جاذبه های زمستان گردی در کهگیلویه و بویراحمد

به گزارش وبلاگ بایجانی، زمستان های ایران به خاطر وجود تنوع آب و هوایی در این فصل سرد، شگفت انگیز است، بازدید از صحنه های درخشان و مجذوب کننده برفی در طبیعت یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری زمستانه در ایران است.

جاذبه های زمستان گردی در کهگیلویه و بویراحمد

درواقع، می خواهیم به شما بگوییم که تنوع زیادی برای انتخاب مقصد سفرهای زمستانی در ایران وجود دارد. جاهای تماشای ایران در زمستان بسته به سلیقه و علایقتان بسیار متنوع است.

استان کهگیلویه و بویراحمد عنوان مقصد جهانگردان جنوب کشور در قلب زاگرس قرارگرفته است که در فصول مختلف سال دارای جاذبه های فراوانی است.

استان کهگیلویه و بویراحمد با داشتن پیست اسکی کاکان در شمال یاسوج، منطقه ها کوهستانی شهر سی سخت، ساحل سد کوثر، روستای پلکانی ما رین، شهر تاریخی بلاد شاپور دهدشت و ده ها جاذبه تاریخی و طبیعی به گفته کارشناسان دارای ظرفیت های فراوان پیدا و پنهان برای زمستان گردی است.

بر اساس آخرین آمارها، سالانه بیش از 3میلیون نفر از جاذبه های جهانگردی کهگیلویه و بویراحمد تماشا می نمایند که بخش عمده ای از آن مربوط به فصول بهار و تابستان است.

منطقه ها کوهستانی شهر سی سخت

کوه گل بخشی از طبیعت منطقه کوهستانی دنا است که در شهر زیبای سی سخت قرار گرفته است، در این ناحیه دریاچه های گوناگونی و فصلی وجود دارد، دریاچه کوه گل دریاچه ای فصلی بوده و در فصل زمستان تا اوایل بهار براثر بارش باران و ذوب شدن برف هایی که بر ارتفاعات دنا جای خوش نموده اند پر از آب می شوند و تا اواخر تابستان نیز وجود دارد.

دریاچه کوه یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی دنا به شمار می رود که نام آن نگین زیبای دنا گذاشته اند، این دریاچه با مساحتی حدود نیم هکتار و عمقی برابر 15 متر، باعث پدید آمدن طبیعت و زیست بوم جذابی در اطراف خود شده است.

پیست اسکی کاکان

پیست اسکی کاکان در دامنه های رشته کوه زاگرس و قله دنا در ارتفاع 2 هزار و 600 متری در 18 کیلومتری شمال شهر یاسوج در دهستان کاکان واقع شده است.

طول مفید پیست کاکان 600 متر و عرض آن 150 متر است.

این پیست یکی از زیباترین پیست های اسکی در جنوب کشور است که در سال 1373 با نصب یک دستگاه بالابر افتتاح شد و سپس تا سال 84 امکانات آن با سه تله اسکی شامل یک دستگاه بالابر برای افراد مبتدی و 2 دستگاه بالابر اسکی بازان حرفه ای افزایش یافت.

با شروع اولین بارش برف زمستانه در کوه های دنا، پیست اسکی دنا میزبان هزاران دوستدار ورزش های زمستانی تا نیمه اردیبهشت ماه سال بعد است.

ساحل سد کوثر

طبیعت بکر مجاور دریاچه سد کوثر افزون بر هوای دلپذیر و میزبانی از پرندگان مهاجر آسیایی یکی از مکان هایی است که می تواند مقصد زمستان گردی باشد.

هم اکنون صدها پرنده مهاجر از سیبری و آسیای میانه در آبگیرهای سواحل سد کوثر زمستان گذرانی می نمایند.

سد کوثر برای تأمین آب آشامیدنی 2 میلیون نفر از مردم استان های جنوبی کشور ازجمله خوزستان، هرمزگان، بوشهر و کهگیلویه و بویراحمد ساخته شده است،

امکان قایق سواری و ماهیگیری تکمیل نماینده جاذبه های جهانگردی ساحل سد کوثر است.

محل سد در تنگه بسیار باریکی است و عرض تنگه در کف در تراز 500 و حدود 10 متر و تکیه گاه های سد تا تراز 575 متر دارای شیب بسیار تند 80 درجه است به طوری که بدنه سد کوثر نیز خود جاذبه تماشای است.

این سد از آب رودخانه خیرآباد و شاخه های شاه بهرام و دهدشت (سیدآباد) تشکیل شده که آب آن ها از رشته کوه های زاگرس در منطقه ها طسوج، دشت راق، دیلگان و چشمه بلقیس چرام سرچشمه می گیرد.

باغ چشمه بلقیس

باغ تاریخی چشمه بلقیس چرام یکی از جاذبه های جهانگردی مفرح و چشم نواز منطقه ها گرجهتی کهگیلویه و بویراحمد در زمستان است.

باغ بلقیس چرام، چشمه آبی است که کلان باغی از انواع درختان مثمر و کاج های سرب فلک کشیده با منظرگاهی چشم نواز، چشم هر رهگذری در جهت گچساران به دهدشت را به تماشای این همه زیبایی و سرمستی طبیعت وامی دارد.

روستای تاریخی با بافت پلکانی مارین

روستای مارین در 30 کیلومتری شمال شهر دو گنبدان مرکز گچساران نیز به عنوان ماسوله جنوب با رنگین کمانی از جاذبه های طبیعی، تاریخی و مذهبی یکی از کانون های جهانگردی در جنوب کهگیلویه و بویراحمد است.

وجود باغ های انبوه گرداگرد خانه های کوچک پلکانی، هر تازه واردی را به حیرت وامی دارد و این طبیعت سحرآمیز ویژگی خاصی به این روستای هدف جهانگردی بخشیده است.

آب وهوای مفرح و باغ های میوه های رنگارنگ، ما رین را به بهشت گمشده جنوب ایران معروف نموده و این روستا همه ساله در فصل زمستان بهار و میزبان جهانگردان از تمام نقاط کشور است.

نقش برجسته های تنگ سولک

13 نقش برجسته و کتیبه بر روی پنج قطعه سنگ جداگانه حجاری شده یادگار دوره اشکانی در تنگ سولک یکی از جاذبه های تاریخی است که می تواند جهانگردان را نیز جذب کند.

نقوش برجسته تنگ سولک صحنه های گوناگونی از آیین های باشکوه باستانی، نمادهای دینی، رزم های سواره نظام و پیاده نظام، تاج گذاری و گرفتن حلقه قدرت در حضور خدایان، شکار شاهی، خوش آمد گویی و دیگر جلوه های زندگی اشرافی را در دل کوهستان به نمایش گذاشته است.

تنگ سولک در غرب تنگ بجک و در نزدیکی شهر لیکک مرکز شهرستان بهمئی از توابع استان کهگیلویه و بویراحمد قرار گرفته است.

برنامه های جذب جهانگرد

مدیرکل میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی کهگیلویه و بویراحمد گفت: ایجاد اقامتگاه های بوم گردی، برپایی جشنواره در زمستان، تقویت زیرساخت های پذیرش جهانگرد مانند اردوگاه های رفاهی و تفریحی و برگزاری بازارچه های صنایع دستی از برنامه ها این اداره کل برای رونق صنعت جهانگردی در کهگیلویه و بویراحمد است.

مجید صفایی با اشاره به وجود بیش از 2 هزار جاذبه طبیعی و تاریخی در استان کهگیلویه و بویراحمد اضافه کرد: صنعت جهانگردی به عنوان یکی از ظرفیت های اصلی استان برای توسعه پایدار و ایجاد فرصت های شغلی است که جشنواره های برفی، غذا، موسیقی و بازارچه های صنایع دستی فرصتی برای معرفی جاذبه ها و درآمدزایی برای مردم منطقه است.

او توضیح داد: برپایی جشنواره ها ضمن اینکه فرصت احیای خرده فرهنگ های کهن هر منطقه چون غذاهای محلی، آواها و نواها و سنت ها را فراهم می نماید، منجر به شادی و نشاط اجتماعی نیز می گردد.

* گزارش: علی اکبر پاک

منبع: توریسم آنلاین

به "جاذبه های زمستان گردی در کهگیلویه و بویراحمد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاذبه های زمستان گردی در کهگیلویه و بویراحمد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید