اگر هر روز مرغ بخورید چه اتفاقی برای بدن تان رخ خواهد داد؟

به گزارش وبلاگ بایجانی، مرغ یکی از محبوب ترین منابع پروتئین در سراسر دنیا است. به علت تطبیق پذیری آن می توانید هر روز مرغ های درست شده به اشکال گوناگون را برای ماه های متمادی به عنوان یک وعده غذایی میل کنید. با این وجود، علیرغم آن که مرغ بدون شک یک منبع تامین کننده پروتئین است آیا خوردن هر روز آن سالم است و برای بدن مان مفید می باشد؟

اگر هر روز مرغ بخورید چه اتفاقی برای بدن تان رخ خواهد داد؟

آیا مرغ واقعا سالم است؟

به گزارش وبلاگ بایجانی به نقل از یاهونیوز، وقتی صحبت از سالم بودن مرغ در وعدم شام می گردد این موضوع بستگی به نحوه پخت مرغ دارد. قرار دادن مرغ در ماهیتابه یا قابلمه درون آب و اجازه دادن به آن برای به آرامی پخته شدن برترین روش برای پخت مرغ است. گریل کردن نیز راه سالمی برای تهیه مرغ است زیرا در تهیه آن از چربی اضافه کم تر در مقایسه با سرخ کردن در تابه با روغن یا کره استفاده می گردد. تا زمانی که مرغ به یکی از این روش های سالم پخته گردد می تواند بخشی از یک رژیم غذایی سالم باشد. به طور کلی، مرغ می تواند یک منبع عالی پروتئین کم چرب و یک انتخاب مغذی برای مصرف چندین بار در هفته باشد.

با این وجود، مرغی که سرخ شده یا همراه با سس های سرشار از نمک یا شکر سرو می گردد سبب می گردد تا یک غذای سالم به غذایی نه چندان سالم تبدیل گردد.

اگر هر روز مرغ بخورید چه اتفاقی رخ خواهد داد؟

اگر صرفا مرغ را به روشی سالم و پخته شده مصرف کنید و آن را با سس های سرشار از نمک و شکر آغشته نکنید مصرف چند بار در هفته آن ضرری برای سلامتی تان نخواهد داشت. البته باید توجه داشته باشید که سایر منابع پروتئین دارای مواد مغذی ای هستند که مرع فاقد آن است. بنابراین، اگر مرغ تنها منبع تامین پروتئین تان باشد آن مواد مغذی مهم را از دست خواهید داد.

کسی که هر روز مرغ را به عنوان منبع اصلی پروتئین خود می خورد احتمالا امگا 3 کافی در رژیم غذایی خود دریافت نمی نماید که ماده مغذی موجود در منابع پروتئینی از جمله ماهی، تخم مرغ و بعضی از مغزها مانند گردو می باشد. دریافت اندازه کافی اسیدهای چرب امگا 3 بسیار مهم است زیرا انرژی بدن را تامین نموده و از سلامت قلب و مغز حمایت می نماید.

هم چنین، مرغ برخلاف گوشت گاو، عدس و توفو (پنیر سویا) منبع خوبی از آهن نیست. این بدان معناست که فردی که برای تامین پروتئین به مرغ متکی است ممکن است این ماده مغذی را از دست بدهد که می تواند منجر به کمبود انرژی و در موارد شدید کم خونی گردد. سایر مواد مغذی که ممکن است افرادی که هر روز مرغ می خورند از دست بدهند عبارتند از فیبر (موجود در منابع پروتئینی گیاهی) و ویتامین د (موجود در ماهی، تخم مرغ و لبنیات).

اگر کسی اصلا به خوردن مواد غذایی غنی از پروتئین عادت ندارد و آغاز به استفاده از مرغ در وعده های غذایی روزانه خود می نماید تغییرات مثبتی وجود دارد که می تواند انتظار تجربه آن را داشته باشد. نخستین تغییر آن که به علت محتوای پروتئین بالا در مرغ آن فرد انرژی بیش تری خواهد داشت و در طول روز گرسنه نخواهد شد. فردی که عادت به خوردن غذاهای غنی از پروتئین ندارد و آغاز به خوردن مرغ می نماید ممکن است تغییر مثبتی در خلق و خوی خود تجربه کند. مرغ حاوی اسید آمینه تریپتوفان است که با افزایش سطح سروتونین در مغز مرتبط است که اغلب به عنوان هورمون احساس خوب شناخته می گردد. متخصصان تغذیه می گویند در دراز مدت خوردن مرغ می تواند بر سلامت قلب تاثیر بگذارد. با این وجود، بهتر یا بدتر بودن این تاثیر بستگی به نحوه پخت مرغ و نوع مصرف آن دارد. اگر هر روز سینه مرغ بدون پوست می خورید این موضوع بر سلامت قلب تان تاثیر مثبت خواهد گذاشت به خصوص اگر به جای گوشت قرمز یا منابع پروتئین فرآوری شده سرشار از سدیم مصرف گردد. شواهد حاصل از آنالیز ای که در سال 2021 میلادی انجام شد و در نشریه Critical Reviews in Food Science and Nutrition منتشر شده بود نشان می داد که مصرف بیش تر طیور تاثیر نامطلوبی بر خطرات ناشی از بیماری های قلبی و عروقی ندارد.

با این وجود، اگر هر روز مرغ را با پوست و یا به صورت سرخ شده مصرف می کنید این امر بر سلامت قلب تان تاثیر منفی می گذارد زیرا به علت اندازه بالای چربی اشباع شده کلسترول بد یا ال دی ال را افزایش می دهد و این امر می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را در افراد افزایش دهد.

در نتیجه، مرغ یک غذای سالم است البته تا زمانی که به صورت آب پز یا گریل شده پخته گردد البته این بدان معنا نیست که باید هرروز مرغ بخورید. خوردن مواد غذایی متنوع برترین راه برای تامین مواد مغذی مورد احتیاج بدن است.

منبع: فرارو

به "اگر هر روز مرغ بخورید چه اتفاقی برای بدن تان رخ خواهد داد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر هر روز مرغ بخورید چه اتفاقی برای بدن تان رخ خواهد داد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید