تمیز کردن پارکت؛ ترفندهای و روش های کاربردی جدید

به گزارش وبلاگ بایجانی، برای تمیز کردن پارکت های کف نمی توانید از هر نوع پاک کننده ای بهره ببرید، زیرا ممکن است به پارکت ها آسیب برساند. در اینجا روش ها و پاک کننده های مناسب برای تمیز کردن پارکت معرفی شده اند.

تمیز کردن پارکت؛ ترفندهای و روش های کاربردی جدید

وبلاگ بایجانی | سرویس خانه داری - کفپوش یا پارکت یا لمینت با دوام، مقرون به صرفه و شیک می باشد و زیبایی خاصی به منزل شما می دهد. یکی از مزایای استفاده از پارکت، تمیز کردن راحت و سریع آن است. شما می توانید به سادگی و به صورت منظم پارکت منزل خود را تمیز و درخشان کنید. ما در وبلاگ بایجانی 2 روش فوق العاده راحت برای نگهداری و تمیزکردن پارکت خانه به شما می آموزیم.

تمیز کردن پارکت به صورت معمول و سطحی

1- ابتدا با جارو برقی خرده های غذا، آشغال و گرد و غبار را از روی پارکت جارو کنید و آن را خوب تمیز کنید.

2- طی حوله ای را بردارید و در حالی که حوله آن خشک است به آرامی روی پارکت بکشید و سعی کنید گرد و غبار مانده روی پارکت را پاک کنید. به جای طی حوله ای می توانید از یک دستمال نرم یا برس پر پشت با مو های نرم نیز بهره ببرید.

3- حال تمیز کردن پارکت را با آب ادامه دهید. برای این کار به یک طی مویی یا طی پارچه ای و یک سطل آب احتیاج دارید. کف پارکت را به آرامی با طی مویی خیس نموده و طی بکشید، دقت کنید که آب زیاد روی پارکت نماند.

بهتر است از گوشه اتاق طی کشیدن را آغاز کنید تا بر روی قسمت هایی که طی کشیده اید پا نگذارید و اجازه دهید رطوبت آن کاملا در دمای اتاق خشک گردد.

4- بهتر است مراحل فوق را دو روز در هفته انجام دهید نه بیشتر. با انجام این مراحل به طور منظم، پارکت ها براق و تمیز می مانند و احتیاج به تمیزکاری عمقی و سخت ندارند.

نکته: اگر پارکت های منزل تان چوبی هستند، می توانید بین پانل های پارکت نفت خام بریزید تا خرده های آشغال یا گرد و غبار بین درز آن ها گیر نکند.

تمیز کردن پارکت به صورت عمقی

1- ابتدا با روش ذکر شده در بالا پارکت را تمیز کنید یعنی جارو کشیده و گرد و غبار آن را بگیرید و با طی مرطوب کفپوش را خوب پاک کنید. حالا وقت آن است که تمیز کردن عمقی را آغاز کنید.

2- یک محصول تمیز نماینده مخصوص پارکت بخرید. انواع مختلفی از تمیزنماینده های پارکت در فروشگاه ها موجود است، اما شما باید با توجه به نوع پارکت خود یک محصول مناسب پیدا کنید. دقت کنید که بعضی محصول ها برای پاک کردن چوب است و درز بین پانل های چوبی را هم به خوبی پر می نماید.

نکات مورد توجه:

  • به دنبال محصولاتی باشید که کفپوش را با مواد افزودنی خاصی پاک می نمایند و موجب افزایش طول عمر پارکت و نگهداری آن می گردد.
  • مهم است که کفپوش های پانلی را با یک ماده درزگیر پوشش دهید این کار باعث افزایش طول عمر و دوام پارکت می گردد.
  • محصولاتی مثل واکس، موم و یا پاک نماینده های دیگری که ادعا می نمایند موجب درخشش پارکت می شوند را نخرید، زیرا این محصولات بعد از مدتی سبب کدر شدن پارکت و چسبیدن مو و آشغال های ریز به آن می شوند. علاوه بر این تمیز کردن پارکت را سخت می نمایند.

3- شما مجبور نیستید یک محصول تجاری بخرید بلکه می توانید یک تمیز نماینده خانگی تهیه کنید. بسیاری از محلول های تمیز نماینده خانگی برای پارکت نیز مناسب هستند. برای درست کردن محلول پاک نماینده پارکت، یک سطل آب گرم را با ¼ فنجان مایع ظرفشویی خفیف مخلوط کنید.

توجه: دقت کنید که نباید از سرکه، آمونیاک و پاک نماینده هایی با PH بالا و تمیز نماینده های روغنی بهره ببرید.

4- با یک طی مویی یا هر وسیله مناسب دیگری محلول تمیز نماینده را بر روی سطح پارکت بکشید و خوب پاک کنید. فوت کوزه گری هنگام تمیز کردن پارکت، استفاده از حداقل آب ممکن است. زیرا آب به اغلب پارکت ها به ویژه پارکت های چوبی آسیب می رساند. حتما توجه داشته باشید که اگر از تمیز نماینده تجاری استفاده می کنید مقدار ترکیب آن با آب را از روی دستورالعمل مطالعه کنید. پارکت را با طی و محلول تمیز نماینده پاک کنید.

5- پس بعد از استفاده از محلول پاک نماینده با یک دستمال نرم یا طی مویی تمیز که آن را مرطوب نموده اید، کف پارکت را تمیز کنید. سپس با یک دستمال یا حوله نرم پارکت را خوب خشک کنید یا اینکه درب و پنجره های اتاق را باز کنید تا پارکت ها با جریان هوا زودتر خشک شوند.

برگرفته از: Wikihow

منبع: setare.com

به "تمیز کردن پارکت؛ ترفندهای و روش های کاربردی جدید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تمیز کردن پارکت؛ ترفندهای و روش های کاربردی جدید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید