ثبت دقیق ترین عکس هایی که از ماه گرفته شده اند

به گزارش وبلاگ بایجانی، مهندسان برای این آزمایش، تلسکوپ گرین بانک را به یک فرستنده راداری با توان 700 وات مجهز کردند. آن ها فرستنده را به سمت ماه قرار دادند و پژواک های راداری به آرایه خط پایه بسیار بزرگ (VLBA) بازگردانده شد که دارای 10 آنتن در سراسر آمریکا است. نتیجه این کار، یک تصویر کامل از دهانه تیکو (Tycho Crater) با وضوح پنج متر بود که بالاترین وضوح تصویر از ماه به شمار می رود که از زمین گرفته شده است.

ثبت دقیق ترین عکس هایی که از ماه گرفته شده اند

پژوهشگران آمریکایی با استفاده از یک سیستم راداری، دقیق ترین عکس هایی را ثبت نموده اند که تا به امروز از ماه گرفته شده است.

به نقل از اسپیس، شاید همه ما در خصوص آماری شنیده باشیم که نشان می دهد فضاپیمای آپولو11 (Apollo 11) با قدرت محاسباتی کمتری نسبت به یک آیفون، ما را با موفقیت به ماه برد.

اکنون، نمونه اولیه یک سیستم راداری که مرحله آزمایش را در تلسکوپ گرین بانک (GBT) متعلق به بنیاد ملی علوم آمریکا (NSF) پشت سر می گذارد، با استفاده از فرستنده ای کم قدرت تر از یک مایکروویو، دقیق ترین عکس ماه را از زمین گرفته است.

پاتریک تیلور (Patrick Taylor)، رئیس بخش رادار رصدخانه گرین بانک (GBO) و رصدخانه ملی رادیو اخترشناسی آمریکا (NRAO) گفت: بسیار شگفت انگیز است که ما با مصرف انرژی کمتری نسبت به یک وسیله خانگی معمولی توانسته ایم این عکس ها را بگیریم.

این نمونه اولیه با همکاری رصدخانه ملی رادیو اخترشناسی آمریکا، رصدخانه گرین بانک و ریتیون اینتلیجنس اند اسپیس (RIS) ساخته شده است. این مشارکت با هدف طراحی یک سیستم راداری سیاره ای نسل بعدی برای رصدخانه گرین بانک صورت می گیرد که می توان از آن برای مطالعه اجرام آسمانی در منظومه شمسی استفاده کرد.

مهندسان برای این آزمایش، تلسکوپ گرین بانک را به یک فرستنده راداری با توان 700 وات مجهز کردند. آن ها فرستنده را به سمت ماه قرار دادند و پژواک های راداری به آرایه خط پایه بسیار بزرگ (VLBA) بازگردانده شد که دارای 10 آنتن در سراسر آمریکا است. نتیجه این کار، یک تصویر کامل از دهانه تیکو (Tycho Crater) با وضوح پنج متر بود که بالاترین وضوح تصویر از ماه به شمار می رود که از زمین گرفته شده است.

هدف بلندمدت این پروژه، مجهز کردن تلسکوپ گرین بانک به رادار 500 کیلوواتی و سپس استفاده کردن از آرایه خط پایه بسیار بزرگ و آرایه بسیار بزرگ نسل بعدی ngVLA)) به عنوان گیرنده است. با نزدیک به 1000 برابر قدرت خروجی فرستنده نمونه اولیه، تصاویر به دست آمده حتی واضح تر خواهند بود.

این گروه پژوهشی، نمونه اولیه را روی یک سنگ فضایی و بعلاوه ماه آزمایش کردند.

تیلور گفت: ما در آزمایش های خود توانستیم سیارکی را آنالیز کنیم که در فاصله 2.1 میلیون کیلومتری از ما واقع شده است. میزان این سیارک به حدود یک کیلومتر می رسد و آن قدر بزرگ است که در صورت برخورد، ویرانگری جهانی ایجاد کند.

رادار یک سیستم حیاتی برای اخترشناسانی است که در پی ترسیم دقیق مسیر یک سیارک و ارزیابی امکان خطر آن برای زمین هستند.

پاتریک گفت: ما با این سیستم پرقدرت می توانیم اجرام بیشتری را در فاصله دورتر آنالیز کنیم. وقتی نوبت به توسعه راهبرد هایی برای اثرات احتمالی می رسد، داشتن زمان بیشتری برای هشدار دادن، همه راه چاره است.

منبع: ایسنا

منبع: فرادید

به "ثبت دقیق ترین عکس هایی که از ماه گرفته شده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت دقیق ترین عکس هایی که از ماه گرفته شده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید