ارسال پرونده ثبت جهانی همدان و هگمتانه به یونسکو در سال 1401

به گزارش وبلاگ بایجانی، ایرنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، ارسال پرونده ثبت جهانی همدان و هگمتانه به یونسکو در سال 1401 صورت می گیرد.

ارسال پرونده ثبت جهانی همدان و هگمتانه به یونسکو در سال 1401

علی دارابی در نشست با علیرضا قاسمی فرزاد، استاندار همدان با اشاره به جایگاه این استان در تاریخ و تمدن فرهنگ ایران زمین گفت: پرونده ثبت جهانی منظر شهری تاریخی همدان که تدوین آن در حال انجام است، پرونده ای ویژه در میان آثار ثبت شده جهانی کشور بود، زیرا که این پرونده، تاریخ شهر همدان از دوره باستان تا دوره معاصر را روایت می کند و پهنه ای گسترده از محدوده محوطه باستانی هگمتانه تا خیابان ها و میادین معاصر این کهن شهر تاریخی ایرانی اسلامی را در بر می گیرد.

قائم مقام وزیر میراث فرهنگی ادامه داد: با توجه به این دیدار، توافقات قطعی برای ارسال پرونده میراث جهانی منظر شهری تاریخی همدان به یونسکو در سال 1401 به انجام رسید و کارگروه ها و کمیته های اجرایی و میدانی برای پیشبرد مطالعات مرتبط با پرونده ثبت جهانی این اثر شروع به فعالیت کرده اند و امیدوارم با اهتمام همه مسئولان و مقامات اجرایی استانی همه موانع ثبت جهانی اثر رفع و در آینده نزدیک شاهد ثبت جهانی این اثر خواهیم بود.

دارابی شرح داد: دو پرونده کاروانسرای ایرانی و منظر فرهنگی ماسوله از دیگر پرونده های ثبت جهانی کشور هستند که پیشتر ارسال آنها به یونسکو اجرا شده است.

استاندار همدان نیز در این نشست با تشکر از اقدام وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در توجه به این استان از تشکیل ستاد تخصصی برای پیگیری ثبت جهانی منظر شهری تاریخی همدان در استانداری خبر داد و گفت: این ستاد با ریاست اینجانب و دبیری معاونت عمرانی تشکیل خواهد شد تا به کار سرعت دهد.

او اضافه کرد: ثبت جهانی منظر شهری تاریخی همدان مهمترین اولویت استان در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری است و تمام دستگاه های اجرایی استان همدان برای رفع موانع ثبت جهانی این اثر آمادگی کامل داشته و در هماهنگی کامل با اهداف حفاظتی میراث فرهنگی این پهنه شهری تاریخی گام برمی دارند.

این نشست با حضور محمد حسن طالبیان مشاور وزیر میراث فرهنگی، مصطفی پورعلی مدیرکل ثبت و حریم آثار و حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی، فرهاد عزیزی زلانی مدیرکل پایگاه ها، علی مالمیر مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان در تهران و در دفتر وزارتی برگزار گشت.

منبع: همگردی

به "ارسال پرونده ثبت جهانی همدان و هگمتانه به یونسکو در سال 1401" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارسال پرونده ثبت جهانی همدان و هگمتانه به یونسکو در سال 1401"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید