ادعای جنجالی پژوهشگران آلمانی: جد انسان و اختاپوس احتمالا یکسان بوده است

به گزارش وبلاگ بایجانی، اختاپوس ها، عملکرد های پیچیده مغزی را توسعه داده اند و از بازو های خود به صورت بسیار هدفمند استفاده می نمایند. آن ها از بازو های خود به عنوان وسیله ای برای باز کردن صدف ها یا به عنوان سلاحی برای مقابله با شکارچیان استفاده می نمایند.

ادعای جنجالی پژوهشگران آلمانی: جد انسان و اختاپوس احتمالا یکسان بوده است

پژوهشگران آلمانی طی آنالیز های نو خود، این ایده را مطرح نموده اند که جد انسان و اختاپوس احتمالا یکسان بوده است.

پژوهشگران باور دارند که اختاپوس ها و انسان ها از نسل همان حیوان کرم مانند اولیه ای هستند که 518 میلیون سال پیش می زیسته است. به همین علت است که این موجودات هشت پا بسیار باهوش هستند.

این حیوان کرم مانند که با نام فیسیورمیس یوونانیکوس (Facivermis yunnanicus) شناخته می گردد، نخستین نمونه شناخته شده از یک حیوان دارای حداقل هوش بوده است که برای از دست دادن قسمت هایی از بدن که دیگر به آن ها نیازی نداشت، تکامل یافت.

فیسیورمیس یوونانیکوس

این پژوهش نو که در مرکز ماکس دلبروک (Max Delbruck Centre) در برلین صورت گرفته است، نشان داد که مغز اختاپوس ها شبیه به انسان است، زیرا این حیوان دریایی، تنظیم نماینده های ژنی مختلفی به نام ریزآران ای ها (miRNAs) را در بافت عصبی خود دارد که با تعداد آن ها در مهره داران قابل مقایسه است.

یافته های این پژوهش نشان می دهند که ریزآران ای ها، نقش اساسی در رشد مغز های پیچیده دارند. پروفسور نیکولاس راژوسکی (Nikolaus Rajewsky)، از پژوهشگران این پروژه گفت: این همان چیزی است که ما را به اختاپوس مرتبط می نماید.

اختاپوس ها به باهوش بودن معروفیت دارند. خبرگزاری SWNS گزارش داد: اختاپوس ها می توانند از وسایلی استفاده نمایند، پوسته نارگیل را برای درست کردن سرپناه به کار ببرند و سنگ ها را برای محافظت از لانه روی هم بگذارند.

دانشمندان مدت هاست که هوش اختاپوس ها را مورد آنالیز قرار داده اند و آن ها را در حالی دیدن نموده اند که به حل کردن معما ها می پردازند و در شیشه ها را باز می نمایند. اخیرا حتی از آن ها در حال پرتاب سنگ و صدف به سمت یکدیگر فیلم گرفته شده است.

پژوهشگران در این پروژه، 18 نمونه بافت مختلف به دست آمده از اختاپوس های مرده را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند و 42 خانواده ریزآران ای نو را عمدتا در مغز شناسایی کردند. نتیجه آنالیز ها نشان داد که ژن ها در طول تکامل سرپایان حفظ شده اند که برای حیوانات مفید بوده است.

راژوسکی گفت: در واقع ویرایش های آران ای زیادی در حال اجرا گرفتن بود، اما نه در قسمت هایی که ما معتقدیم جالب هستند. جالب ترین کشف، توسعه چشمگیر ریزآران ای ها بود. در مجموع، 42 خانواده نو ریزآران ای به طور ویژه در بافت عصبی و بیشتر در مغز پیدا شد.

با توجه به اینکه این ژن ها در طول تکامل سرپایان حفظ شدند، پژوهشگران نتیجه گرفتند که این امر برای حیوانات سودمند بوده و از نظر عملکردی نیز لازم است.

دکتر گریگوری زولوتاروف (Grygoriy Zolotarov)، پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: این سومین توسعه بزرگ خانواده های ریزآران ای در دنیای حیوانات و بزرگترین توسعه بیرون از گروه مهره داران است. برای درک بهتر این موضوع می توان به صدف ها اشاره نمود. صدف ها تنها پنج خانواده ریزآران ای نو به دست آورده اند. این در حالی است که اندازه دستیابی در اختاپوس ها 90 خانواده بوده است.

راژوسکی که شیفتگی او به اختاپوس ها سال ها پیش هنگام بازدید از آکواریوم خلیج مونته ری (Monterey Bay Aquarium) در کالیفرنیا شروع شد، گفت: صدف ها به علت هوش خود شناخته نمی شوند.

من اختاپوس را دیدم که در کف مخزن نشسته بود و فکر می کنم که ما چندین دقیقه به یکدیگر نگاه کردیم. این کار خیلی علمی نیست، اما چشمان آن ها حس هوش را تراوش می نمایند. اختاپوس ها نیز مانند انسان ها، چشم های پیچیده ای شبیه به دوربین دارند.

اختاپوس ها در میان بی مهرگان، منحصربه فرد به شمار می روند، زیرا هم دارای مغز مرکزی و هم دارای سیستم عصبی محیطی هستند که عملکرد مستقلی دارند.

اختاپوس ها، عملکرد های پیچیده مغزی را توسعه داده اند و از بازو های خود به صورت بسیار هدفمند استفاده می نمایند. آن ها از بازو های خود به عنوان وسیله ای برای باز کردن صدف ها یا به عنوان سلاحی برای مقابله با شکارچیان استفاده می نمایند.

بعلاوه، اختاپوس ها بسیار کنجکاو هستند و می توانند نکاتی را به خاطر بسپارند. آن ها می توانند افراد را بشناسند و بعضی را بیشتر از دیگران دوست داشته باشند.

اعتقاد بر این است که اختاپوس ها حتی خواب می بینند، زیرا رنگ و ساختار پوست آن ها هنگام خواب تغییر می نماید.

راژوسکی اکنون در حال برنامه ریزی برای پیوستن به کارشناسان دیگر است تا یک شبکه اروپایی را تشکیل دهد که امکان تبادل اطلاعات بیشتر را فراهم می نماید.

منبع: ایسنا

منبع: فرادید

به "ادعای جنجالی پژوهشگران آلمانی: جد انسان و اختاپوس احتمالا یکسان بوده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادعای جنجالی پژوهشگران آلمانی: جد انسان و اختاپوس احتمالا یکسان بوده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید