احتمال مسمویت غذایی تعدادی از دانشجویان علوم پزشکی تهران رد شد ، شیوع بیماری آنفولانزا در کوی دانشگاه

به گزارش وبلاگ بایجانی، کارگروه آنالیز علت بیماری تعدادی از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی تهران، احتمال مسمویت غذایی این دانشجویان را رد کرد.

احتمال مسمویت غذایی تعدادی از دانشجویان علوم پزشکی تهران رد شد ، شیوع بیماری آنفولانزا در کوی دانشگاه

به گزارش گروه دانشگاه وبلاگ بایجانی به نقل از دانشگاه علوم پزشکی تهران، جلسه کارگروه آنالیز علت بیماری تعدادی از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی تهران با حضور محمدحسین پورغریب معاون دانشجویی فرهنگی، علیرضا پارساپور مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران، افهمی متخصص عفونی، مختاری مسئول آزمایشگاه ملی آنفلوانزای ایران، مدیران و کارشناسان حوزه معاونت دانشجویی فرهنگی و نمایندگان و کارشناسان معاونت های درمان و بهداشت دانشگاه در سالن شورای معاونت دانشجویی فرهنگی برگزار گردید.

در این جلسه، ابتدا پورغریب گزارشی را از زمان اولین مراجعه دانشجویان به درمانگاه کوی و اقدامات فوری و انجام آزمایش های موردنظر از غذای دانشجویان، آب، خون، سواب نازال، ادرار و مدفوع، بازدید از آشپزخانه محل طبخ غذای دانشجویان و آنالیز مواد غذایی مصرف شده ارائه داد و از اساتید در جلسه دعوت کرد تا نتایج آزمایش ها و آنالیز های خود را به سمع و نظر حاضران برسانند.

در ادامه، مختاری درباره شیوع بیماری گفت: شیوع بیماری ها منحصر به کوی دانشگاه نیست. در انتقال این بیماری تماس و تنفس بسیار مهم است، با توجه به علائمی که بنده مشاهده کردم، این بیماری ربطی به غذا ندارد. درحال حاضر ما شاهد شیوع آنفلوانزا در کشور و حتی در کشورهای منطقه هستیم و در کنار شیوع بیماری با تظاهر علائم گوارشی و میالژی در جامعه روبرو هستیم که احتمالاً عامل آن ویروسی و نورو ویروس است، همچنین باتوجه به همزمانی با فصل سرد سال احتمال عفونت های گوارشی مطرح نیست.

سپس افهمی درخصوص نتایج آزمایش های صورت گرفته گفت: همکاران گفتند که نمونه های غذایی مسموم نبوده است. به عقیده بنده فردی بدون علامت ناقل بوده و این انتقال در مدت کمی اتفاق افتاده است. این ناقل می تواند از خانواده یا در سطح شهر بیمار شده باشد و در خوابگاه انتقال داده باشد.

همچنین نیک فرجام رئیس گروه تخصصی مدیریت بیماری های واگیر معاونت بهداشت دانشگاه با بیان نگرانی دانشجویان گفت: اگر گره ذهنی دانشجویان این است که عامل دقیق چه چیزی بوده است، می توان آزمایش های بیشتری روی بیماران انجام داد.

وی همچنین گفت که نتایج آزمایش های مدفوع، سالمونلا، شیگلا و التور منفی بوده است.

کریمی مسئول کارگروه تخصصی سلامت محیط و کار معاونت بهداشت نیز نتیجه آزمایش آب و نمونه های غذایی را درخصوص سالمونلا، کپک و استافیلوکوک منفی گفت.

در ادامه، اساتید و مدیران و همچنین کارشناسان به اعلام نظرات خود در مورد واقعه پیش آمده پرداختند که در جمع بندی نهایی و متفق القول، حاضران احتمال مسمومیت غذایی را رد و بیماری شیوع پیدا نموده را آنفلوانزا و آلودگی به نوروویروس، علت بیماری دانشجویان عنوان کردند.

در ادامه جلسه پورغریب گفت: باید به دانشجویان حق بدهیم که احساس نگرانی نمایند و وظیفه ماست که با شفاف سازی و حسن نیت، آرامش خاطر آنان را فراهم کنیم. ما باید تاب آوری خودمان را زیاد کنیم و در برابر چالش ها رفتار خوب داشته باشیم تا شرایط را مدیریت کنیم.

معاون دانشجویی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران اضافه نمود: می توانیم کمپین های شستشوی دست را در محیط های دانشجویی و بیمارستان ها برقرار کنیم تا دانشجویان در هنگام کار و خروج از بیمارستان با شستن دست ها بیماری ها را کنترل نمایند.

همچنین مقرر شد که با همکاری معاونت بهداشتی و باتوجه به مشخصات و سوابق دانشجویانی که در مرکز بهداشت و درمان کوی موجود است، آنالیز اپیدمیولوژیک انجام گردد تا بتوانند منبع آلودگی را شناسایی نمایند؛ البته باتوجه به بیماری های مطرح شده، احتمال انتقال بیماری به وسیله تماس (contact) و تنفسی (droplet) بیشتر مطرح است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "احتمال مسمویت غذایی تعدادی از دانشجویان علوم پزشکی تهران رد شد ، شیوع بیماری آنفولانزا در کوی دانشگاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال مسمویت غذایی تعدادی از دانشجویان علوم پزشکی تهران رد شد ، شیوع بیماری آنفولانزا در کوی دانشگاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید