تاثیرات ترسناک هوای آلوده روی مغز انسان! ، آلودگی فکر ما را مختل می نماید؟

به گزارش وبلاگ بایجانی، نتایج مطالعات علمی نشان می دهد که استنشاق دود خودرو می تواند ظرف تنها 2 ساعت، اتصال مغز انسان را تغییر دهد.

تاثیرات ترسناک هوای آلوده روی مغز انسان! ، آلودگی فکر ما را مختل می نماید؟

به گزارش وبلاگ بایجانی و به نقل از ساینس الرت، تنفس هوای آلودگی می تواند بر اتصالات عصبی مغز شما تاثیر بگذارد. دانشمندان دانشگاه بریتیش کلمبیا (UBC) و دانشگاه ویکتوریا کشف کردند که استنشاق دود اگزوز اتومبیل می تواند اتصال مغز را در عرض دو ساعت تغییر دهد.

این یافته ها بر اساس یک کارآزمایی تصادفی دوسوکور روی 25 بزرگسال سالم به دست آمد که در یک محیط آزمایشگاهی در معرض آلودگی خودرو قرار گرفتند. در بخش دیگر، شرکت نمایندگان در معرض هوای تمیز فیلتر شده قرار گرفتند.

قبل و بعد از هر سناریو اسکن مغز گرفته شد. پس از اینکه شرکت نمایندگان در معرض هوای آلوده قرار گرفتند، مغز آن ها در شبکه حالت پیش فرض (DMN) اتصال کمتری نشان داد؛ یعنی مجموعه ای از منطقه ها مغزی به هم پیوسته که وقتی درگیر افکار درونی، مانند درون نگری و به خاطر سپردن هستیم، فعال تر هستند.

جودی گاوریلوک، عصب روان شناس از دانشگاه ویکتوریا، می گوید: تماشا آلودگی در ترافیک که شبکه های مغز را قطع می نمایند، نگران نماینده است. در حالی که تحقیقات بیشتری برای درک کامل تاثیرات عملکردی این تغییرات مغزی مورد احتیاج است، ممکن است این تغییرات تفکر یا توانایی کاری افراد را مختل کند.

خبر خوب این است که تغییرات مشاهده شده در این مطالعه موقتی بوده و پس از تنفس هوای پاکیزه به حالت عادی بازگشته است.

با وجود این، یافته ها نشان می دهند که احتمالا قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آلودگی هوا می تواند اثرات مضری بر مغز داشته باشد. با توجه به اینکه 99 درصد از مردم دنیا سطوح ناایمنی از هوای آلوده را تنفس می نمایند، عواقب آن بر سلامت عمومی اهمیت زیادی دارد.

کریس کارلستن، پزشک تنفسی از UBC، شرح می دهد: تا چندین دهه، دانشمندان فکر می کردند که مغز ممکن است در برابر اثرات مضر آلودگی هوا محافظت گردد. این مطالعه که اولین مطالعه در نوع خود در دنیا است، شواهد جدیدی از ارتباط بین آلودگی هوا و مسائل شناختی ارائه می نماید.

در سال 2020، نشانگرهای مرتبط با بیماری آلزایمر در مغز بزرگسالان جوان، بچه ها و حتی نوزادانی که در مکزیکوسیتی، مرکز شهری با آلودگی شدید هوا، زندگی می کردند، مشاهده شد. (داده های اخیر نشان می دهد که کیفیت هوای آن در طول دوره های قرنطینه COVID-19 که حرکت وسایل نقلیه و در نتیجه دود اگزوز کاهش یافته بود، به شدت بهبود یافته است.) تحقیقات دیگری در همان شهر نیز محرک احتمالی این آسیب را نشان داد: نانوذرات فلزی آلودگی هوا در مغز بسیاری از مردم محلی.

در سال 2022، دانشمندان تایید کردند که این ذرات، پس از تنفس، گاهی اوقات می توانند سد محافظ مغز را که زمانی تصور می شد مواد سمی را خارج می نماید، دور بزنند.

مطالعه کنونی تنها بر دود اگزوز خودروها تکیه داشت، اما ممکن است اشکال دیگری از آلودگی هوا وجود داشته باشد که حتی سریع تر و شدیدتر عمل می نماید.

به عنوان مثال، قبل از ممنوعیت گاز سرب در ایالات متحده، محققان پیش بینی می نمایند که بخارات سمی که به وسیله 170 میلیون آمریکایی یا بیشتر تنفس شد، منجر به کاهش نمره ضریب هوشی تجمعی 824 میلیون امتیاز (نزدیک به 3 امتیاز برای هر نفر) شد.

کارلستن هشدار می دهد: شاید لازم باشد دفعه بعد که می خواهیم در ترافیک شیشه های خودرو را پایین بکشیم، دوباره فکر کنیم.

مطمئن شوید که فیلتر هوای ماشین شما به خوبی کار می نماید، و اگر در خیابانی شلوغ پیاده روی یا دوچرخه سواری می کنید، به مسیری کمتر شلوغ تغییر مسیر دهید.

با این حال، در بسیاری از نقاط دنیا، هوای آلوده اجتناب ناپذیر است. و ما باید بدانیم که تنفس این هوای آلوده در درازمدت چه بلایی سر مغز ما می آورد.

نتایج این مطالعه در Environmental Health منتشر شده است.

منبع: همشهری آنلاین

به "تاثیرات ترسناک هوای آلوده روی مغز انسان! ، آلودگی فکر ما را مختل می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیرات ترسناک هوای آلوده روی مغز انسان! ، آلودگی فکر ما را مختل می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید