کاهش تعطیلات نوروز قطعی است؟

به گزارش وبلاگ بایجانی، تعطیلات نوروز باید بصورت پنج روز در عید نوروز، پنج روز در طول پاییز و بعلاوه پنج روز در طول زمستان تقسیم بندی شوند و دولت باید حداکثر کوشش خود را بر تقسیم بندی تعطیلات نوروز یا کاهش تعطیلات نوروز بگذارد.

کاهش تعطیلات نوروز قطعی است؟

تقسیم بندی تعطیلات نوروز جواب می دهد؟

بیش از یک دهه است که درباره تقسیم بندی تعطیلات نوروز بحث می گردد، اما هنوز نتیجه ای به دست نیامده است. پرونده تعطیلات زمستانی و کاهش تعطیلات نوروز همچنان باز است و ذی مدخلان هنوز به اجماع نهایی نرسیده اند. از سوی دیگر بارها بحث تقسیم بندی تعطیلات نوروز و طولانی تر شدن تعطیلات آخر هفته مطرح شده، اما واکنش های تندی که به این طرح ها شده از ادامه پیگیری آن ها مانع شده است. پیشنهاد دهندگان این طرح ها بر این یقین اند که کاهش تعطیلات نه تنها از بار ترافیک سفر در بازه های کوتاه و حتی در نوروز کم خواهد نمود، بلکه در موضوع آلودگی هوا و حتی در مواقعی بحرانی مثل سیلی که تعطیلات نوروز سال جاری را درگیر کرد، مدیریت و خدمات رسانی را آسان تر می نماید. منوچهر جهانیان، رییس دانشکده علوم جهانگردی و عضو هیات مدیره انجمن علمی جهانگردی ایران در یادداشتی به ضرورت کاهش تعطیلات نوروز به عنوان فرصتی برای ترویج فرهنگ سفر و جهانگردی پرداخته و مدلی را به این منظور پیشنهاد نموده که نزدیک به طرحی است که در دولت آنالیز شده و تا مرحله ای از جلب نظر مثبت دستگاه های مسؤول پیش رفته است. در یادداشت او آمده است: تعادل میان کار و زندگی از جمله مواردی است که با توسعه زندگی شهرنشینی و صنعتی شدن کشورها هرچه بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. یکی از موارد با اهمیت در این زمینه، تعطیلاتی است که در طول سال و در بازه های زمانی متنوع، علاوه بر تعطیلات انتها هفته وجود دارد، که می تواند بر کیفیت و شرایط عملکرد کاری و زندگی اشخاص تاثیر بسزایی داشته باشد. این موضوع به طور بالقوه می تواند بر بهره وری کارکنان و بهبود عملکرد مالی جامعه اثر مثبت داشته باشد. بعلاوه در ارتقای کیفیت اجتماعی، فرهنگی جامعه، تاثیر مثبت وکارآمد داشته باشد. همانگونه که درباره کاهش تعطیلات نوروز اشاره شد، این تاثیرگذاری ممکن است به صورت بالقوه مثبت و مفید باشد، ولیکن تاثیر مثبت آن بستگی به چگونگی استفاده از فرصت فراهم شده تعطیلات دارد. بدیهی است که ارگان ها و بخش هایی که مسئول برنامه ریزی در حوزه اوقات فراغت جامعه هستند، باید تدابیری در این زمینه بیندیشند، برنامه هایی نظام یافته و منسجم برای پر کردن اوقات فراغت شهروندان اتخاذ نمایند. اگرچه طیف گسترده ای از فعالیت های فراغتی قابل تعریف است، اما این فعالیت ها در دو دسته کلی قابل تقسیم است؛ دسته اول فعالیت های فراغتی در محیط بسته است که شامل تماشای تلویزیون، استراحت در منزل، آشپزی، انجام بازی های رایانه ای است. دسته دوم شامل فعالیت هایی است که در محیط بیرون انجام می گردد، از آن جمله می توان به جهانگردی اشاره نمود.

تشویق خانواده ها به سفر و جهانگردی در تعطیلات

تعطیلات می تواند فرصت مغتنمی برای تشویق افراد به ویژه خانواده ها برای تمایل به سفر و جهانگردی باشد. هر چه بازه زمانی تعطیلات کوتاهتر باشد، امکان جهانگردی نیمروزه و یا یکروزه در قالب جهانگردی شهری و یا آشنایی با گونه شناسی جهانگردی شهری و بعلاوه جهانگردی به حومه شهر فراهم گردد. وقتی بازه زمانی تعطیلات طولانی تر باشد، فرد امکان اقامت شبانه در مقصد را دارد، بدیهی است که هم امکان سفر به مقصدهای دور دست بیشتر فراهم می گردد و هم امکان افزایش مدت زمان اقامت و ماندگاری جهانگرد در مقصد مهیا می گردد که موجب ایجاد اشتغال و رونق مالی و توسعه کسب وکار های جهانگردی و توانمندسازی جوامع بومی و محلی را در پی خواهد داشت. تعطیلات متعدد با بازه های زمانی فرصت مناسبی برای سفر و جهانگردی فراهم می آورد. از جمله تعطیلات بلند مدت، تعطیلات مربوط به ایام عید نوروز است که حداقل دو هفته و گاهی بیش از آن را در بر می گیرد که ضروری است دولت و قوه مقننه و سایر بخش های مرتبط با آن برای ساماندهی تعطیلات و کاهش تعطیلات ایام نوروز و تقسیم تعطیلات نوروز در فصل های پاییز و زمستان بصورت پنج روز در ایام عید و پنج روز در طول ایام پاییز و بعلاوه پنج روز در طول ایام زمستان اهتمام ورزند. با این اقدام علاوه بر توزیع سفر در طول ایام سال و کاهش تلفات انسانی و آسیب های اجتماعی مربوط به ایام نوروز و پیک مسافرت های نوروزی می توان مقصدهای نو و مسیرهای نو و ناشناخته را به علاقمندان به سفر معرفی کرد و توازن در بهره مندی مردمان منطقه ها مختلف از توزیع مناسب سفر و برای توانمندسازی جوامع میزبان ومحلی صورت خواهد گرفت. از سوی دیگر در هنگام بروز مخاطرات همچون نوروز سال جاری، دستگاه ها و سازمان های امداد رسان و متولی در آمادگی کامل بوده و از وقفه تعطیلات بلند مدت نوروز و احیانا آسیب در خدمات رسانی مطلوب به حوادث احتمالی کاسته خواهد شد و با بروز حوادث غیرمترقبه همچون سیل، زلزله و یا شرایط سخت آب و هوایی و سایر حوادث مشابه موجب کاهش مسافرت های داخلی نخواهد شد و مسافران با آسودگی خاطر به مدیریت و برنامه ریزی سفر و فعالیت های جهانگردی خواهند پرداخت.

اثر سازمان ها و دستگاه های دخیل در جهانگردی

آنچه در مسئله کاهش تعطیلات نوروز حائز اهمیت است، بحث سازمان ها و دستگاه های دخیل در امر جهانگردی است که باید تدابیر لازم را در این زمینه اندیشید و اقدامات لازم را به عمل آورند. در وهله نخست، خود سازمان ها و ادارات باید در تسهیل فرآیند سفر کارکنان همکاری های لازم را به عمل آورند. پرداخت وام های سفر، هماهنگی با ارگان های مرتبط با سفر و جهانگردی و ارائه مرخصی های تشویقی به کارکنان نمونه، به گونه ای که در خصوص انتخاب مقصد سفر و فرایند مسافرت نیز اطلاعات مورد احتیاج به کارکنان داده گردد تا بتوانند همراه با خانواده سفری آسان تر و رضایت بخش داشته باشند. در این بین ایجاد اهرم های نظارتی از سوی نهادهای متولی جهانگردی سازو کارهای خاص خود را می طلبد. ترویج فرهنگ سفر به وسیله رسانه ها و معرفی مقصدهای جهانگردی برای ترغیب شهروندان به بازدید، بویژه بازدید از منطقه ها ناشناخته و کمتر شناخته شده در راستای توزیع و تنوع بخشی به سفر و جهانگردی از دیگر اقدامات مهم در این زمینه است. تا خانواده ها و علاقمندان به سفر و جهانگردی را ترغیب کند، به جای گذران تعطیلات در منزل و هدر دادن این فرصت های ناب، به سفر و جهانگردی در منطقه ها مختلف و در میان جوامع میزبان و محلی بپردازند. تا هم زمینه ای برای کسب آرامش، افزایش آگاهی های اجتماعی، فرهنگی و کسب تجربیات ناب برای افراد فراهم گردد و هم فرصت توسعه فعالیت های مالی برای کسب و کارهای جهانگردی و توانمندسازی جوامع میزبان و محلی در بستر رونق و شکوفایی صنعت جهانگردی کشور فراهم آید.

منبع: ایسنا

منبع: همگردی

به "کاهش تعطیلات نوروز قطعی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش تعطیلات نوروز قطعی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید