شرایط مالی باشگاه در نیم فصل برترین بازیکنانی را که بتوانیم جذب می کنیم تا تیم تقویت گردد.

با این حال طرفداران ماشین سازی نگران آینده تیم هستند و حق هم دارند.

نگرانی آنها را درک می کنیم. ما تا الان برای این فصل 13 میلیارد بدهی پرداخت نموده و حدود 8 میلیارد هم هزینه نموده ایم در حالی که می توانستیم این کار را نکنیم. آقای زنوزی به درخواست طرفداران ماشین سازی قبول کرد این هزینه ها را پرداخت کند. با این حال حملات ناجوانمردانه ای علیه او و تیم مدیریتی اش انجام شد که به نظر من دور از انصاف است. در اوضاع مالی فعلی وقتی یک نفر از جیب خود برای فوتبال این کشور هزینه می نماید، نمی گردد هر لحظه از او انتظارات نامعقول داشت. از سال قبل که ما بیان کردیم هر کسی مایل است برای خرید ماشین سازی پیشنهاد بدهد حتی یک نهاد یا شرکت حاضر نشد برای خرید این باشگاه اقدام کند. در این مدت هیچ نهاد یا شرکتی کوچک ترین یاریی به مجموعه ماشین سازی ننموده است. این درحالی است که هزینه های یک باشگاه فوتبال در لیگ برتر به شدت بالاست.

اخباری: چاره ای نداریم جز مبارزه

محمد سعید اخباری سرمربی ماشین سازی تبریز هم در مورد شرایط این باشگاه به جام جم گفت: تیم ما در تعطیلات پایان فصل نوزدهم 24 بازیکن خروجی و 24 بازیکن ورودی داشت که فکر می کنم این اتفاق در تاریخ لیگ برتر بی سابقه است.از طرف دیگر سیاست باشگاه بر استفاده از بازیکنان جوان و با استعداد از لیگ های پایین تر بود. من از طرفداران اصیل ماشین سازی، این تیم ریشه دار شهر تبریز که با کلاس و فوتبال فهم هستند و خودشان شرایط تیم را می دانند و متوجهند که تیم تغییرات زیادی داشته است، خواهشمندم بار بیشتری روی دوش بازیکنان تیم نگذارند. شکیبا باشند و یاری نمایند تا تیم به فرایند مطلوب مورد نظر نزدیک گردد. ما بازیکنانی داریم که کل ارزش قرارداد آنها 5 میلیارد تومان است و این شاید رقم قرارداد یک بازیکن از تیم های بزرگی چون تراکتور، استقلال و پرسپولیس باشد. با این حال چاره ای نداریم جز این که به مبارزه کردن، کوشش بیشتر، تمرین و کار کردن ادامه دهیم.

امین بیلساز - آذربایجان شرقی / روزنامه وبلاگ بایجانی

منبع: جام جم آنلاین

به "حال بد قدیمی ترین تیم تبریز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حال بد قدیمی ترین تیم تبریز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید